Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem félreérthető ez a mondat?

Nem félreérthető ez a mondat?

Figyelt kérdés

Én már akkor ismertem meg őt, amikor nyugdíjba ment.


Vagy inkább így kellene:

Én (már) csak akkor ismertem meg, amikor nyugdíjba ment.

?


2016. aug. 22. 19:41
1 2
 1/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem félreérthető.


Két jól elkülöníthető eset van:

1, Én már akkor ismertem meg őt, amikor nyugdíjba ment.


2, Én már akkor megismertem őt, amikor nyugdíjba ment.


Az igekötő helye nagyon szépen megmutatja, mit akarunk mondani: az egyes esetben azt, hogy csak olyan későn, csak akkor, a kettes esetben pedig, hogy már olyan régen.

2016. aug. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi, de ha nem igekötős igét használok, pl. Én már akkor találkoztam vele, amikor...

?

2016. aug. 22. 20:02
 3/13 Mojjo ***** válasza:
@2: ott tedd bele a csakot, mert tényleg félreérthető.
2016. aug. 22. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Sem a hozzászólásban leírt nem jó, sem a saját példáid. Nem jó ugyanis a szórend egyik variációnál sem. Nyelvidegen,erőltetett az hogy "én már akkor'...Helyesen így hangzik:

"Én akkor ismertem meg őt, amikor már nyugdíjba ment."Így gördülékeny, tiszta, egyszerű, és világos hogy mit akar kifejezni az akitől elhangzik a mondat.

2016. aug. 22. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mojjo ***** válasza:
53%
@4: helyesnek maximálisan helyes az eredeti is, max. esztétikailag kevésbé szép. De ez két külön dolog.
2016. aug. 22. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha egy mondatban a szórend nem megfelelő akkor az a mondat nyelvtanilag nem helyes! Összekevered a helyest az érthetővel. Maximálisan érthető a kérdező példáinak a tartalma, de nem helyes. A te példádról viszont már ez nem mondható el mert azt írod az egyikben "ismerte meg", a másikban pedig, "megismerte". Az utóbbival van baj, félreértelmezhetővé teszi a mondatot mert szélesebb a jelentéstartománya.
2016. aug. 23. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Mojjo ***** válasza:
Nem vagyok nyelvész, de akárhogy is nézem, csak-csak a magyar az anyanyelvem, és nem érzem, hogy hibás lenne a szórend. Érzem, hogy szebben meg lehet fogalmazni, de ennyi. Létezik olyan konkrét nyelvtani szabály, ami alapján ki tudod jelenteni, hogy az a szórend konkrétan rossz, nem csak esztétikailag kevésbé mutatós? Ha igen, kérlek citáld ide, ha nem, akkor viszont sorry, de továbbra sem tudom konkrét hibaként értelmezni - tekintve, hogy akkor nem az.
2016. aug. 23. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Van egy úgynevezett fókuszszabály ami kimondja hogy a mondat lényegi mondandóját, centrumát, súlypontját vagy fókuszát,amiről elnevezték, az ige előtti szóra helyezzük.Itt ugyan két ige van, de a főigéről beszélünk az pedig az 'ismertem meg".

Tehát a mondat lényege hogy mikor ismertem meg, erre pedig az "akkor" szóval teszünk utalást. Ez a lényeg! Hogy ez az "akkor2 milyen időpontra esik, azt a mondat második részében, ahol a mellék ige van, ott ad magyarázatot aki a mondatot kijelenti. Ez már másodlagos, kiegészítő közlendő, a lényeg hogy AZ "akkor" határozó az "ismertem meg" ige előtt legyen. És azért nem jó a szórend mert a "már" szónak nincs helye az ige előtt mert ez esetben a "már" szintén időhatározó, időhatározókat pedig nem halmozunk akkor ha erre nincs nyomós okunk. És még valami, magad is elismerted a bizonytalanságodat. Nem azzal hogy leírásod szerint nem vagy nyelvész hanem azzal hogy azt mondtad "nem érzem hogy hibás lenne". Nos az érzés kevés a megítéléséhez egy ilyen kérdésnek. Itt is konkrétumokat pontos szabályszerűségeket kell ismerni mint minden tudományágban.

2016. aug. 23. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Mojjo ***** válasza:

@8: Köszönöm a választ! Helyesen látod, az érzem szót nem véletlenül használtam. Ugyanakkor érdekes ez a tudományág. Van két verziónk, mindkettő tökéletesen érthető anyanyelvi beszélők számára, és mindkettőt garantáltan használják is. A gyakorlati különbség mindössze abban van, hogy melyik mennyire "szép" - bármit is jelentsen ez a szó. Mégis azt mondja ez a tudományág, hogy az egyik de facto téves. Ez számomra két kérdést vet fel:


1, Az anyanyelvi beszélők által használt nyelvi formák lehetnek helytelenek? Úgy gondolnám, hogy egy nyelv az, amit a használói használnak. A nyelvtan pedig ennek értelmében leírhatja ugyan, mit és hogyan használnak a használói, de nem mondhatja azt, hogy ez, vagy az nem jó - hisz a nyelv használói használják. Persze lehet rosszul értelmezem a tudományág feladatát. Mindenesetre hasonlatosnak érzem ezt ahhoz, mintha az etológus nem csak leírni akarná az állatok viselkedését, hanem ha azt látná, hogy neki nem tetszik, amit az örvös tatuk egy része csinál, meg akarná nekik mondani, hogyan viselkedjen. Vagy mintha a fizikus nem pusztán megfigyelné, leírná egy proton viselkedését ilyen-olyan körülmények között, és az eredményeket matematikai formába rendezné, hanem ha nem úgy viselkedik az a proton, ahogy ő gondolja, és ő előzőleg leírta, az elmélete kiigazítása helyett meg akarná neki mondani, hogyan is viselkedjen. Így megfigyelőből, a megfigyeléseket leíróból és rendszerezőből a rendszert irányítani, annak tulajdonságait meghatározni vágyó szereplővé válik. Valóban ez a feladata? Valóban nem a nyelvet használók határozzák meg, hogyan működik a nyelv? Ismételten: nem vagyok nyelvész, de ez minimum furcsának tűnik, de inkább erős szereptévesztésnek.


2, Ha a vevő tökéletesen fel tudja dolgozni az információt, amit az adó küldött, akkor milyen paraméterek alapján jelenthetjük ki, hogy a kommunikációba helytelen elem került? A nyelvünk a kommunikáció eszköze. A kommunikációnak szükséges és elégséges feltétele, hogy a kommunikációban résztvevő felek képesek legyenek egymás jeleit fogni és helyesen értelmezni. Amennyiben az értelmezés mindig helyes, a kommunikáció folyamatában nincs hiba. Ezen tudományág szerint mégis van. Mire alapozza ezt ez a tudományág? Mi különbözteti meg tehát a kérdező mondatában található "szórendi hibát" egy puszta esztétikai kifogástól?


Nem tudom, hogy te nyelvész vagy-e, vagy sem, de remélem, igen, ugyanis határozottan kíváncsi lennék egy szakmabeli válaszára. De ha nem vagy az, akkor is kifejezetten kíváncsi vagyok, mit gondolsz a felvetett kérdésekről. Köszönöm, ha szánsz rájuk kis időt!

2016. aug. 23. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
A szórendi szabályok betartása alapvető jelentőségű a kommunikációban. Azt hiszem az zavart meg téged hogy összemostad a szórendiséget és a szavak felcserélhetőségének lehetőségét. Pedig ez a két szabályszerűség alapjaiban tér el egymástól és élesen elhatárolható. A szavak felcserélhetőségére addig van lehetőség amíg az a kommunikáló szándékában értelmezési bizonytalanságot nem okoz. Vagy a legrosszabb esetben értelmezhetetlenné teszi a közlendőt. Amennyiben ennek a legkisebb gyanúja felmerül,átlépi ezt a határt,olyan szavakat cserél fel amelyeket nem lehetne, a kommunikáló megszegi a szórendi szabályokat aminek következtében nem azt közvetíti a másik fél felé amit szándéka szerint közvetíteni kívánt. Közlendője bizonytalanná,zavarossá, többértelművé válik. Példákkal ez így néz ki. Mondjuk két fiatal nő beszélget reggel a lépcsőházukban. Azt mondja az egyik: Tegnap este körbe futotta a férjem a háztömböt. Ez így egy helyes, érthető mondat. Vagy azt mondja: A férjem körbe futotta a háztömböt tegnap este. Szintén helyes mert bent maradtunk a szóelemek felcserélhetőségének határain mivel az értelmezésében semmilyen változás nem történt. Vagy azt mondja: Körbe a férjem futotta tegnap este a háztömböt. Itt érkeztünk el ahhoz a ponthoz mikor a kommunikáló fél bizonytalanságot ébreszt a szomszéd asszonyban mert itt már nem egyértelmű hogy hogyan is zajlott az a futás, hiszen a szórend megváltoztatásával azt is értheti a hallgató hogy valaki körbe futotta a háztömböt akiről nem tudták kicsoda, de most világossá tette az asszony szomszédja számára hogy ez a bizonyos valaki az ő férje volt. De úgy is értelmezheti a hallgató hogy csak a férje futotta körbe a háztömböt, mert a többi futó az egész lakótelepet szaladta körbe, viszont a férje, egyedüliként úgy döntött hogy csak egy házkörüli futásra vállalkozik mert neki annyi is elég. Tehát ennél a harmadik példánál megjelent az bizonytalanság a közlendőben mert átlépte azt a határt a kommunikáló amit a szóelemek felcserélhetősége megenged. Ez egy élő példa arra hogy miért nélkülözhetetlen a helyes szórend, nos ezért mert megtévesztővé válik és félreérthetőséghez vezet a szabályok be nem tartása.És hogy miért kell a nyelvészeknek kijelenteni azt hogy mi helyes és mi nem, nos azért mert minden bonyolult és kevésbé bonyolult rendszer, mint például az írott, beszélt nyelv, hosszútávú biztonságos működése csak abban az esetben érhető el ha ezekben a rendszerekben rend van, a rendezettség alapvető tulajdonságuk. Rendet pedig egyetlen módon tudunk elérni, úgy hogy betartandó, betartható szabályokat alkotunk. Valamint van egy másik célja is, ez pedig a fejlődés. Nagyon sok szabályszerüség azért született meg hogy a kommunikációs kultúra hatékonyabb kifejezőbb esztétikusabb legyen. Ez a folyamat ma is zajlik, a jövőben is fejlődni fog és hogy ez a fejlődés ne szakadjon meg, hogy meg ne rekedjen, szabályalkotásokkal, a szabályok betartatásával lehet elérni.
2016. aug. 24. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!