Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Száz évvel ezelőtt a tanácsköz...

Száz évvel ezelőtt a tanácsköztársaság vezetői tényleg az gondolták, hogy Magyarországon létrehozhatnak egy kommunista utópiát? Honnan gondolták azt, hogy a környező országok, és a Antant hagyni fogja ezt?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 19. 18:47
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Igen, és pont ezért hozták létre. Ők úgy gondolták, hogy majd az emberek olyan lelkesen kiállnak mellettük, hogy senkinek esélye sem lesz megbuktatni az utópiájukat. Nem mellesleg akkoriban a legtöbben hittek a világforradalom gondolatában, tehát hogy záros határidőn belül valamennyi országban kitör a szocialista forradalom. Ami azt illeti, ez nem is volt teljesen alaptalan, hiszen sorra robbantak ki a felkelések Oroszországban, Németországban, és ha a nem olyan sokkal korábban történt párizsi kommünt is figyelembe vesszük, Franciaországban is.


Továbbá akkoriban a legtöbb embernek fogalma sem volt a politikai realitásokról, ide értve magukat a politikusokat is. Az egész első világháború azért robbant ki, mert senki nem sejtette, micsoda következményei lesznek, ha a fejlett ipari országok a legmodernebb technikával egymásnak esnek. Ugyanígy sejtése sem volt senkinek, hogy a marxizmus csak egy politikai lázálom.

2019. ápr. 19. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az előző magyarázat inkább következmény volt. Akkoriban a Szovjetunió létrejötte és teljesítménye rendkívül csábító és imponáló volt. 1919-ig alig másfél év telt el, akkora fejlődést eredményezett ott, amit Európa elképzelni sem tudott. Ezért Európa szinte minden országában voltak ilyen tömörülések (történetesen a franciáknál a legerősebb, érthető okokból, hiszen onnan indult).

Így Magyarországon is volt ilyen csoport, azonban nem volt politikai esélyük. Ez a helyzetből következett. Magyaroszágot az Antant (franciák főleg) felügyelte, a környező szomszédai lerohanták, mert már ismert volt a várható békeszerződés fő iránya (a megcsonkítás). Ezért mindenki igyekezet helyzetbe hozni magát. A végletekig leromlott országot Károlyi nem volt képes irányítani ilyen körülmények között. Francia kapcsolatai, amelyekben bízott, csődöt mondtak. A lemondás azonban 19 tavaszán nem volt könnyű. Nem volt senki (mert tudták, mivel jár), aki hajlandó volt átvenni az ország vezetését. Egyedül a kommunisták vállalták, így Károlyi jobb meggyőződése ellenére (az anarchia elkerülése érdekében) neki adta át a hatalmat.

Alapvető tévedés azt gondolni, hogy ők megszerezték a hatalmat abból a célból, hogy itt kommunizmust vezessenek be. Helyette kézbe kapták, mert más nem volt, és elsődleges céljuk az ország megmentése volt a beözönlő szerb, főleg román és szlovák erőktől. És mellesleg, mivel egy ilyen harc szervezése országos cselekvést igényelt, ők ezt "kommunista módon" szervezték. Ugyan mi más módon tették volna.

Az szintén óriási csúsztatás és félreértés, hogy (kommunista) tevékenységük megbukott itthon. Semmi ilyen nem bukott meg, az Antant nem tette lehetővé az ország megvédését, ők katonai téren buktak meg, mint bárki más (éppen ezért nem vállalta senki). Horthy Ezt a helyzetet felismerve egyezett ki a z Antanttal, hogy ha őt hagyják, cserébe "hálás" lesz. Lett is, következménye Trianon. De nem kell azt képzelni, hogy Horthy tehetett volna ellene. Mindössze a lehetőséget saját kormányzása biztosítására használta. És ez fontos: nemzetközi szempontból semmi választása nem volt semmiféle magyar erőnek, akár kommunista akár bármi más.

2019. ápr. 20. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!