Hogyan lett Franciaország Anglia ősellensége az első világháborúra Nagy-Britannia szövetsége? Mi változott meg a napóleoni háborúk után ennyire?
Igazából a két ország viszonya az sokszor változott a 19. században. Napóleon idején ugye "ősellenségek voltak", a Szent Szövetség korában viszont közeledtek egymáshoz. Ne feledd, hogy a Szent Szövetség idején Franciaországban Bourbon restauráció volt, és ebben az időszakban még Ausztria és Franciaország is szövetséges volt, holott ők is "ősellenségek" voltak.
Az 1820-as években viszont a Mediterrán-térségben forradalmak törtek ki, amik viszont már különféle hatalmi érdekek miatt a Szent Szövetség tagjait is egyre inább eltávolították egymástól. Pl. az 1821-es spanyol alkotmányos forradalom idején francia bourbon seregek állították vissza Habsburg és porosz nyomásra a spanyol király hatalmát a liberálisok ellen - azok a francia seregek, amik pár évvel korábban még Napóleon idején a forradalomért harcoltak Spanyolországban is! :D
Ekkor a spanyol gyarmatokon kitört a függetlenségi háború, mire a Habsburgok és a poroszok felajánlották a spanyol királynak, hogy francia hajókon elhajóznak a dél-amerikai gyarmatokra és rendet tesznek. Erre viszont már a franciák nem voltak hajlandóak, és az angolok sem, mert a saját gyarmati érdekeiket féltették. Tehát már a 20-as években egy táborba sodródott a francia és az angol politika a Habsburgok és a poroszokkal szemben (tehát a gyarmattartó államok a szárazföldi hatalmakkal szemben).
Az egyiptomi kérdés viszont az angolokat állította szembe a franciákkal, az 1830-as években. Mohamed Ali, egyiptom pasája a török szultán alattvalója volt, viszont francia tőkével modernizálta Egyiptomot, modern hadsereget hozott létre, és megtámadta Isztambult, és meg is verte. Erre az angolok közbeléptek Egyiptom ellen, és ez egymás ellen hercelte a franciákat és az angolokat (az angolok a szultánt támogatták, a franciák Mohamed Alit).
De aztán ott van a krími háború 20 évvel később, ahol már a franciák és az angolok vállvetve harcoltak az oroszok ellen.
Most nem fogom itt végigmondani az egész 19. századot, de az a lényege, hogy az európai politika egy folyamatos hatalmi játszma volt, és mindegyik hatalom hol az egyik, hol a másik pártján vett részt a konfliktusokban, mindig mindenki össze-vissza váltogatva a szövetségeseit és az ellenségeit, mindig a pillanatnyi érdekeinek megfelelően. És ez nemcsak a 19. században volt így, hanem azelőtt is. A gyarmati háborúk korában a tengereken (pl. az 1600-as években) hol Hollandia háborúzott az angolok ellen a franciák oldalán, hol az angolok fogtak össze a franciákkal a hollandok ellen, hol a hollandok az angolokkal a franciák ellen. Az osztrák örökösödési háborúban (18. század) az angolok a Habsburgok oldalán harcoltak a franciák ellen, a hétéves háborúban már a poroszok oldalán harcoltak a Habsburgok ellen... Vagy 50 évvel korábban a spanyol örökösödési háborúban mindenki a franciák ellen harcolt. :D
Szóval szó sincsen itt arról, hogy "feudális örökség a középkorból", egyáltalán nincsenek ilyen évszázadokon átívelő szövetségek vagy ellenségeskedések. Mindegyik hatalom folyamatosan háborúzott egymással, a pillanatnyi érdekek szabták meg, hogy éppen kivel voltak szövetségben, kivel nem, aztán meg cseréltek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!