Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Zavar az azonnal szörnyethalt...

Zavar az azonnal szörnyethalt kifejezés. Úgy tudom a szó önmagában is azt jelenti, hogy azonnal meghalt. Nem szóismétlés ez?

Figyelt kérdés
2014. febr. 23. 18:11
1 2
 11/12 Kincsesne ***** válasza:

Az azonnal meghalni és az azonnal szörnyethalni között VAN különbség.

Kap valaki egy szívrohamot, és azonnal meghal.

Kap valaki egy injekciót, és azonnal meghal.

Kap valaki egy agyvérzést, és esetleg azonnal meghal.

De:

Lezuhan valaki a 10. emeletről, és (azonnal) szörnyethal.

Elüti a vonat, és nem szenved sokat, mert azonnal szörnyethal.

Másrészt:

Nem mondjuk azt, hogy évekig szenvedett (pl a ráktól), végül szörnyethalt.

Ha valaki sokáig szenvedett, sohasem mondjuk, hogy azonnal halt meg.

A szörnyethalt tulajdonképpen akkor helyes kifejezés, ha a test (szörnyen) szétroncsolódott. Ilyenkor a legtöbbször tényleg azonnali a halál. Ha azonban a súlyosan sérült ember még húzza még pár órán át a kórházban, akkor a "sérüléseibe belehalt", - nem "szörnyethalt". Én így értelmezem...

2014. júl. 26. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 BringaManó ***** válasza:

Igen, ezzel nagyjából egyet tudok érteni.

Ahogy korábban idéztem a szótárt: „Megrendítő hirtelenséggel, borzalmat keltő módon meghal.” Ez meg is felel annak, amit írtál.

Kicsit tágabb: mi a "borzalmat keltő"? aki vízbe fullad, az szörnyethal? akit főbe lőnek/leszúrnak az szörnyethal? pedig csak egy kis "lyukacska", nem "roncsolódik szét a test szörnyen"... De alapjában véve igazad van.

2014. júl. 27. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!