Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyar nyelv miért ilyen a...

A magyar nyelv miért ilyen a vesszőkkel, miért kell a legtöbb összetett mondatot telepakolni ennyi vesszővel?

Figyelt kérdés

"Szia, örülök, hogy tetszik, köszönöm a dícséretet, amit mondtál."


Csak egy rövid példa, szemléltetésként.

Tudom hogy lehetne külön mondatokba is szedni, de ha egybe akarom írni.. csak szerintem butaság ez a sok vessző a magyarban? Hülyén néz ki, + melyik másik nyelv ilyen, ami ennyi vesszőt használ? :D Teljesen értelmetlen, hogy bizonyos szavak elé kell vesszőt tenni, és így tagolni. Az angol nyelvet ilyen téren is teljes mértékben pártolom vesszőhasználatban, a magyarban viszont hosszabb mondatokban egyszerűen miért kell ennyi vessző, honnan származik ez? Vagyis legalábbis csak engem zavar, hogy ha helyesen akarunk írni, akkor elvileg így és ennyi vesszőt kell használni?


2018. szept. 11. 16:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
74%
Miért ilyen? Mert a vesszők a hanglejtést, hanghordozást képezik le. Ha olvasol valamit, figyeld meg, hogy miként alakulnak a hangsúlyok az írásjelek függvényében.
2018. szept. 11. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
17%

Ha szigorúan a mondat ritmusát vesszük akkor sokkal kevesebb vessző is elég.


"Szia, örülök hogy tetszik, köszönöm a dícséretet amit mondtál."


Gyorsabb beszédnél még a szia után sincs szünet.

2018. szept. 11. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
54%

"...ha helyesen akarunk írni, akkor elvileg így és ennyi vesszőt kell használni?"


Ha helyesen akarunk írni, akkor nem így, és nem ennyi vesszőt kell használni!

2018. szept. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%

Mert a magyar nyelv értelemtükröző. A vessző tagol, segít érthetőbbé, átláthatóbbá tenni a mondatot, így a mondatokból felépülő szöveget. A vesszők sokszor jelentéskülönbséget hordoznak:


Mari kiabált és veszekedett a férjével. (A férjével kiabált és vele veszekedett.)


Mari kiabált, és veszekedett a férjével. (Nem vagy nem a férjével kiabált.)

2018. szept. 11. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
65%
A magyar nyelv gyönyörű és logikus, egy kis vessző is rengeteg grammatikai ismeretet rejt magában, mi a magyar nyelv sajáossága.
2018. szept. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
sajátossága*
2018. szept. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

"Ha szigorúan a mondat ritmusát vesszük akkor sokkal kevesebb vessző is elég.


"Szia, örülök hogy tetszik, köszönöm a dícséretet amit mondtál."


Gyorsabb beszédnél még a szia után sincs szünet."


Ebben a példamondatban nagyjából mindent sikerült elrontanod...

Veled egyetemben a kérdező is azt az anglicizmust használja, hogy a köszönés után vesszőt tesz, holott a magyarban ez nem így működik.

A köszönöm szó már egy új mondat kezdetét jelölné, ha érdekelne valakit a helyes írásmód és kiejtés.

2018. szept. 11. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Szia, örülök, hogy feltetted e kérdést, és duplán örülök annak, hogy a te korosztályodból érdekel valakit a nyelvtan, a helyesírás és a stilisztika.


"csak szerintem butaság ez a sok vessző a magyarban?" Nem, nem csak a te szemedben butaság! Többen is vagytok, aki nem értik meg a központozás elemi szabályait sem.


"Hülyén néz ki" Szerintünk meg nem.


"+ melyik másik nyelv ilyen, ami ennyi vesszőt használ? :D" + ki nem ürít rá bélsarat, mely nyelv mit használ? Mindnek megvan a ma saját, belső szabályrendszere. Miért is kellene a szabályoknak kompatibiliseknek lenniük egymással?


"Teljesen értelmetlen, hogy bizonyos szavak elé kell vesszőt tenni, és így tagolni." Egyáltalán nem értelmetlen, csak se nem értetted meg, se nem magoltad be a vonatkozó szabályokat. Ennyi.


"Az angol nyelvet ilyen téren is teljes mértékben pártolom vesszőhasználatban" Nem beszéllek le az angol nyelv tanulásáról, sőt, buzdítalak rá! De ez nem jelenti a szabályok átvihetőségét. C'est la vie.


"a magyarban viszont hosszabb mondatokban egyszerűen miért kell ennyi vessző, honnan származik ez?" A mondat belső tagolása fontos, ennek egyik lehetséges eszköze a vessző. "Vagyis legalábbis csak engem zavar, hogy ha helyesen akarunk írni, akkor elvileg így és ennyi vesszőt kell használni?" Ld. fent.


Sag schon, ki fogod bírni, hogy több lehetőséged van a tagolásra, például az írásjelek használata. Vagy fogalmazz tömören, rövid mondatokban. Az is megoldás.


Gondolom, ez megvan: "When I use a word," Humpty Dumpty said, in rather a scornful tone, "it means just what I choose it to mean—neither more nor less." De ez angolul van! Ott elmehet egyszer, mint poén (jó poén, én szeretem! De épp mert, kiugróan jó, egyszer szabad elsütni). A magyarban nem igazán. Szóval próbáld megszokni az itteni viszonyokat. Főleg, ha nyerni akarsz a nyelvi versenyen.

2018. szept. 11. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Kerdezo, az altalad irt peldamondatban inkabb azt lasd, hogy mennyi rengeteg informacio van belesuritve egyetlen rovid mondatba! Ennyi mindent ilyen roviden nem sok masik nyelvben tudsz kifejezni. A vesszok pedig atlathatova es konnyen ertelmezhetove teszik igy is a peldamondatod.
2018. szept. 11. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat! :)
2018. szept. 11. 19:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!