A Pragmatica Sanctioval miért nem lépett jogerőre 1914-ben?
Történész hallgató vagyok, viszont van egy számomra homályos dolog a III. Károly által kiadott Pragmatica Sanctio-val kapcsolatban. Ez a rendelet Ferenc Ferdinánd 1914-es meggyilkolása után miért nem lépett jogerőre? Magyarán, miért nem női utód lett a trónon? Miért IV. Károly?
Vagy a Pragmatica Sanctio csupán a magyar trónra vonatkozott?
Először az osztrák örökös tartományokra vonatkozó rendelet lépett életbe 1713-ban (legalábbis akkor hozták nyilvánosságra). Később ezt a magyar trónra is kiterjesztették 1723-ban, ez az általunk ismertebb pragmatica. Így ez már akkor jogerőre lépett, jogi szempontból így kerülhetett trónra Mária Terézia.
Másik kérdésedre a válasz. Rudolf halála után Ferenc Ferdinánd következett a trónöröklési sorrendben. Rangon alul kötött házassága miatt le kellett mondania gyerekei trónigényéről. Mivel merénylet áldozata lett, a trónöröklési sorban fokozatosan előrébb kerülő Károlyé lett a trón Ferenc József halála után.
Igen, viszont köztudott volt, hogy Ferenc József nem szimpatizált Ferenc Ferdinánddal, annak teljesen más politikai nézetei miatt. (Ferenc József sokkal konzervatívabb volt, Ferdinánd pedig jobban híve volt az etnikai sokszínűség felé való nyitásnak, és kvázi a modernitásnak)
Emiatt nem értem, hogy miért nem inkább Gizellát tette meg trónörökösnek. Azért az elég sokatmondó ezek szerint, hogy Ferenc József inkább rábízta a Monarchia jövőjét az öccse fiára, mintsem a saját, vérszerinti lányára..
"Azért az elég sokatmondó ezek szerint, hogy Ferenc József inkább rábízta a Monarchia jövőjét az öccse fiára, mintsem a saját, vérszerinti lányára."
Szerintem csupán annyit mond, hogy akkor, ott ez volt a politikailag optimálisabb lépés, nem hiszem, hogy érdemes ezt apa-lánya viszonyra lefordítani. Persze az sem kizárt, hogy ilyen okok is voltak, de nem feltétlenül. Van forrásod, miszerint Gizella egyáltalán AKART trónra kerülni?
Másrészt az sem biztos, hogy politikai biztonságot garantáló megoldás, ha a felsőbb vezetési réteg elvárásainak, politikai-gazdasági érdekeltségeknek ellent mondó irányú lépést tesz. Megtehette volna, ha akarja (és nem tudjuk, akarta-e), de ezzel veszélyeztette volna a trón további támogatottságát.
#5 Aggasztó így visszagondolni - ha a Te elméletedből indulok ki, hogy akkor ez volt Ferenc József számára a legoptimálisabb politikai döntés - arra, hogy Ferenc József tudatában volt Ferenc Ferdinánd politikai elveinek, illetve a népszerűtlenségének, (Korábbi válaszoló már említette, hogy Ferenc Ferdinánd gyermekei kizárásra kerültek a trónutódlásból, mivel rangon alul házasodott, egy cseh grófnőt, Chotek Zsófiát vett el) és még így is Ferdinándot találta a megbízhatóbb személynek a trónra.
Sajnos Gizellával kapcsolatban nem tudok sok mindent, viszont Ferdinánddal ellentétben mozgalmas szociális életet élt Bécsben, illetve rendszeresen vett részt különféle adományakcióban, mellesleg Rudolf főherceggel is jó kapcsolatot ápolt, így a reputációja szerintem már alapból magasabb volt, mint Ferdinándé.
Szerintem egyértelműen a 2. válaszoló válasza a megfejtés: az öröklési rend szerint következtek a trónörökösök, a férfiak előnyt élveztek. A Károly koronázásakor tett hitvallása (1917/III. törvénycikk) is a Pragmatica Sanctiora hivatozik (1723./I. és II.).
Már a Prgamatica Sanctio kimondta, hogy a férfiak előnyt élvenek az trónöröklés során:
"ugyanazon ág fokozatának egyenlősége esetében a finemüek előjogának figyelembevételével kivánja rendezni, megtartani s megőrizni."
(Mondjuk azt nem tudom, itt mit jelent az "ugyanazon ág fokoztata" kitétel.)
"5. § Ő legszentségesebb császári és királyi felsége férfiágának magvaszakadtával [...] az öröklési jogon való utódlást e Magyarországban és koronájában [...] felséges osztrák házának nőágára is [...]"
Szóval csak a féfiág kihalása után következik a nőági öröklődés.
"Mondjuk azt nem tudom, itt mit jelent az "ugyanazon ág fokozata" kitétel."
Hát eszerint, ahogy én értelmezek, azért a közvetlen leánygyermek előrébb van az unokaöcsnél.
#9
Igen, én is tudnám úgy értelmezni, csak soha nem értelmezték úgy, és a II. törvény sem erre utal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!