Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Láttok reményt a terjedő...

Láttok reményt a terjedő hibás, magyartalan szó- ill. kifejezéshasználat megakadályozására?

Figyelt kérdés

Különösen aggaszt, hogy a 80-as évek közepe óta -kvázi depressziós jelleggel- tömegesen magyartalanul ellátják, és/vagy kiegészítik a "LE" igekötővel számos szavunkat, mintha mindent le akarnának húzni...


Pl.: "ledöbbentem", ami helyesen megdöbbentem. Számos esetben teljesen felesleges az igekötő, mégis odabiggyesztik a "LE" változatot, pl.: "ledominál", a dominál helyett.


Sajnos az időközben megjelent technikai újítások nyelvezetébe is bekerültek ezek a hibás fordulatok, pl. "lebeszélhető egység". Lebeszélni valakit valamiről lehet, nem SIM kártya egységet. Persze ez esetben nem tudni, mi lenne a megfelelő használat, mert a mobiltelefon csupán nagyjából két évtizede kezdett elterjedni. De akkor műár inkább elbeszélni lehetne az egységet, hiszen szebben hangzik, mint lebeszélni. Bár valóban léteznek szinonimák igekötős igék esetén is, pl elbeszélni lehet egy történetet, de szerintem telefon egységet is.


A "le" igekötőnek persze meg van a helye (leteremtett valakit, lebeszélt valakit valamiről, stb), csak hogy túlzás az a hibás rögzülés, ami régóta terjed: ha kell, ha nem, LEhúznak mindent a magyar ajkúak...


2013. jún. 1. 13:10
1 2 3 4
 31/37 A kérdező kommentje:
Indokold meg, kérlek, meglátásod. Máskülönben alaptalan. Úgy vélem, nem általánosítottam. Avval sem, hogy a súlyosan hibás nyelvtanhasználat némileg utal az illető gondolkodásmódjára. Ha nem értesz egyet evvel, kérlek, támaszd alá logikus érvekkel. :)
2013. jún. 18. 13:20
 32/37 anonim ***** válasza:

A hangtani különbségeket elfogadod, de a szintaktikait nem? Bocsánat, kérlek, magyarázd el, miért. Halljuk, hol a határ.


"A fogalmazásmód, a beszéd minősége kifejezi az intellektust, az érzelemvilág mélységét, illetve sekélyességét is!"


Kifejezheti, de ez nem nyelvhelyességi kérdés.


Az "akaasz" nem "szó elharapása" különben, ugyanolyan, mint a "vót" és az "eere".


"Nem akarsz-E <- ez a magyaros szórend! "


Meg a lónak a f*asza a "magyaros szórend", hát nem előbb megmondtad, hogy nem csak az a jó, ami neked tetszik? Egyáltalán nem magyartalan a "nem-e", hiszen a magyar nyelvben alakult ki, a magyar beszélők mondják így. Nagy sötétségek vannak nálad. Attól, hogy a normában nincs benne egy változat, még nem lesz magyartalan és "helytelen". Az egy teljesen más dolog, hogy az ember a norma miatt nem használja ezt a változatot hivatalosabb rásban és beszédben.


A "b*zi-e vagy?" típusú "használat" (de amúgy ez semmilyen magyar beszélő nem mondja, ez "helytelen", azaz agrammatikus) teljesen más, mint a "megnézem a társkeresős adatlapját, nem-e b*zi véletlenül (ugyanis én az vagyok, és szeretnék vele megismerkedni, és reménykedek, hogy ő is az, VAGY éppen lány vagyok, és gyanakszok)".

2013. jún. 18. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 A kérdező kommentje:

Önkényesnek látszik a meglátásod. A "b*zi-e vagy"-t hibás szórendnek tartod, míg a "nem-e" szórendet helyesnek.


"Kifejezheti, de ez nem nyelvhelyességi kérdés."

Meglátásom szerint egyben nyelvhelyességi is.


Úgy látom, aki nagyon el van tévedve, az te vagy. A liberalizmus már hogyan férne bele egy nyelv fejlődésébe? Állandóan fejlődik egy nyelv, ez természetes dolog. De ez nem azt jelenti, hogy ÖNKÉNYESEN BÁRMI megengedhető lenne. Hiszen akkor teljesen esetleges, gyökértelen lenne a nemzeti kultúra.


Ennyi erővel elterjeszthetném, hogy az "esetleg érdemes lenne elmenni a boltba kenyeret venni még kettő előtt" mondat pl úgy is használható legyen, hogy:

"Érdemes esetleg előtt kettő kenyeret boltba elmenni lenne."

... miközben ez nem jelenti azt, hogy a elfogadható magyar nyelvhasználat. Azért mindennek van határa...

2013. jún. 19. 15:34
 34/37 A kérdező kommentje:
Az utolsó sorban véletlen ütöttem egy "a" betűt. Bár a te logikáddal a mellégépelés is lehet akár nyelvújítás, és ha elterjed, magyarosnak kell tekinteni...(??) :S
2013. jún. 19. 15:36
 35/37 anonim ***** válasza:

"Önkényesnek látszik a meglátásod. A "b*zi-e vagy"-t hibás szórendnek tartod, míg a "nem-e" szórendet helyesnek. "


De nem látod, hogy pont az a különbség, hogy nem ÉN vgyok az, aki tartja, hanem a "b*uzi-e vagy" típusú szerekezet NEM LÉTEZIK, nem mondja egy anyanyelvi beszélő sem, nem engedelmeskedik a magyar nyelv SZINTAKTIKAI szabályainak, míg a "nem-e vagy ott" típusút HASZNÁLJÁK, létezik.


"Meglátásom szerint egyben nyelvhelyességi is. "


Keress rá a deszkriptív nyelvészetre, ott biztos le lesz írva, mi az a grammatikus és agrammatikus között a különbség, és ez milyen összehasonlítva a helyesnek és helytelennek tartottal.


Küldhetnék sociolinguisticseset is, de úgyse olvasnád el.


"Úgy látom, aki nagyon el van tévedve, az te vagy. A liberalizmus már hogyan férne bele egy nyelv fejlődésébe? Állandóan fejlődik egy nyelv, ez természetes dolog."


Nem liberalizmusokról beszélek, hanem leíróságról, azaz arról, hogy a helyes formák és szerkezeteket NEM az MTA-sok meg a fene tudja, kik döntik el, hanem maguk a beszélők. Az van, ami létezik valójában a nyelvben, másként nem lenne az egész "tudomány"-nak értelme.

És különben magad ellen beszélsz, mert ha fejlődik a nyelv, akkor az újításoknak is helyet kell adni (még a normában is helyet kapnak, bizony.).


"De ez nem azt jelenti, hogy ÖNKÉNYESEN BÁRMI megengedhető lenne. Hiszen akkor teljesen esetleges, gyökértelen lenne a nemzeti kultúra. "


Nem "engedhető meg" önkényesen bármi, az olyan, mint széllel szembe hugyozni. Ha csak azt tekintenénk magyar beszélőnek, aki úgy beszéli a nyevet, ahogy meghatározták, nagyon kevés magyar beszélő lenne, de akkor az összes többi mit beszél...


"Ennyi erővel elterjeszthetném, hogy az "esetleg érdemes lenne elmenni a boltba kenyeret venni még kettő előtt" mondat pl úgy is használható legyen, hogy:

"Érdemes esetleg előtt kettő kenyeret boltba elmenni lenne." "


Nem, mert hülyének néznének, szintén a szintaxissal van a hiba, vannak szabályok erre, pl. hogy az "előtt" a "kettő" után következik, vagy hogy az angolban az indirekt tárgy megelőzi a direkt tárgyat.


"Bár a te logikáddal a mellégépelés is lehet akár nyelvújítás, és ha elterjed, magyarosnak kell tekinteni...(??) :S"


No comment. Különben a beszélt nyelvről beszélek, ha nem tűnt volna fel.

2013. jún. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim válasza:

Ez a nyelv fejlődése. Új szavak és kifejezések jönnek létre, vagy azért, mert így könnyebb használni dolgokat, vagy mert jobban tetszik az embereknek, vagy egyszerűen a technológia fejlődése megkívánja az új szavak használatát.


Mindig álszentnek és önkényes kötekedésnek érzem az ilyesmit, mert a jelenlegi nyelvhasználat, amit a kedves kérdező és a vele egyetértők használnak, már egy ezerszer átalakult, mutálódott modern nyelv, amire ugyan így ki lennének akadva a 100 évvel ezelőtt élők, vagy az irodalmi nyelvezetben beszélők.


A probléma az egésszel, hogy ez nem hiba. Ha egy szót vagy kifejezést az emberek nagy része használ, akkor a maradék kisebbségnek nincs joga megmondani, hogy pedig nekik van igazuk, mert a szótárban nincs benn az a forma.


Azt meg, hogy ez a fajta kötekedés mennyire önkényes, már a témafelvető hozzászólásban is látható, amikor a "lebeszélhető" SIM-kártyáról ír. Valóban alapvetően más jelent a lebeszél, de a SIM kártya esetében jogos a szó használata, mert gyakorlatilag a kártyáról beszéled le a pénzt, mint ahogy a bankautomatából veszed le a pénzt. Persze ott lehetne az, hogy kiveszed a pénzt, de a "kibeszél" kifejezés megint mást jelent.


Korábban is voltak több jelentésű szavak és kifejezések, amin a legtöbb ember nem akad fenn, mert a szövegkörnyezetből egyértelműen látszik, hogy melyik kifejezésről van szó.


Főleg azért poén ez a reklamálás, mert ahogy írtad te se tudsz rá tökéletes megoldást, vagyis képes lennél elvárni, hogy mondjuk a "lebeszélhető összeg" kifejezés helyett "telefonon keresztül való beszélgetésre használható pénzösszeg". Ahogy korábban állítólag a nagy magyarosítóknak nem tetszett a "zsiráf" szó, mert az nem volt nekik elég magyaros, így kitalálták, hogy legyen inkább "foltos nyakorján" :). Ez mégis milyen lenne, ha elfogadták volna hivatalosan?


Az "elbeszélni" példád meg úgy baromság, ahogy van, mert ugyan az az eset, annyi különbséggel, hogy szerintem nevetségesen hangzik. Ebből is látszik, hogy ez szubjektív, hogy kinek mi tetszik. Mégis milyen jogon erőltetnéd rá másokra az "elbeszélhető" kifejezést, ami semmivel se jobb a "lebeszélhető"-nél, azt leszámítva, hogy neked jobban tetszik. Ráadásul senki nem kényszerít, hogy használd. Nyugodtan mondhatod az "elbeszélhető" szót, max hülyének vagy tudálékosnak fognak tartani, akik hallják :).


Szerintem ahelyett, hogy ilyen ostobaságokon zsörtölődnétek és kötekednétek más emberekkel teljesen önkényesen, inkább örüljetek, hogy ez a legnagyobb gondotok :).


Főleg, hogy ezt nem lehet és nem is szabad megakadályozni, mert ez a fejlődési folyamat része :). Senki nem kényszerít, hogy ezeket a szavakat használd, de így elvárható, hogy te se mondd meg másoknak, hogy beszéljenek.

2015. nov. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
Én egy picit a "nem tudni" kifejezést is magyartalannak érzem. Én úgy mondanám "nem lehet tudni".
2017. jan. 14. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!