Az I. világháborút miért az Antant nyerte meg, és nem a Központi hatalmak? Egyáltalán, volt esélyünk a győzelemre?
Esély az volt. Rövid háborúnak szánták, onnantól nem volt már sok esély, hogy átment évekig elhúzódó anyagháborúba a dolog, mert az antantnak óriási gyarmat birodalma volt sok nyersanyaggal. Az USA belépése pedig végképp eldöntötte a háború kimenetelét.
A háború elején a keleti fronton a németek két komplett orosz hadsereget semmisítettek meg. Az elsőt minimális, de a másodikat is alacsony saját veszteségekkel. Míg nyugaton olyan közel jártak Párizshoz, hogy a franciák már taxival hordták a katonákat a frontra a fővárosból.
Utólag könnyű azt mondani, hogy hülyeség volt a háború, meg hogy hogyan gondolhatta Vilmos császár, hogy őszre otthon lesznek a katonák, de nagyon is volt realitása egy gyors német győzelemnek a háború elején.
"nagyon is volt realitása egy gyors német győzelemnek a háború elején."
Épp ellenkezőleg. A németek kaptak két soha meg nem ismétlődő csodát, és még ez is kevés volt. Az a háború eldőlt, amikor Anglia belépett.
Az elején nem volt kilátástalan a háború, a német hadsereg a világ legerősebb hadserege volt, a német flotta pedig a második a brit után.
A legnagyobb emberi erőforrásokkal rendelkező Orosz Birodalmat 1917-re sikerült legyőzni. Nem csak egy sima kiugrás volt, a Brest-Litovski békében az oroszok lemondtak Finnországról, a Baltikumról, Belorussziáról és Ukrajnáról.
A németek valóban úgy gondolták, hogy karácsonyra már Párizsban lesznek, ezt az 1871-es porosz-francia háborúból kiindulva gondolhatták. 1v1 biztosan legyőzték volna Franciaországot, de ez nem valósulhatott meg. Nyugaton a britek jelentős erőkkel támogatták a franciákat, keleten pedig az oroszok kötöttek le jelentős számú német hadsereget, és még a gyengébb szövetségeseiket is támogatták: küldtek embereket az olasz és a balkáni frontra is. Azért még így is nagy teljesítmény, hogy a nyugati front végig az Antant határai mögött húzódott, defenzívába szorítva a szövetségeseket. De ahogyan már leírták előttem végül az erőforrások döntötték el a háborút: A központi hatalmak nevében is megmutatkozik az elszigeteltség, csak magukra számíthattak.
Így a történelem távlatából nézve a központi hatalmak győzelmére akkor lett volna esély, hogyha a maguk pártjára tudják állítani Olaszországot. Olaszország szövetségben állt a Monarchiával és főleg Németországgal, szóval megvolt az esély. Az olaszok 1915-ig semlegesek is voltak. Hogyha a németek felismerik ezt, és nyomást gyakorolnak a Monarchiára, hogy adják át Dél-Tirolt, Triesztet, esetleg a dalmát szigeteket, akkor valószínűleg az olaszok a központi hatalmak oldalán lépnek be.
Így az olasz és monarchia-beli seregek egy második frontot nyithattak volna Franciaország ellen, ami véleményem szerint megpecsételte volna a háború sorsát, a franciák nem tudtak volna két fronton is eredményesen védekezni. Az ország népessége a háború kezdetén 40-45 millió fő volt. A gyarmati seregek nélkül a háború végéig valamivel kevesebb, mint 8 millió katonát állítottak ki. Ez úgy a népesség hatoda, tehát a hadba hívható népesség talán több, mint kétharmada. A Monarchia serege nagyjából ugyanennyi volt, Olaszországnak pedig durván 5,5 millió. Hogyha az olaszok és a Monarchia erejének a fele zúdul Dél-Franciaországra, a franciák a teljes hadbahívható népesség behívásával is emberhátrányban lettek volna, nem beszélve arról, hogy ez mekkora tiltakozást váltott volna ki.
"a franciák nem tudtak volna két fronton is eredményesen védekezni"
Az olaszok ellen még a Monarchia is sikeresen tudott védekezni, nemhogy a jóval erősebb franciák. Persze az nem vitás, hogy egyenlőbbé billentette volna a viszonyokat, főleg hogy jóval nagyobb erőket kötött volna le a Földközi-tenger ellenőrzése.
A francia népesség több, mint hatodát mozgósították a háború végéig. Ezek mind a nyugati fronton, a németek ellen védekeztek.
Na mármost, vagy onnan kellett volna embereket átcsoportosítani, ezzel esélyt adva a németeknek egy komolyabb áttörésre, vagy a teljes megmaradt hadrafogható népességet mozgósítani.
Az olaszok mellett ott a monarchia csapatai is harcoltak volna, mind azok, akik a valóságban egymást lőtték az Isonzo mentén és a dél-tiroli hegyek között, a franciákat lőtték volna egyesült erővel a francia alpokban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!