Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Pragmatica Sanctioval miért...

A Pragmatica Sanctioval miért nem lépett jogerőre 1914-ben?

Figyelt kérdés

Történész hallgató vagyok, viszont van egy számomra homályos dolog a III. Károly által kiadott Pragmatica Sanctio-val kapcsolatban. Ez a rendelet Ferenc Ferdinánd 1914-es meggyilkolása után miért nem lépett jogerőre? Magyarán, miért nem női utód lett a trónon? Miért IV. Károly?


Vagy a Pragmatica Sanctio csupán a magyar trónra vonatkozott?



2021. jan. 5. 11:31
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Ez esetben akkor több körülményt is figyelembe lehet venni:


- Ferenc József vaskalapossága (még az autókat is megvetette, hintóval közlekedett szárazföldön)


- Gizella személyének a kérdése (Lehet hogy még annyi vezetői potenciált sem látott benne Ferenc József, mint Ferdinándban?)


Szerintem ez a kérdés még akár egy szakdolgozati témához is jó lenne számomra, köszönöm szépen a válaszokat! A kérdésem egyébként egy könyv kapcsán fogalmazódott meg, amely Ferenc Ferdinánd és Adolf Hitler személyéhez kapcsolódik.

2021. jan. 5. 15:44
 12/14 anonim ***** válasza:

Mindenekelőtt ne márt néhány dolgot értelmezni.

A Pragmatica Sanctio magyarul gyakorlati rendelkezés, kiemelten fontos ügyekben az általánostól való eltérés. Itt konkrétan a nőági örökösödés. Ennek jelentése, ami eddig tilos volt, ezután lehetséges. Azt senki sem mondta, hogy kötelező.

Az uralkodói öröklési rend az uralkodócsalád belső erőviszonyai szerint, különféle praktikus szempontok szem előtt tartásával következik be, miközben betartják a főszabályt, ha ennek különös súlyú szubjektív ok ellent nem mond. Emlékeztetek arra, a világ folyását a természetbe és az embernél is az erő törvénye határozza meg. Ezért van az emberek világában annyi illogikus történet.


Tökéletesen fölösleges ezen rágódni, a Habsburg ház a megfelelő pillanatban így látta jónak és kész. És aki(k) jónak látták, megvolt az erejük elképzelésük érvényesítésére. Így működik a politika mindig és mindenütt, mióta világ a világ.

Aki ennél több részletet igényel, annak a korabeli politikai körülményekben, a meghatározó résztvevők személyiségjegyeiben és az erőviszonyok megismerésében érdemes nyomulni, nem egyetlen szimpla és rosszul értelmezett törvény megerőszakolásán erőlködni.

2021. jan. 6. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%
Egyszerű. Ferenc József konzervatív volt. Őt egy katolikus Habsburg uralkodónak nevelték és az is volt. Rudolf politikájával se értett együtt, mégse választott mást. Biztos lehetsz abban, hogy fel se merült Gizella, mint lehetséges császárnő. Ezzel a birodalom a Wittelsbachok jogara alá került volna. Ez nonszensz. A Habsburgok politikájának célja, már az eleje óta a család hatalmának növelése és megszilárdítása. Ha nem lett volna más Habsburg férfi, akkor jöhetnek a nők. A ps is ezt mondja. Ha lett volna másik Habsburg férfi, nem Maria Terézia örököl. Egyébként egy szigorú öröklési rend volt. Rudolf halála után a következő férfi Ferenc József öccse lett az örökös. Az ő halála után az első szülőt fiú, Ferenc Ferdinánd lett az örökös. Ezt követően a második fiúnak az első szülöttje Károly. Az öröklési rend szerint, először a Habsburg-Lotaringiai-ház férfi tagjai, majd a Habsburg-Toscanai ág, ezután a Habsburg-Teschen család, utánuk a Habsburg-Ungarn, majd ismét néhány Lotharingiai, és csak utánuk jöhetett volna Gizella. De! Gizella egy Wittelsbach herceghez ment feleségül. Kérdés, ha az jó pár férfi meghal, vagy nem létezik, akkor is Gizella jön e szóba? Házassági szerződésben nem mondott le a trónról ? Ekkor jöhet szoba Mária Valéria és a Habsburg-Tescheni férje. Rudolf lánya azért se, mert ő rangon alul házasodott és még Ferenc József életében kivált a Habsburg házból és elvesztette minden rangját és felségjogát. Olvass a témában sokat. Pl Rudolf halála után a császár azt akarta h Ferdinánd vegye el az özvegyet, de egyik fél se ment bele. Rudolf lánya meg utalta Ferenc Ferdinándot mert ő akart lenni az utód és úgy gondolta , Ferdinánd miatt nem lehet császárnő.
2021. jan. 8. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

A női öröklés nagyon sokáig és szinte mindenhol (mivel leginkább az európai történelemben tájékozódom, nem állítom, hogy mindenhol) amolyan vészmegoldás volt. Tehát az, hogy egy nő örökölHET, nem azt jelentette, hogy mostantól ugyanolyan helyet foglal el az örökösödési listán. A Pragmatica Sanctio sem ezt jelentette, Mária Terézia is azért került trónra, mert fiú örökös nem volt (apjának, III. Károlynak egy fivére volt, I. József, neki is lányai voltak).

Más országokban sem volt jobb a helyzet. Például Nagy-Britanniában, ahol, mint tudjuk, sokkal kevésbé volt problémás a női öröklés - például Viktória és II. Erzsébet is úgy kerültek trónra, hogy egyenes ágon ugyan nem volt férfi örökös, de ha jobban szétnézünk a családfán, akadtak itt-ott nagybácsik és unokafivérek, akik kb. olyan pozícióban voltak, mint IV. Károly a Habsburg-öröklésben. De mit is akartam ebből kihozni: még Nagy-Britanniában is csak nemrégiben fogadtál el az új örökösödési törvényt, miszerint a lányoknak ugyanolyan helye van a listán, mint a fiúknak - tehát Vilmos gyerekei ugyanolyan sorrendben örökölnének, mint ahogy születtek, függetlenül a nemüktől. Csak a 21. száazdban értünk el ide, korábban ez nem működött.

2021. jan. 15. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!