Napjaink emberére miért helyeznek ilyen irdatlan teljesítménykényszert?

Figyelt kérdés

Az van nekik megtanítva, hogy az égvilágon semmit nem érnek ha nem teljesítenek szuperül ezen, azon meg amazon a területen, mintha jelentéktelen lenne az életük ha nem tudnak valamit felmutatni.


Ez annyira nagy buli? Csak azért élni, hogy az elvárásoknak megfeleljen az ember, hogy csak a kis egocskáját táplálhassa?


Mi értelme van így élni. Most nyilván ezt cáfolni lehetne sok jól hangzó közhellyel, de szerintem inkább ne tegyük, mert ez igenis így van, az ember nagy teljesítménykényszer nyomása alatt kell leélje az életét, és csak annyit ér amennyit le tud tenni az asztalra (ergo önmagában egy emberi életnek nincs értéke).


2020. jan. 17. 19:12
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
100%
hm. Nem értek egyet, kivált az utolsó résszel,de elég bebetonozott a véleményed, HILTI betonbontóval kellene kibontani. De hát fáradt vagyok ehhez. Akkor mi legyen? Beszélgessünk az időjárásról? Pl. ha ma nulla fok van és holnap kétszer olyan hideg várható, hány fok lesz holnap?
2020. jan. 17. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
100%

Korábban se volt kisebb a teljesítmény kényszer. Nem tudom miből gondolod, hogy most nagyobb.

Egyébként meg nem igaz, hogy ne lehetne elérni valamit ha valaki nem teljesít szuperül. Természetes, hogy aki jobban teljesít az többet ér el, hiszen aki jobban dolgozik az gyorsabban lép előre, magasabb fizetést kap, stb.

Semmivel sincs ma kisebb teljesítmény kényszer, mint korábban - kivéve persze a szovjet-rendszert, amikor nem számított a teljesítmény, mindenkinek volt munkája, a minőség nem számított, csak a mennyiség és a terv elérése. De az emberiséget mindig azok vitték és viszik előre, akik "szuperül" teljesítenek. Aki ímmel-ámmal, kedvetlenül dolgozik az max. politikusként vagy rokoni, haveri kapcsolatok révén jut előre. Mindig így volt és mindig így is lesz.

2020. jan. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 A kérdező kommentje:

2


Nem teljesen úgy értettem, hogy többet ér el ha jobban teljesít, hanem egyenesen azt állítottam, hogy többet is ér.

Mert nyilván többet ér, hiszen ez alapján ítélik meg az embert.


A teljesítménykényszert nem e túlélés kontextusában értelmeztem hanem a közvéleménnyel kapcsolatban.

Ergo az emberek nem csak azért tepernek, hogy kenyér meg víz legyen az asztalon hanem ez annál többről szól. Meg akarnak felelni, értékesnek akarják érezni magukat, és azt akarják, hogy mások is értékesnek tartsák őket. És ezért vannak teljesítménykényszerben. Hogy magukkal elégedettek lehessenek.

2020. jan. 17. 19:49
 4/42 anonim ***** válasza:

"Mert nyilván többet ér, hiszen ez alapján ítélik meg az embert." Ez egy hibás gondolat. Miért az alapján érzed magadról, hogy "mennyit érsz", hogy mások - szomszéd, családtag, főnök, tanár - hogy ítélnek feletted? a másokon való ítélkezés az ítélkezőről szól, nem az ítélet tárgyáról.

Az önértékelés önbizalom egy belső munka eredménye egy önmegismerési folyamat révén. Kicsit lazíts - 1-ben erre próbáltam kísérletet tenni- keresd meg, ami feltölt, ami lelkesít, aminek örülni tudsz. És haladj az önmegismerés nehéz útján. A legfontosabb feladataink egyike. Már az ókori görögök is tudták. A Delphoi jósda homlokzatán a felirat - tehát a tanács, aki a jövőjét akarja ismerni:

"Ismerd meg magadat. Semmit sem túlságosan. Légy ura lelkednek. Kerüld az igazságtalanságot. Igazul tanúskodj. Keresd a hírt. Dicsérd az erényt. Cselekedj igazságosan. Szeresd barátaidat. Védekezz ellenségeid ellen. Gyűlöld a gőgöt. Beszélj tisztességesen. Könyörülj a segélykérőkön. Valósítsd meg célodat. Légy ura asszonyodnak. Senkit ne nézz le. Tiszteld a felsőbbséget. Hajolj meg az istenség előtt. Ne büszkélkedj erőddel. Gazdagodj igazságos úton."

2020. jan. 17. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:
100%

"értékesnek akarják érezni magukat", "hogy magukkal elégedettek lehessenek" - akkor hol itt a kényszer? Magukért csinálják.

Én nem ismerem a világ összes emberét, sőt még 1%-át sem, de kétlem, hogy jelentős részük azért igyekszik többet elérni, jobban, többet dolgozni, "hogy mások is értékesnek tartsák őket". Az emberek magukért, a saját életük kényelmesebbé tételéért dolgoznak, nem azért, hogy mások mit gondolnak róluk. Gondolom max. huszonéves lehetsz. Hidd el, elmúlik az, hogy érdekelje az embert mások (idegenek) mit gondolnak róla.

Mondjuk már eleve amit írtál eléggé katyvasz, mert egyszer azt írod, hogy szerinted azért van "kényszer" az emberekben mert érdekli őket, hogy mások mit gondolnak róluk, aztán meg azt, hogy azért hogy magukkal elégedettek lehessenek.

És igen, az emberek mindig többet szeretnének elérni annál, hogy kenyér meg víz legyen az asztalon. Aki nem törekszik arra, hogy egyre jobb legyen, egyre többet érjen el akár munkában, akár saját hobbijában, sportban, akármiben, azzal komoly gondok vannak. De komolyan: orvoshoz kell mennie, mert valami probléma van vele. Pl. depressziós (nincs kedve semmihez, csak a minimális, legszükségesebb dolgokat csinálja meg), kedvetlen, nincsenek céljai. Ez nem a normális, nem egészéges.

2020. jan. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 A kérdező kommentje:

“Aki nem törekszik arra, hogy egyre jobb legyen, egyre többet érjen el akár munkában, akár saját hobbijában, sportban, akármiben, azzal komoly gondok vannak. De komolyan: orvoshoz kell mennie, mert valami probléma van vele. Pl. depressziós (nincs kedve semmihez, csak a minimális, legszükségesebb dolgokat csinálja meg), kedvetlen, nincsenek céljai. Ez nem a normális, nem egészéges.”


Ezzel csak azt támasztottad alá amit írtam. Ebből fakad a teljesítménykényszer, hiszen az embert a hozzád hasonló módon ítélik meg ha nem teljesít. Például valami baja van, nem komplett, beteg stb.

2020. jan. 17. 20:26
 7/42 anonim ***** válasza:
100%
Én sem értek egyet, de mivel írtad, hogy más véleményt olvasni se akarsz, inkább hagyjuk.
2020. jan. 17. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 A kérdező kommentje:

7


De kíváncsi lennék a véleményedre. Másként nem tennék ki kérdést hanem monológot folytatnék önmagammal.

2020. jan. 17. 20:36
 9/42 anonim ***** válasza:

nem tudom, hány éves vagy, de ha ebből nem engedsz ki, akkor 10-20 év múlva a stressztől, teljesítménykényszertől lefordulsz a lábadról. Kötelező olvasmány neked (vedd ki a könyvtárból):

Benjamin Hoff, Micimackó ​és a Tao

"Micimackó, aki látszólag semmit sem tud, tisztában van a Lényeggel. Micimackó nem csinál semmi különöset, csupán Van. És ez a taoista bölcsesség egyik legfontosabb alapelve."

[link]

[link]

2020. jan. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 A kérdező kommentje:

9


Pontosan erről van szó. Így kellen élnie mindenkinek. De amikor elmész bárhová nem ezt látod. Munkahelyen mit látsz? Az ádáz harcot, a felfele törtetést, mások lenyomását.

Ha elmész bárhová mit látsz? Az emberek minél jobb pozíció akarnak elérni még egy baráti társaságon belül is. Minél feljebb akarnak kerülni, minél népszerűbbek akarnak lenni, minél nagyobb szavuk akarják, hogy legyen. Minél több lehetséges szexuális partnert akarnak. Minél több facebook ismerőst, minél több likeot stb.

Az élet minden területén csak azt látod, hogy az emberek valamiér tepernek...valamit el akarnak érni, mert a jelenlegi állapotuk nem jó, hiszen mindig van egy etalon aki megszabja az irányt, ahová még lehet fejlődni és ahová fejlődni "kell".

Akkor ilyen körülmények között amikor mindenhol ezt látod, hogyan tudj csak úgy élni mint Micimackó és örülni a napsugárnak, esőnek, tavasznak, őszinte mosolynak, tudod a kis dolgoknak. Hiszen ezek már senkinek nem jelentenek semmit.

2020. jan. 17. 20:47
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!