A napi 8 óra munka már több mint 100 éve fenn van tartva dacára a rengeteg technikai vívmánynak, számítógépek elterjedésének, automatizált rendszerek alkalmazásának, hogy lehetséges?
Mi kell még ennél több a munkaórák lecsökkentéséhez? Mi a garancia arra, hogy le lesznek az órák csökkentve a robotizált rendszerek elterjedése után tüntetések / utcai harcok nélkül?
Eddig a vezetői rétegek semmit nem adtak maguktól, minden gyökeres változást véres harcok árán kaptak csak meg az emberek.
Ja és ez tényleg a munkamennyiségtől függ.
Itt nálunk kb 10x annyi k+f project van mint amennyi mérnök és kutató. Tehát ha 240 órás munkahónapom lenne, akkor is lenne feladatom. Ha felvennék 3 alkalmazottat még akkor nekik is le tudnánk osztani... csak a bővülés üteme ennél kisebb.
Tehát a piac bővül, az igények növekednek... és végtelenségig lehetne skálázni a munkámat.
Itt a hatékonyságon lehetne javítani, de akkor meg lehet felmondanék, mert lehetetlenség aktív és fókuszált, kreatív szellemi munkát végezni napi 8-10 órában. Az megölné a kreatív munkát, így inkább az menne végső soron a hatékonyság rovására. Emiatt lehet csak 6 órányi munkát végzek, 2 órát meg csocsózunk, meg fetrengünk a puffokban és Indexet olvasunk... de így tartható az elme szintje épen.
Nehéz kérdés ez az tuti. Meg kell találni az egyensúlyt a koncentrált munkavégzés, az agy pihentetéde és a megfelelő erőforráselosztás között. Kükönben ígyis úgyis a hatékonyság rovására megy a dolog.
"Tv helyett ott volt a rádió amit ugyancsak le kellett gyártani akkori technológiával.
...
Tv pedig 50 éve is volt már. Fekete- fehér, de ugyanúgy le kellett gyártani."
Ott volt. De még a "fejlett nyugaton" is egyszerre létezett egy maroknyi gyártónak gyártónként olyan 1-2 párhuzamosan gyártott típusa.
Ma meg minimum 100 említésre érdemes gyártó mellett 300 "noname" gyártja ugyanazt, gyártónként tucatnyi eltérő típussal, évente új generációk kiadásával.
"Internet helyett ott volt a vezetékes telefon amit ugyancsak le kellett gyártani, a hálózatot karban tartani."
Örülök a példának, mert pont hogy állati jól mutatja az ipar szélesedését.
A vezetékes telefonból jött ki évente új modell, ami többet tudott az előző évinél?
Jött ki hozzá ezerféle kütyü, drótnélküli füles, töltő, egyéb periféria, telefontok, üvegfólia?
És ott van mellé a PC és laptop ipar, a tabletek, okosórák, okosotthon-kütyük...
"Az, hogy gyakrabban cseréljük az pedig nem a szükségleteinkkel van egyensúlyban, hanem az túltermelés, újabb modellek napi megjelenésének köszönhető, amely igény mesterségesen gerjesztett és nem józan észen alapuló igény."
Részben igaz. De csak részben.
Egy telefont nincs értelem lecserélni plusz pár megapixelért vagy 10%-kal gyorsabb prociért.
De, mondjuk, ha sokat fotózol, egy 20X zoomért? Egy jó éjszakai fotós tetrakróm lapkáért? Egy zomm+széles látókör objektív bónuszért?
Kétszeres akkuidőért? Kétszeres töltési sebességért?
Bankkártyát kiváltó NFC fizetésért?
"Egy TV-t például elnézehethetnénk 20 évig is és semmivel sem lenne rosszabb minőségű életünk."
Az életminőség is szubjektív kérdés.
Rendben, én sem dobom ki a remek fullHD tévémet egy 4K miatt.
De amikor a tévé ma már nem csak tévé, hanem médiaközpont, ezért a plusz szolgáltatásért már rezeg a léc.
"Szóval szerintem csakis a túltermelés miatt kell ennyi munkaerő mind mindig"
Részben.
De előzőleg is írtam, hogy a fejlődéssel rengeteg új munkaterület is keletkezik, nem simán túltermelési célra.
Sorold az 1960-as napelem-gyártó cégeket, a Li-ion akkugyárakat, a kompozittechnológiai gyártást, a privát űripari cégekről nem is beszélve.
"a valászték növekedést és kínálat növekedést simán ellensúlyoznia kellene a hatékonyság növekedésének és munakerő felszabadító hatást kellene kiváltania normál körülmények között."
Előzőleg írtam is, ezek ma nincsenek még egyensúlyban és kérdéses, hogy lesznek-e illetve, ha igen, mikor.
Maga a robotizáció is újabb munkaterület-szélesedést jelent, például magát a robotgyártást és ennek ezernyi periferiális szükségletét.
"Mi kell még ennél több a munkaórák lecsökkentéséhez?"
Az, hogy az emberek munkaidőben ne a gyakorin kérdezgessenek hülyeségeket.
"Az, hogy az emberek munkaidőben ne a gyakorin kérdezgessenek hülyeségeket."
Vagy válaszolgassanak. :D
Úgyhogy dolgozok is egy kicsit.
Pont annyit, hogy ne látsszon, a napi szükséglet munkát le tudnám nyomni 8 helyett 4 óra alatt is.
Na EZÉRT nincs 4 órás műszak.
:D
#25, Így van 😃. Ha lenyomnánk 4 óra alatt a 8 órát, akkor szimplán megdupláznák a munkaidőt és a feladatokat.
Azért túlzásba se kell vinni :)
Ez piacfüggő.
Ha épp általános munkaerőhiány van mint most, akkor nem fognak 4-6 órás munkanapokat kreálni a két szép szemedért, mert neked kényelmes.
Ha a munkád meg kamu állás, akkor meg felmerül, hogy előbb utóbb automatizálják. Akkor meg simán leépítenek és kirúgnak. Köztes állapotban esetleg marad a 4-6 órás munkanap. Persze kevesebb fizetésért. Egyes cégeknél már ez működik, más cégek meg arányosan annyi embert kirúgnak, amennyit az automaták kiváltottak. Cimbinél ez volt egy új szoftver miatt egy telekom cégnél.
A 4-6 órás munkanap 8 órás munkabérért egyszerűen nem érné meg, max ha törvényileg kényszerítik.
Erre megoldás a kiterjesztett szociális háló, vagy később az alapjövedelem, amit az automaták által előállított adóból finanszíroznak. Ettől persze még jó messzire vagyunk.
23
A tény (szomorú vagy sem) pedig az, hogy az emberek többsége nem használja ki ezeket az okoscuccok által nyújtott újabbnál újabb funkciókat.
A profi fotósoknak biztosan jól jön egy 20 megapixelre képes kütyü de egy átlagjóskának mi haszna belőle? Csak mert jól hangzik meg menő? Na az újítások többsége pont erre épül, hogy jól hangzik meg menő! És nem valós funkciók.
Az NFC például. Hányan használják? Vagy hányan tudják, hogy a telefonjuk képes rá? És hányan tudnak arról hogy van de mégis inkább contactless bakkártyát használnak mert tartanak minden adat okostelefonban való tárolásától. A piaci valós igények megvizsgálása után jó eséllyel kiderülne, hogy sok újításra nincs igazi funkcionális igény. Csak a jól hangzik meg menő érv ami felhozható mellettük.
Rengeteg új iparág született valóban de ezek nem az addigiak mellé hanem az addigiak helyére léptek. Ma már nem virágzik a rádió-, írógép, távíróipar de virágoznak helyettük a számítógép, okostelefon, stb iparok.
Megújúló energiaforrások. Ezek is a fosszilis energiaforrások lecserélésére hivatottak és amikor igazán elterjednek akkorra már a fosszilisak felhasználása elenyésző lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!