Kell külön jelölni, ha egy kötőjeles szó második felét átvisszük a következő sorba?
Pl: Éva gonosz nőszemély lett, habár nagyon-
nagyon szerette a kiskutyáját.
Igen:
Éva gonosz nőszemély, habár nagyon-
-nagyon szerette a kiskutyáját.
Ezzel jelölöd, hogy ott kötőjel van, és nem egybeírandó a szó.
Dehogyis! Ez csak speciális esetekben alkalmazandó, jellemzően szótárakban, vagy más olyan helyen, ahol van jelentősége annak, hogy egyértelműen megállapítható legyen az eredeti forma, de általáben ne így írd!
Vö. AkH. 238.:
"Ha a kötőjellel írt szóösszetételt vagy tulajdonnevet a szóhatáron szakítjuk meg, a kötőjelet csak a sor végén tesszük ki. Ennek a sor elején való megismétlése csak szakmunkákban szokás, kivételesen, a kötőjeles alapformára való figyelmeztetés végett: (...)"
Úgy látom, nem túl hasznosak a válaszaink (jelenleg rendre 48, 65, 48 illetve még meghatározatlan százalékon állnak).
Sajnos én jobb választ nem tudok, mint amit leírtam, azaz, hogy (általában) „NEM KELL külön jelölni”, de valaki megpróbálkozhatna egy tényleg hasznos válasszal; vagy megpróbálhatná elmagyarázni, hogy miért hülyeség, amit írtunk.
Á, rosszul látod: Nem hasznos a válaszunk, mert amit írtunk, az köztudomású dolog volt. Örüljünk neki, hogy itt mindannyian ilyen okosak (vagyunk), akik erre járunk!
Ez biztosítja azt, hogy az a kevés tudatlan kérdező (bocs ;-), ilyen hamar ilyen jó válaszokat kap. (Valószínűleg ő és az #1-es zöldet adott, de ez csekély kisebbség a nagytudású lepontozók számához képest.)
[irónia off]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!