A -val, -vel toldalékot hogyan kapcsoljuk hozzá a külföldi nevekhez?
Az érdekelne, hogy a külföldi nevekhez pontosan hogy, milyen szabály szerint kapcsoljuk hozzá. Pl.:
Egy olyan keresztnévhez, ami olyan betűre végződik, ahogy ejtjük? Pl. Robert->Roberttel? Justin->Justinnal?
Ha "a'-ra végződik? Rebecca-val vagy Rebeccával?
Ha pedig más betűre végződik, mint amit ejtünk, akkor hogy kell írni? Pl. Jane-nel vagy Janenel?
+ ha már feltettem egy kérdést, akkor az is érdekelne, hogy a helyesírás szabályai szerint egy felszólító mondat végére lehet-e pontot tenni? Ez onnan jutott eszembe, hogy frissítésnél a számítógép ezt írta ki: "Ne kapcsolja ki a számítógépet." Lehet pontot is írni, ha pl. nem akarjuk, hogy nagyon parancsolónak tűnjön a mondat? Köszönés végére lehet-e pontot írni?
Előre is köszönöm! :)
:-) Ott a pont!
"OH." néven az Osiris kiadó Helyesírás c. könyve fut
(Való igaz, hogy az AkH. az igazi, mérvadó, "hivatalos", akadémiai, de – elvileg – az OH. sem megy túl azon, csak bővebben magyarázza, értelmezi, aktualizálja. Persze az is már több mint 10 éves, úgyhogy most már az lesz az izgibb, hogy az AkH. 12. mit mond a témáról... Gyanítom, hogy ha változik, akkor is – az életet követve – nem szigorítani fog, hanem az eddigi túl tömör(?) szabályt kicsit bővebben értelmezi, talán több példával. Bár erre nem biztos, hogy szükség van... Legalábbis ezt gondoltam volna eddig.)
Végy hat tojást! (A régi vicc szerint "lopj hat tojást")!
Válaszd el a fehérjét a sárgájától!
Ez utóbbit keverd össze 40 gramm cukorral!
Az előbbit verd habbá!
Nincs kedved tovább olvasni egy ilyen receptet, ugye kedves kötözkodő, "énmindentjobbantukokésnemengedeka zigazamból" barátom?
#16: Na, ne tettesd... :-D (bár az OH. után az idézőjel-használati ismeretek hiányosságán már nem kéne meglepődnöm :-)
---
Egyébként igazad lehet a T/1-ben (nem sűrűn forgatok recepteket, bevallom, csak kinyomtatom az asszonynak :-), de vegyük észre (;-) a következőket:
1) azon belül, hogy valóban sokszor (vagy ma már 'általában'?) T/1-ben írják a recepteket, gyakran előfordul benne T/1 felszólító mód is (ponttal), pl.:
"Tegyünk alá jó minőségű vajat, adjunk hozzá tojásonként egy-egy evőkanál tejszínt, sózzuk, borsozzuk."
"Időnként kavargassuk át, amíg teljesen meg nem fagy."
2) Az OH.*-ban egyébként ilyen T/1-es példákat (is) hoznak, ha nem is éppen receptből:
"Ha a gyerek kapkod a kanál után, dolgozzunk két kanállal. Az egyik kanalat megmerítve hagyjuk a tálban, hogy könnyen ki tudja szedni.
A szilárd ételre a gyerek megszomjazik, tehát kínáljuk meg tápszerrel. Tartsuk neki a bögrét.
Kilenc hónapos korától szoktassuk a tehéntejhez."
És a magyarázó szövegekben is megmlékeznek az oly divatos T/1-ről:
"Azok a felszólító formájú, de kijelentő funkciójú mondatok, amelyekben többes szám első személyű általános alany van, és a mondat általános érvényű utasítást vagy tanácsot fogalmaz meg, főként ponttal záródnak. Bevezető mondatok végén előfordul a kettőspont is. Az írásjelhasználat ilyenkor inkább a funkcióhoz igazodik:
A megjelenő párbeszédablakba írjuk be a felhasználó nevét és a jelszót. Nyomjuk meg a Connect feliratú gombot.
Ha általános célú kommunikációs programot használunk, tegyük az alábbiakat:"
3) Ha belegondolok, úgy érzem, hogy mind a megfogalmazásbeli változás ("végy két tojást" -> "vegyünk két tojást" -> "veszünk két tojást"), mind a mondatvégi írásjel hozzáidomulása a funkcióhoz abból eredhet, hogy a szövegek (mind a recepteké, mind a használati utasításoké, mind a műszaki leírásoké, mint a tananyagoké) próbálnak kicsit személytelenedni, "gépiesedni", érzelemmentesedni. Ezért (is) "finomodhatott" a stílus ilyen T/1-es kijelentő mód irányában.
Ez egyébként azért is nagyon praktikus megoldásnak tűnt, mert az E/2-vel ellentében a T/1-es ragozásban sokkal többször egyezik meg a kijelentő és a felszólító módú forma, így könnyebben, "feltűnésmentesebben" lehet átcsúszni a kettő között oda-vissza, kisebbet döccen a szöveg stílusa, ha esetleg – akár csak a változatosság kedvéért – átváltunk egyikből a másikba.
Fú, ez érdekes téma, biztosan vannak róla komoly értekezések is. :-)
________________
* OK, elnézést, tudom, hogy nálad ismeretlen zugirodalom, inkább csak a kérdező kedvéért hivatkozom rá, hátha őt érdekli.
Apropó: az előzetes híresztelések szerint az új szabályok nagy része olyasmi, "amiket eddig a Magyar Tudományos Akadémia nem szabályozott, most viszont átveszi az Osiris-féle Helyesírás (Bp., 2004) megoldását." ( [link] )
Ebből a 185 ezer találatból szerinted hányban szerepel a végy 6 tojást? Megmondom: 4-ben. Na, erre való az idézőjel. A többi találatban benne van végy helyett, az, hogy vagy, hat helyett az, hogy hát. A végy szó eleve olyan elavult, hogy mai receptben nem használják, legújabb, nem utánírt, hanem eredeti használata az ötvenes évekből való, de inkább háború előttről.
A hosszú eszmefuttatásra nincs időm.
xD
Gratulálok az érdemi reakcióhoz.
(Különösen azok után, hogy a "recept végy hat tojást" szövegre képes voltál első körben idézőjelestül rákeresni, és arra az egy találatra hivatkozni,
amely egyébként valószínűleg nem arra volt találat, hanem a Google "recept végy KÉT tojást"-ra javította, és így talált belőle egyet...)
Nekem sincs időm hosszúra, azért írtam röviden.
No, hát akkor szevasz, gyere máskor is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!