Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Zavar az azonnal szörnyethalt...

Zavar az azonnal szörnyethalt kifejezés. Úgy tudom a szó önmagában is azt jelenti, hogy azonnal meghalt. Nem szóismétlés ez?

Figyelt kérdés
2014. febr. 23. 18:11
1 2
 1/12 Agytörzsi Prof. ***** válasza:
100%

Nem, ezt találtam hirtelen.

[link]

2014. febr. 23. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ezek szerint akkor is jogosan zavar,ha a híradóban közúti balesetnél ezt használják.
2014. febr. 23. 18:36
 3/12 savanyújóska ***** válasza:

Igen, de mint látod, nem azért, amiért te írtad eredetileg. Hiszen ha mondjuk kórházba szállítás közben hal meg, akkor esetlegesen ráhúzhatjuk a szörnyet halást (igaz ott nem az az egyedüli oka, hiszen az illető komolyan sérült fizikailag is, és ez már a nyelv formálása), de ha azonnal meghalnak, akkor nem.


Ui.: Nekem, amióta rámutattak, a legideálisabb, legoptimálisabb böki a csőrömet, hiszen mindkettő már a legjobbat jelöli, nem nagyon fokozható.

2014. febr. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
Én úgy tudom, hogy szörnyethalni azt jelenti, hogy rögtön/hirtelen, általában tragikusan meghalni.
2014. febr. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Más szavakkal,meghasad a szíve!

A fizikai sérülés valosan bekövetkezhet.Állatok levágásánál láttam,némely kacsának szószerint meghasadt a szive a levágás ijedségétől.Vagy is a szivizmok képesek akkora megerőltetésre,hogy széttépjék magukat.De ennek a valoszinüsége nagyon kicsi,a legtöbbször csak átvitt értelemben használjuk,mint pl."Megutötte a guta,az irigységtől"

2014. febr. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 BringaManó ***** válasza:

Az a link nagyon érdekes, de szerintem kicsit „szakbarbár”, vagy nem is tudom, hogy fogalmazzak, szóval valójában nem(csak) ezt jelenti a szó (amely helyesen ráadásul egybeírandó: szörnyethal), az Értelmező kéziszótár szerint pl. „Megrendítő hirtelenséggel, borzalmat keltő módon meghal.”

Nem vonom kétségbe, hogy esetleg korábban azt jelentette, vagy amikor először használták, akkor még azt akarta jelenteni, aztán ez hamar "fellazult", nem tudom. Sőt, akár még azt is el tudom képzelni, hogy eredetileg nem azt jelentette, aztán valaki gondolt egyet, és megpróbált egy ilyen tetszetős(?) „műértelmet” ráhúzni.

De abban biztos vagyok, hogy a (mostani) köznyelvben a jelentése az ÉKsz-i jelentéshez áll közel, és fölösleges erőlködés „megtiltani”, helytelennek bélyegezni az ilyen értelemben való használatát.


Nyelvtörténeti érdekességnek ugyanakkor jó (lenne), csak kár, hogy nem tudom meg belőle, hogy mikori "találmány", tényleg megelőzte-e ez az értelme a jelenlegit (vagy csak mellékvágány (volt)), illetve hogy egyáltalán komolyan lehet-e venni.

2014. febr. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Utolsó! Te olyan "okos" vagy. Akkor most az "azonnal szörnyethalt" szóismétlés vagy sem?
2014. febr. 25. 16:25
 8/12 BringaManó ***** válasza:

Köszönöm a „bókot”... :-)

Szóismétlésnek semmiképpen sem mondanám, mert az mást jelent. :-)

Ez lehet mondjuk... redundancia? Bár azt inkább a bocsánatos (sőt, néha egyenesen kívánatos) fölöslegekre használják, vö. [link]

Pleonazmus? Hát talán az sem kifejezetten ez...

Akkor mi lehet ez a kevésbé szimpatikus redundancia? Lehet, hogy mégsem vagyok olyan okos. :-))


Mindenesetre nekem sem tetszik az azonnal szörnyethalt kifejezés, tehát – szerintem – jogos az észrevételed, szabatos megfogalmazást igénylő szövegben én sem hagynám benne.

2014. febr. 25. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi, most már tudok aludni. Amúgy tisztelem a tudásod. Hihetetlen, hogy mennyien vannak, akik az alapvető szavakat sem tudják helyesen leírni!
2014. febr. 26. 15:35
 10/12 BringaManó ***** válasza:

Köszönöm a szép szavakat, én is tisztelem a kulturáltan kommunikáló kérdezőket (és egyéb résztvevőket)! :-)

Szép estét!

2014. febr. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!