A kapitalizmus az a rendszer amelyik nem veszi figyelembe az emberi lélek igényeit?
Ja jól körültekintünk, akkor az emberek egy jó nagy része krónikus stressztől szenved, lelkileg ki van égve, boldogtalan, reményvesztett.
Az emberi lélek egészsége miért nem szempont ebben a rendszerben? Ez annak tudható be, hogy ez egy kevésbe emberorientált, inkább materialista rendszer?
Tényleg érdekes, hogy más rendszerekben amelyek esetleg kevésbé voltak hatékonyak az emberek sokkal boldogabbak, vidámabbak, lelkileg egészségesebbek voltak.
Mifelénk az a lényeg, hogy kinél van a pénzesláda kulcsa. A lakosság nem szeret és/vagy tud dönteni, igazából nincs ilyen helyzetben. A döntés joga rá van valakire ruházva, aki mindenben dönthet. Ennek az a következménye, hogy az anyagi források koncentráltak, nincs lehetőség önálló kezdeményezésekre. Mindenki fut a saját túléléséért, a közügyeket pedig egy szűk elit intézi, nagyjából úgy, ahogy akarja. Mivel nincs közösség, ezért nagyon egyszerűen lehet manipulálni a lakosságot.
A demokrácia nem annyira értelmezhető. A pénz után való hajsza leginkább a mindennapi élet fenntartására irányuló küzdelem, ha ez megvan, akkor a pénz már nem annyira játszik. Mivel semmi kezdeményezést nem vesznek jó néven, ezért nincsenek vagy nem jelentősek a kezdeményezések, ez rá van bízva a hatalomra. Az ilyen rendszer előnye, hogy ugyan éhen nem halsz, de sokra sem fogod vinni. Erre nincs lehetőséged, de a vezetők sem viszik semmire, mert ez egy rendkívül gyenge, támogatottság nélküli, de nagyon agresszív felépítés. Emiatt bármelyik pillanatban bedőlhet.
Szerintem egy ilyen helyzetben a legtutibb dolog teljesen a saját dogunkra koncentrálni, minden közösségi és politikai dologtól távol maradni és élvezni az életet, amennyire lehet. A politikától és közélettől való távolmaradás egyébként a fejlett demokráciában sem rossz irány, de ott legalább nem akar erre senki kényszeríteni:)
"más rendszerekben amelyek esetleg kevésbé voltak hatékonyak az emberek sokkal boldogabbak, vidámabbak, lelkileg egészségesebbek voltak"
Mondanál erre egy példát?
"Igen. Nagyon jó trükk, hogy egy autóért és lakásért egy egész életet kell dolgoznod.
Most gondolj bele, ha meg tudnád venni néhány havi keresetedből ezeket akkor nem éreznél kényszert hogy annyit és olyan intenzitással dolgozz, így elvesztenék uralmukat feletted a kapitalisták, nem tudnának többé az orrodnál fogva vezetni."
Rendben, belegondoltam. Ha néhány havi keresetedből meg tudnád venni a lakást... Milyen lakást is? Honnan lenne lakás, ha mindenki csak fél gőzzel dolgozna, ahogy irtad? Feleennyi lakás lenne csak, vagy még annyi sem. Márpedig amiből kevés van, annak magas az ára, ez egy alapvető piaci törvényszerűség. Tehát az a lakás nagyon drága kellene hogy legyen, ha mindenki fél gőzzel dolgozna. Vagyis nem tudnád megvenni néhány havi keresetedből, vagyis pontosan ugyanott tartanánk, mint ahol most vagyunk. Csak néhány millióval több lenne a hajléktalan. Ez miért is lenne jó szerinted, kedves kérdező? Ez igy már figyelembe venné a lélek igényeit szerinted?
A szocializmus nem volt jobb. De ettől a kapitalizmusnak megvannak a maga gondjai.
Az egyenlő kimenet hirdette a szocializmus. Ez el ette az értelmét a munkának. Nézd csak meg a "magyar vircsaft" filmet. Ugyanakkor ott is voltak élelmesek, akik hotelt építettek és szauna szét keresték magukat a törvényt megkerülve.
A kapitalizmusban az elv az egyenlő lehetőség alapja. Csakhogy ehhez hozzá jön egy farkas törvény és a lopás és a szervezet bűnözés Magyarországon, a jövőkép romboló politikát külön kiemelten említve.
Hiába vannak lehetőségek, ha nincs értelme hosszú távra tervezni, mert annyira gyorsan változik és kiszámíthatatlan minden: a hétköznap, az oktatás, az egészségügy, a nyugdíj, a lakhatás, az élelmiszerek, a munkába járás, a munka lehetőség.
A kapitalizmus egy verseny. Aki csinált bármilyen sportot, tudja, hogy minden nap versenyezni nem lehet úgy, hogy csúcsot tudjál dönteni. Azt is tudják a sportolók, hogy egy kis verseny felkészít egy nagy versenyre, bemelegít. Ha két verseny nap között pihensz, gyengébb leszel. De megfelelő masszázs, lazítás, nyújtás, táplálkozás, alvás, összpontosítás nélkül esélyed nincs a győzelemre. De ha hetekig tolod a versenyt, könnyebben sérülsz és be kell osztani az erődet.
Aki nem sportolt, ezt nehezen érti meg, hogy nem csak testi erő beosztása és a test ápolása, karbantartása szükséges egy versenyhez.
Ha a verseny szellemi téren megy, a szellemi részével kell ugyan ezt játszani.
Ha ki akarsz égni, az a te döntésed. Ha nem aksrsz kiégni, az is a te döntésed. De az előbbihez elég sokat dolgozni, elvárásoknak megfelelni kényszerese, nem foglalkozni magaddal és sokat tévézni, Interneteni. Az utóbbihoz meg aktívan kell foglalkozni magaddal. De az fárasztó és felelősséggel jár, amit nem mersz vállalni, inkább azt választod, hogy a kapitalizmus rossz és nyafogsz és nem érdekel a saját egészséged.
Ez mind rajtad áll, mit választasz.
A gond ezzel, hogy nem tudsz jól választani, ha nincsenek meg a választási lehetőségeid és nem tudsz arról, hogy van egyáltalán lehetőséged a választásra.
Az életre nevelés része kéne legyen az, hogy tudod ezeket a választási lehetőségeket. A szülők felelőssége ezt magtanitani. De a szülők nem ismerték ezt, akkor nem tudják megtanítani. Az iskola felelőssége, hogy társadalom hasznos tagja legyél a végén (dolgozó dorid). Ők nem foglalkoznak azzal, hogy kezelni tudd ezt. A céget a profit érdekli és csak rövid távon gondolkodik. Ezért nem segít a dolgozónak kezelni ezt.
Te magad tudsz egyedül rájönni és kezelni. És ha neked sikerült beszélhetesz mással erről.
De készülj fel, ha van megoldásod más problémájára, nagyon rossz színben fog feltűntetni, mert a magyar ember nem megoldást keres, hanem lehetőséget a keserűségre.
"Nagyon jó trükk, hogy egy autóért és lakásért egy egész életet kell dolgoznod.
Most gondolj bele, ha meg tudnád venni néhány havi keresetedből"
Hm, és az autót, lakást gyártók miből élnének?
Konkrétan te most mit dolgozol, mit állítasz elő?
Bármi is az, belegondoltál, hogy ha azt kéne ennyivel olcsóbban adni, neked mennyi fizetésed lenne?
A kapitalizmusban megvan az értéknek, az azt előállító munkaértéknek egy globális, viszonylag kiegyensúlyozott áramlása. A szociban ilyen nem volt. Előírták, hogy ennyi a fizu, ennyi a kenyér és a kettő közti nem kitermelt árrés meg gyártotta, csak gyártotta a hiányt, amitől össze is dőlt minden szoci államrend.
Jó, Észak-Korea még nem, csak többen halnak éhen, mint ahányan születnek.
Soha nem volt még olyan államrendszer, ami foglalkozott volna a te lelki igényeiddel.
És a mai rendszerig soha esély sem volt arra, hogy ez egyáltalán szóba kerüljön. Most legalább már szóba kerül.
Szélsőségekben való gondolkodás nem érv. Nem pár hónapról beszélek.
Jelenleg napi 40 abortusz van amiatt, mert nincs elég pénze az embereknek Magyarországon. A pénz a lakhatásra és élelemre kellenek.
Szocializmusban nem 40 évig tartott elérni azt az életszínvonalat, hogy legyen annyi a hónap végén, ne tudjon valaki vállalni egy gyereket. Szerinted miért van szüksége magyaroknak CSOKra és Babaváró hitelre? Azért, mert nincs aranyosítva a fizetés a lakhatással.
Ez káros.
40 éve érdekes módon friss diplomás pár év alatt fel tudott venni egy vállalati hitelt amiből megvolt a lakhatás. Ma egy albérlet ára nem jön ki egy havi átlagfizuból. A hitel alaptőke 10 év alatt nem jön össze.
Ha az a cél, hogy több szingli és kevesebb gyerek legyen, ez a rendszer téged igazol. Legyen kevesebb bére és drágább lakhatása az embereknek.
De akkor minek a Ratkó korszak visszatérése?
16
"A kapitalizmusban az elv az egyenlő lehetőség alapja. Csakhogy ehhez hozzá jön egy farkas törvény és a lopás és a szervezet bűnözés Magyarországon, a jövőkép romboló politikát külön kiemelten említve."
Ne gondold, hogy ez csak Magyarországon van így. Mindenhol van érdekszférák és szervezett bűnözés is van. Sőt a politika és az üzleti szféra mindenhol szorosan összefonódik.
"A kapitalizmus egy verseny. Aki csinált bármilyen sportot, tudja, hogy minden nap versenyezni nem lehet úgy, hogy csúcsot tudjál dönteni."
A kapitalizmus olyan verseny, hogy egyszer célba érték elsőként akkor már ott is maradsz. A sport olyan verseny, ahol a helyed sosincs biztosítva, ott folyamatosan küzdened kell, hogy ott maradj. Nagy vagyonosként, elég ha felvásárlod a kisebb tehetségeseket, esetleg a veszélyesnek tűnő konkurenciát. Tehát nettó feudális rendszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!