Valaki elemzi ezt a mondatot? Itt az ideje annak.
Engem is érdekel, mert én kapásból azt mondanám:
mit állítunk? Itt (van)
mi van itt?: az ideje - alany
minek az ideje: annak - ez lenne a birtokos jelző?
Ezzel együtt könnyen lehet, hogy csak a "van" az állítmány (ki nem tett), viszont sajnos a korlátozottságom miatt képtelen vagyok rámondani az itt-re a helyhatározót - hiába jelent helyet egyébként, ebben a mondatban nem látom a helyet, csak az időt. :)
Ha nem gond, tényleg írd majd meg a megoldást. Köszi.
Persze, semmi gond. Nem vagyok nagy szám magyarból (igaz, túl rossz sem voltam annak idején:). Nekem teljesen jó a rejtett/nem kitett állítmány is. Tehát, #2 sztornó:
Mit állítunk: (van)
mi van: ideje
minek az ideje: annak
(és valszeg "hol van" - itt -- brr, de jó, hogy nem magyaros vagyok!)
a hátravetett jelző profin ismerős, de csak a gimiből
Köszönöm, kedves #4, a segítséget.
:)
Szerintem tévedtek.
A mondatelemzésnél nem csak az számít, hogy egy szó csak mit jelent, (pl. itt - helyhatározó szó), hanem az is, hogy a mondatban milyen kontextusa van a szónak, ott mit jelent.
Ez így jön ki, hogy átfogalmazod egy kicsit a mondatot.
itt az ideje annak = eljött az ideje annak (indoklás: az időnek ugyebár nincs helye, így nem is lehet helyhatározóval meghatározni azt, tehát ez egy rendhagyó eset)
Itt az ideje annak.
Állítmány: itt
Alany: az ideje
Birtokjelző:annak
Tudom, már rég lejárt, de hátha később is jól jön valakinek.
Szünet előtt eszembe jutott megkérdezni a magyartanárt. Nem tudom, miért pontoztátok le a hetest, de a tanár szerint is úgy van, hogy ő (és elsőre én is) mondtam. Ha nincs a mondatban 'van', akkor:
állítmány: itt
alany: az ideje
birtokosjelző: annak
Akkor ez egy képzetlen magyartanár. Az itt semmiképpen nem lehet állítmány, ugyanis kétféle állítmány létezik: igei és névszói (meg igei-névszói). Az itt határozószó, határozószói állítmány pedig NINCS. [link]
Az annak pedig bizony részeshatározó, lehet, hogy logikátlan, mert birtoklást fejez ki, de a -nak,-nek rag részeshatározó. (A birtokos jelző a -nak a,-nek a ...) [link] Ez egy egyetemi tankönyv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!