Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan képzelnétek el egy...

Hogyan képzelnétek el egy olyan társadalmat, amelyet tudósok vezetnek?

Figyelt kérdés
Milyen előnyei, hátrányai lennének?

2020. nov. 11. 12:42
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem egy ilyen társadalom csak diktatúraként működhetne. Demokráciában a tudósok nem tudnák érvényesíteni az akaratukat. Egy buta példa: A tudósok kiszámolnák, hogy az emberiség számára káros, hogy nagyon sokan SUV-okkal járkálnak és egyszeriben betiltanák, vagy keményen megadóztatnák. Erre a tudósra (vagy csapatra) többet nem szavaznának az emberek.

Az emberek általában a szimpátia alapján szavaznak, így szép lassan a tudósoknak is meg kellene tanulni szimpatikusnak lenni, beszélni az emberek nyelvén. Ez ahhoz vezetne, hogy politikusokká válnának.

2020. nov. 11. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:

Hmm ezzel egyet kell értenem, logikus.

De egy diktatúra nem feltétlenül rossz, ha a hatalom nem cél, csak eszköz az ésszerűség érvényesítésére.

Nagyon kíváncsi lennék, milyen problémákat oldana meg egy ilyen világ és milyeneket generálna.

2020. nov. 11. 13:10
 3/37 anonim ***** válasza:
91%
Minden diktátor személyiségtorzulást szenved el, mert teljhatalma van, ezért félnek tőle, nem merik bírálni, visszajelzés híján pedig neki egyre jobban eltorzul a valóságérzékelése. Ha ez évekig tart, pár esztendő múlva félistennek fogja képzelni magát, és csalhatatlannak, mint a pápa. És valóságérzék híján elkezd őrültségeket csinálni. Minden diktárorral ez történt eddig, kivétel nélkül.
2020. nov. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:
Ebben is van igazság sajnos, de a tudás visszatarthatná ettől. Ha lenne egy olyan vezető, aki nem csak cselszövéshez és színjátékhoz ért, hanem ismeri a világ mélyebb összefüggéseit, ő talán felül tudna emelkedni ezen.
2020. nov. 11. 13:28
 5/37 anonim ***** válasza:
100%
Ez kicsit olyan lenne, mint egy "szakértői kormány". Valószínűleg az emberek számára jó döntéseket hoznának, de ha szükséges, akkor pl. a jövő generáció számára lenne csak előnyös, nekünk most szívás. Nem lenne porhintés, lózungok, ígéretek, csak a kemény valóság, ami a politikában csak rövid ideig működik. (Ahogy #1-es is írta.)
2020. nov. 11. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
60%

"De egy diktatúra nem feltétlenül rossz, ha a hatalom nem cél, csak eszköz az ésszerűség érvényesítésére." Hidd el, kedves kérdező, a diktátorok (akármit is csinálnak épp) saját szempontrendszerük szerint a legésszerűbbet, a legnépboldogítóbbat, a legszükségesebbet stb teszik, és a járulékos veszteséget is vállaják. Számold csak össze, hogy a "szükséges áldozatok" emberéletben hány száz millót tesznek ki.


Nem bánom, ha tudósok is indulnak egy választáson valamiféle épkézláb alternatívát kínálva a jelenlegiekhez képest. De a teljhatalmat nem szabad átadni nekik: ott a csúcson a vezetők legtöbbször elvesztik az önkorrekciót, mint készséget. Ez okozza a bukásukat is legtöbbször.

2020. nov. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 2*Sü ***** válasza:
100%

Én azt gondolom, hogy minden szakmához kellenek bizonyos képességek, bizonyos tudás, bizonyos szemléletmód, értékrend stb… Minden szakmához más és más. Aki jó fizikus, az nem feltétlenül jó politikus, államférfi, mint ahogy fordítva is így van, aki jó államférfi volt a történelemben, az ritkán volt kiemelkedő tudós.


Ha tudósok vezetik a társadalmat, annak kétségtelenül megvan az az előnye, hogy kevésbé vélelmekre, meg érzelmekre, sokkal inkább ellenőrzött tényekre, objektíven kirajzolódó jövőképre alapozva hoznak majd döntéseket.


Viszont meglehet az a hátránya, hogy figyelmen kívül hagyják az emberek vágyait, ösztöneit, érzéseit amik lehet, hogy nem jó irányba mutatnak, de mindenképpen szerepet kell, hogy játszanak egy döntéshozó döntésében. Egy tudós lehet részrehajló akár a saját területe iránt, akár a saját személye, helyzete irányában (mondjuk ő városban él, ott is született, így kevésbé fogja figyelembe venni egy faluban élő ember helyzetét). Egy tudós lehet szakbarbár, sajnos van is pár ilyen. Van a tudósoknak egy jelentős része, aki lehet kevésbé fogja támogatni a sportot, művészeteket, szórakoztatóipart, vallási közösségeket, mondván ezeknek nincs praktikus haszna, miközben ezek ugyanúgy fontos szerepet tölthetnek be az emberi létezésben, kultúrában. És még ha egy tudós objektíven és mindent figyelembe véve helyes döntést is hoz, nem biztos, hogy képes ezt elmagyarázni a népnek, megértetni annyira, hogy a nép magáévá tegyen a döntést, lelkesüljön az ügyért, ami a döntés célja.

2020. nov. 11. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%
#4, Egyébként valószínűleg sok ilyen ember van, aki a közjó érdekében élne a diktátori egyszemélyi hatalommal, csak kevés köztük, akinek megfelelő karizmája és erős gyomra is van hozzá, hogy felvegye a kesztyűt a politikai ellenfelekkel. És ha már fel kell vennie a kesztyűt, nehéz ezt úgy tenni, hogy ne forduljon át egyfajta terrorba. Érdekes módon ha az ember jót akar, akkor is könnyen ide lyukad ki.
2020. nov. 11. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 A kérdező kommentje:
Elgondolkodtató válaszok érkeztek. Véletlenül nem ismer valaki olyan regényt, amiben az író ilyen témát fejteget? Mint például a Gulliver utazásaiban, de annál azért realistábbat.
2020. nov. 11. 13:43
 10/37 Wadmalac ***** válasza:
70%

A tudósok nem az emberek vezetéséhez értenek.

Rosszul is csinálnák. A politika, gazdaság stratégiai képesség-szükséglete teljesen más kvalitásokat igényel.


Oda politikus kell. Csak olyan, aki a tudósokra IS támaszkodik. És nem csak azokra, mert akkor ő sem lenne jobb vezető.

Néha társadalmi előnye nagyobb egy nem tudományos döntésnek, mint tudományos hátránya.


Egyensúly kell a két terület közt.

Méghozzá dinamikus egyensúly. És egy ilyen egyensúlyt fenntartani kéne igazi politikai zseni.

Hát olyan nem terem minden nap és mindenhol.

És nagy valószínűséggel pont az a kemény ambíció nincs meg benne, ami a vezetői pozícióba jutáshoz kell, de az egyensúlyi politizálást meg megakadályozza.


Szóval nagy valószínűséggel az ideális vezetőket pont azok közt kéne keresni, aki nem akarnak vezetők lenni.

2020. nov. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!