Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kétlem mellett használhatjuk...

A kétlem mellett használhatjuk a kétellem kifejezést is?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 1. 20:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
43%
Nem.
2010. ápr. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem. Az ige töve ugyanis kétel, egy l-lel írva, nem kétell (még ha a Firefox helyesírás-ellenőrzője így tudja is).
2010. ápr. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
2010. ápr. 1. 21:25
 4/12 A kérdező kommentje:
Tényleg csak azért tettem fel ezt a kérdést, mert a "kétellem" szóra a Google 865 találatot dobott ki.
2010. ápr. 1. 21:30
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A google még a dsfdsf-re is kiad két találatot. Nem érdemes kizárólag rá hagyatkozni, különösen helyesírás ügyben, ugyanis a google csak azt tudja, amit az emberek leírnak. Ha hülyeséget írnak, akkor a google azt is megmutatja. Ez van.
2010. ápr. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Igen, és most, hogy itt feltetted a kérdést, ezt is kidobja a Google. Olyan ez, mint amikor egy tényként beadagolt furcsaságot tolnak az orrod elé, és te nem hiszed el, utána akarsz nézni a Google-ben, van kb. 10 találat, mind olyan, ahol azt tényként leírják. Bebizonyítva sehol nincs, meg sem próbálják. Forrás megint sehol.
2010. ápr. 1. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A helyzet az, hogy én is simán elutasítottam a kétellem szót, viszont a nagy helyesírási szótárban a következőt találtam: kétellem v. kétlem, kételli v. kétli, kétellte v. kétellette, kétellje, kételleni v. kétleni.

Azaz mindkét eset tökéletes, legfeljebb a hoszzabb alak ritkábban használatos.

Tőszóként a kétell létezik(egy l-es változat nem létezik), ami a kettő (két) szónak az -l képzős származéka. (Ha jól sejtem, akkor az -l nyúlása a toldalékos alakokban következett be, amikor az l után magánhangzó állt. Ilyen gyakran előfordul, van, ami írásban is megmarad, van, ami csak kiejtésben, pl. szöllő, rólla - ezek csak kiejtésben hangoznak némely teületen így.)

A kételkedikben viszont már rövid a szóvégi l, itt a szótő a kétel-, valószínűleg a mássalhangzó miatt maradt a rövid l.

2010. ápr. 1. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, még valami a Google-ról. Lehet helyesírás-ellenőrzőként használni, de csak okosan. Attól, hogy egy szóalakra kidob 500 találatot, még lehet, hogy egy betű eltéréssel már 500 000-et ad ki. Akkor meg már egyértelmű, hogy a második a valószínűbb (de még ez sem 100%). Én a könyveknek (Helyesírási szótár, Nyelvművelő kéziszótár stb.), illetve ezek elektronikus formáinak jobban hiszek.
2010. ápr. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
Szoktam én is a google-t használni nagyritkán. A kétell szótő szerintem is így létezik, két "L"-lel, nem pedig "kétel"-ként. A kételkedik egy ige, aminél nem feltétlenül marad meg pontosan az alap szótő egésze (szerintem most pont a kettő - két -, mint szám a szótő). Jelen esetben tán valami fura rövidülésről beszélhetünk, mondjuk mássalhangzó-torlódás miatt. Helyesírás-ügyileg mindkettő Általad leírt szó megfelel véleményem szerint.
2010. ápr. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Nagyopn szépen köszönöm mindenkinek, hogy válaszolt a kérdésemre. Az utolsó három válasz alapján egyértelműnek tünik számomra, hogy a nyelvtanilag helyes kétellem szóval azért találkozunk olyan ritkán, mert mára valahogy "kiment a divatból". Valószínűleg azért, mert az emberek többsége a hangzása miatt túl régimódinak tartotta és inkább a kétlem szót használta, aminek következtében elszoktak a kétellem kifejezéstől, és elterjedt az a tévhit, hogy ez a változat helytelen. Legalábbis szerintem.
2010. ápr. 7. 20:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!