Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az alárendelő összetett...

Mi az alárendelő összetett mondat és a mellérendelő összetett mondat?

Figyelt kérdés

Kérem, valaki írja le röviden, magyarul és EGYSZERŰEN, hogy megérthessem! Utánanéztem, valószínűleg valami teljesen egyértelmű és alap dologról van szó, de ahol eddig néztem, mintha kínai nyelvkönyvet olvasnék a magyarázatnál.

Légyszi segítsetek!

Köszönöm szépen!



2017. szept. 15. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az alárendelő összetett mondatnál az egyik tagmondat alá van rendelve a másiknak.


Pl. Megnézem azt a filmet, amelyik a tesóm kedvence.


Az alárendelő tagmondat "magyarázza" a főmondatot. Melyik filmet nézem meg? Amelyik a tesóm kedvence. Ez tárgyas alárendelés, mert a főmondatban az "azt" szót fejti ki a mellékmondat (és az "azt" tárgy a főmondatban).


Másik példa: Elmegyek oda, ahová régen el szerettem volna menni. Hová megyek el? Itt is a főmondatnak az "oda" részét fejti ki a mellékmondat. Mivel ez a szó helyhatározó, ezért ez helyhatározói alárendelés.


A mellérendelő szóösszetételeknél két egyenrangú mondatrész van, amelyek között valamilyen logikai viszony van.


Pl. Megcsináltam a leckét, ezért megdicsért az anyukám.


Itt egyik tagmondat sincs alárendelve a másiknak (megcsináltam a leckét - megdicsért az anyukám) - egyik sem fejti ki a másikat, a két kijelentés "egyenrangú". Viszont van közöttük logikai viszony, hiszen a lecke megírásának az lett a következménye, hogy dicséretet kaptam (ezért ez következtető mellérendelés). Van még néhány fajtája a mellérendelő összetett mondatoknak, de a lényeg az, hogy a tagmondatok között mellérendelés van, ha szétszeded őket, önállóan is megállják a helyüket. "Megcsináltam a leckét." "Megdicsért az anyukám." Ezzel szemben az alárendelő összetett mondatoknál az alárendelés már nem értelmes önmagában: "Megnéztem a filmet." "A tesóm kedvence".

2017. szept. 15. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:
100%

elég jó a magyarázat :-), de azzal vigyázni kell, hogy a "boncolással" nem ennyire könnyű formailag megkülönböztetni őket: a végén lévő két mondatpárból könnyen létrehozható fordított eredmény is, pl.:

"Megcsináltam a leckét, amikor megdicsért az anyukám."

(– időhatározói alárendelő)

"Megnéztem a filmet, pedig a tesóm kedvence."

(– ellentétes mellérendelő)


[lehet, hogy a mondatok kicsit furák, de ez a tartalma miatt van, és nem azon múlik, hogy mennyire állják meg a helyüket önmagukban is]

2017. szept. 17. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Rengeteget segítettetek, nagyon szépen köszönöm!!! :)
2017. szept. 17. 09:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!