Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az I. világháborút miért az...

Az I. világháborút miért az Antant nyerte meg, és nem a Központi hatalmak? Egyáltalán, volt esélyünk a győzelemre?

Figyelt kérdés
Csak mert végső soron ez vezetett az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásához, Trianonhoz, meg úgy összességében a magyarság mai napig tartó pokoljárásához.

2021. máj. 3. 21:04
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
A háború kezdetén erőfölényben voltak a Központi hatalmak mind emberszámot, mind fegyvert, mint nyersanyagot, mind technológiát tekintve. Csak nagyon elbízták magukat, rengeteg kudarcot vallott hadműveletük volt, ráadásul a többfrontos háborúra még ők is kevesen voltak. És akkor még ott volt az USA is, aki a háború végére tudta magát annyira összeszedni, hogy tudjon segíteni az Antantnak, ezzel tudták bevinni a végső ütést.
2021. máj. 3. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Esély az volt. Rövid háborúnak szánták, onnantól nem volt már sok esély, hogy átment évekig elhúzódó anyagháborúba a dolog, mert az antantnak óriási gyarmat birodalma volt sok nyersanyaggal. Az USA belépése pedig végképp eldöntötte a háború kimenetelét.

A háború elején a keleti fronton a németek két komplett orosz hadsereget semmisítettek meg. Az elsőt minimális, de a másodikat is alacsony saját veszteségekkel. Míg nyugaton olyan közel jártak Párizshoz, hogy a franciák már taxival hordták a katonákat a frontra a fővárosból.

Utólag könnyű azt mondani, hogy hülyeség volt a háború, meg hogy hogyan gondolhatta Vilmos császár, hogy őszre otthon lesznek a katonák, de nagyon is volt realitása egy gyors német győzelemnek a háború elején.

2021. máj. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
70%
A háború végén a oroszok kilépésével ismét megnőtt az esély a győzelemre. Olyannyira, hogy a keleti frontról átcsoportosított egységek áttörték az antant vonalait. Csak ekkor belépett az usa, akinek nem volt érdeke egy erős Németország. Tudni kell, hogy a németek ekkor hatalmas orosz területet tartottak megszállásuk alatt és ha megnyerik a háborút, akkor ezeket a területeket meg is tarthatták volna, ami felborította volna a világgazdasági egyensúlyt. Az USA komolyan aggódott emiatt és beleegyezett a háborúba lépésbe.
2021. máj. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Ha Magyarország tömegesen vett be zeppelineket akkor győztünk volna.
2021. máj. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 hollófernyiges ***** válasza:
14%

"nagyon is volt realitása egy gyors német győzelemnek a háború elején."


Épp ellenkezőleg. A németek kaptak két soha meg nem ismétlődő csodát, és még ez is kevés volt. Az a háború eldőlt, amikor Anglia belépett.

2021. máj. 3. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
26%
Amúgy a magyarok "Trianonja" inkább a török időkben kezdődött. Onnantól már megállíthatatlan volt. És a németek minden tőlük telhetőt meg is tettek annak érdekében, hogy a magyarokat gyengítsék. De a lassú német gyarmatosítás már I. István korától zajlott.
2021. máj. 4. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes állat az ember. Pontozhat és ha nem tetszik neki valami, akkor a ténytől függetlenül értékel.
2021. máj. 4. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elején nem volt kilátástalan a háború, a német hadsereg a világ legerősebb hadserege volt, a német flotta pedig a második a brit után.

A legnagyobb emberi erőforrásokkal rendelkező Orosz Birodalmat 1917-re sikerült legyőzni. Nem csak egy sima kiugrás volt, a Brest-Litovski békében az oroszok lemondtak Finnországról, a Baltikumról, Belorussziáról és Ukrajnáról.

A németek valóban úgy gondolták, hogy karácsonyra már Párizsban lesznek, ezt az 1871-es porosz-francia háborúból kiindulva gondolhatták. 1v1 biztosan legyőzték volna Franciaországot, de ez nem valósulhatott meg. Nyugaton a britek jelentős erőkkel támogatták a franciákat, keleten pedig az oroszok kötöttek le jelentős számú német hadsereget, és még a gyengébb szövetségeseiket is támogatták: küldtek embereket az olasz és a balkáni frontra is. Azért még így is nagy teljesítmény, hogy a nyugati front végig az Antant határai mögött húzódott, defenzívába szorítva a szövetségeseket. De ahogyan már leírták előttem végül az erőforrások döntötték el a háborút: A központi hatalmak nevében is megmutatkozik az elszigeteltség, csak magukra számíthattak.

Így a történelem távlatából nézve a központi hatalmak győzelmére akkor lett volna esély, hogyha a maguk pártjára tudják állítani Olaszországot. Olaszország szövetségben állt a Monarchiával és főleg Németországgal, szóval megvolt az esély. Az olaszok 1915-ig semlegesek is voltak. Hogyha a németek felismerik ezt, és nyomást gyakorolnak a Monarchiára, hogy adják át Dél-Tirolt, Triesztet, esetleg a dalmát szigeteket, akkor valószínűleg az olaszok a központi hatalmak oldalán lépnek be.

Így az olasz és monarchia-beli seregek egy második frontot nyithattak volna Franciaország ellen, ami véleményem szerint megpecsételte volna a háború sorsát, a franciák nem tudtak volna két fronton is eredményesen védekezni. Az ország népessége a háború kezdetén 40-45 millió fő volt. A gyarmati seregek nélkül a háború végéig valamivel kevesebb, mint 8 millió katonát állítottak ki. Ez úgy a népesség hatoda, tehát a hadba hívható népesség talán több, mint kétharmada. A Monarchia serege nagyjából ugyanennyi volt, Olaszországnak pedig durván 5,5 millió. Hogyha az olaszok és a Monarchia erejének a fele zúdul Dél-Franciaországra, a franciák a teljes hadbahívható népesség behívásával is emberhátrányban lettek volna, nem beszélve arról, hogy ez mekkora tiltakozást váltott volna ki.

2021. máj. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"a franciák nem tudtak volna két fronton is eredményesen védekezni"


Az olaszok ellen még a Monarchia is sikeresen tudott védekezni, nemhogy a jóval erősebb franciák. Persze az nem vitás, hogy egyenlőbbé billentette volna a viszonyokat, főleg hogy jóval nagyobb erőket kötött volna le a Földközi-tenger ellenőrzése.

2021. máj. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A francia népesség több, mint hatodát mozgósították a háború végéig. Ezek mind a nyugati fronton, a németek ellen védekeztek.

Na mármost, vagy onnan kellett volna embereket átcsoportosítani, ezzel esélyt adva a németeknek egy komolyabb áttörésre, vagy a teljes megmaradt hadrafogható népességet mozgósítani.

Az olaszok mellett ott a monarchia csapatai is harcoltak volna, mind azok, akik a valóságban egymást lőtték az Isonzo mentén és a dél-tiroli hegyek között, a franciákat lőtték volna egyesült erővel a francia alpokban.

2021. máj. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!