Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondják/írják helyesen:...

Hogy mondják/írják helyesen: "szaka" vagy "szakja"?

Figyelt kérdés

Pl. Az ELTE francia szakára/szakjára jutottam be.

vagy:

"Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén is a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény: a több mint 105 ezer jelentkező közül minden ötödik felvételiző (22 182 fő, az összes jelentkező 21%-a) az ELTE-re adta be jelentkezését, az első helyen pedig 12 400-an (az összes jelentkező közel 12%-a) jelölték meg az egyetem valamely szakját."


2015. júl. 24. 19:07
 1/5 anonim ***** válasza:
78%

[link]


Szerinte mindkettő helyes. Nekem mindkettő furcsán hangzik, ezért ha tudom, megpróbálom őket elkerülni. Ugyanígy vagyok a helyesírási kérdésekben is. De ha itt mindenképp választanom kell, a "szaka" alakot használnám. Valamiért jobban hangzik az én fülemnek.


Tehát a mondat: "... jelölték meg az egyetem valamelyik szakát."


De inkább így oldanám meg: "... (az összes jelentkező közel 12%-a) jelölték meg az egyetem valamely képzését.

2015. júl. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Igen, én is utálom ezt a szót így használni. :D
2015. júl. 24. 19:55
 3/5 anonim ***** válasza:
62%
Érdekes módon az idővel kapcsolatban is használjuk a szókat-szavakat (nekem ez ugrott be első ránézésre róla), és nehéz eldönteni,melyik a helyesebb: időszaka vagy szakja, korszaka vagy szakja? Ez életem nehéz időszaka: ez tűnik helyesebbnek. Egyébként véleményem szerint a szak a szakasz rövidebb alakja lehet, jelentésileg pedig rész, részterület.
2015. júl. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

#3:


Igen ám, de jelen esetben a szak kifejezés szakmát, szakterületet, szakágat jelöl, ily módon el lehet képzelni, hogy ha valakinek a szakmája (foglalkozási szakága) ez és ez, akkor ez az ő szakja is egyúttal. És ekkor nem szaka, mert ez sehogy se passzol ide.

2015. júl. 24. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
* "szak" kifejezés, hogy pontosabb legyek. Előző voltam.
2015. júl. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!