Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tételezzük fel, hogy értelmes...

Tételezzük fel, hogy értelmes a macska fel van mászva a fára kifejezés. Akkor ez így van aktívban?

Figyelt kérdés
A macskát felmászták a fára.
2013. jan. 29. 18:23
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
És mászat vagy másztat a helyes?
2013. jan. 30. 21:35
 12/20 anonim ***** válasza:

Az alapkérdést már kitárgyaltátok, azt nem szeretném tovább ragozni, viszont az utolsó két kérdésedet igen. :D


"miért rövidül le a másszák igében a ssz múlt időben másztákra? Ha egyáltalán lerövidül."


Nem rövidül le. Az alapige a "mászik", a szótő (=igető) a "mász"; ehhez kapcsolódnak a különböző igei személyragok. (Amik ugyebár kifejezik a cselekvő számát és személyét, ill. a cselekvés idejét és módját, továbbá az ige tárgyas vagy tárgyatlan voltát.)

A "másszák" jelen idejű, kijelentő módú, T/3 személyű, tárgyas ige, ha pl. a turisták megmásszák a Kékest; de lehet ugyanez, csak felszólító módú, ha pl. mi kérjük tőlük, hogy ezt tegyék.

Hasonló igei személyragot találsz kijelentő módban pl. az írják, olvassák, futják, ragasztják, mossák, kússzák, átalusszák, vonzzák stb. igéknél is. (Ugyanezek az alanyi ragozás szerint mindig -nak igei személyragot kapnak, ezeket kipróbálva könnyebben megtalálod a szótőt, ha esetleg enélkül nem megy.)


Múlt időben pedig ugyanezek az igék rendre: írták, olvasták, futották, ragasztották, mosták, kúszták, átaludták, vonzották; tehát látható, hogy a szótőhöz egy picit más (konkrétan múlt idejű) igei személyrag kapcsolódik, a kezdő j/s/sz/z hangok helyett t hang van. (Az egyetlen rendhagyó persze kivétel.)


Tehát még egyszer: ez nem rövidülés (vagy fordított irányban: hosszabbodás), mert az igei személyragok nem egymásból származnak, hanem egyszerűen a szótőhöz kapcsolódik a megfelelő alak.


A másik kérdésedre: az ún. műveltető képzők a -tat, -tet, -at, -et, ezek használata néha tényleg problémás lehet; jelen esetben -at a helyes, tehát a szó: mászat.

Hasonló (-at, -et képzős) szavak: festet, írat, nézet, vágat, főzet --> Kevesebb ilyen szó van, mint a másik fajtából, most nem is jut eszembe több. De remélem, így is érthető. :)

2013. máj. 2. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 BringaManó ***** válasza:

mondok még neked -at/-et-es példákat, hogy legyen:


bontat, gyűjtet, irtat


(titkos forrásom, de pszt:

AkH:

"41. A műveltető képző a t végű igékhez vagy -at, -et, vagy -tat, -tet formában járul. Ha a szóvégi t-t mássalhangzó előzi meg (pl. bont), akkor -at, -et, ha a t-t magánhangzó előzi meg (pl. arat), akkor -tat, -tet a képző. Tehát (új üveget) bontat, (vasat) gyűjtet, (szobát) festet, sejteti (vele), (erdőt) irtat; de: (búzát) arattat, taníttatja (a lányát); (kenyeret) süttet, (könyvet) köttet, (ablakot) nyittat; stb.

Ugyanez a szabálya a ma már ritka -atik, -etik, -tatik, -tetik szenvedő igeképző írásának is: oltatik, gyűjtetik; kinyittatik, kihirdettetik; stb. – És természetesen: megadatik, kéretik; foglaltatik, viseltetik; stb.")


na jó, tudok én AkH nélkül is:

adat, áldat, ásat, bízat, csalat, csapat, csípet, csukat, dobat, döfet, ellet, eltiprat, fedet, folyat, fújat, fúvat, fürdet, fűzet, győzet, gyűret, hagyat, hallat, hányat, hirdet, hívat, hordat, hozat, hullat, húzat, járat, játszat, kapat, kenet, kéret, köpet, kúszat, küldet, küzdet, lakat, lépet, lopat, löket, lövet, marat, mászat, méret, mondat, mosat, mosdat, nyalat, nyelet, nyeret, nyírat, nyomat, nyúzat, oldat, oszlat, ölet, rakat, rázat, rúgat, siklat, szabat, szedet, szidat, szívat, szopat, szórat, szúrat, tépet, tiprat, tolat, tömet, töret, tudat, ugrat, űzet, vájat, várat, varrat, védet, veret, véset, vívat, zárat...

(– biztos, hogy ebből van kevesebb?... lehet.)

;-)

2013. máj. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Nem egészen értem, hogy a helyesírási szabályzat miért csak a t végződésűeket említi meg. És a mász (mászik) ige sz-ét magánhangzó előzi meg és ezért mászat? Vagy más okból?
2013. máj. 2. 22:27
 15/20 A kérdező kommentje:
Vagyis ezért másztatnak kellene lennie. Akkor itt mi a szabály?
2013. máj. 2. 22:29
 16/20 anonim ***** válasza:

Nem találtam szabályt erre. Ha megnézed Bringa szólistáját, ott is vegyes a kép.

(Nem mellesleg gratulálok neki. :D)



Viszont a mászat/másztat variációkat illetően meglepődtem: mindkettő létezik. Például itt is:

[link]

De más szótárakban is.

2013. máj. 9. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már világos.
2013. máj. 9. 14:35
 18/20 A kérdező kommentje:

Viszont szerintem mást jelen a kettő.

Pl.:

Megmászatja a fát. Megmásztatja a fát. A másodiknál arról van szó, hogy a fának kell másznia, az elsőnél pedig fel kell valakinek másznia a fára. Viszont ez alapján íratja a levelet (valakinek meg kell írnia a levelet) és irtatja a levelet (a levélnek kell valamit írnia). Csak ennek nincs értelme, mert olyan sincs, hogy irtatja a gyerekeket a tanár. Pedig logikus lenne, mert olyan viszont van, hogy megíratja a dolgozatot.

2013. máj. 9. 16:55
 19/20 anonim válasza:
Kedves kérdező! A macska fel van mászva a fára passzív mondat szerintem akár helyes is lehet. A helyzet az, hogy ennek az aktív formája ez: "A macska felmászta magát a fára". Mindkettő kifejezi, hogy a macska önerőből ment fel, és hogy még mindig ott van. Egyébként ez így jobban hangzik, és sokak szerint ez a helyes: "A fa meg van mászva (a macska által)".
2019. márc. 28. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 BringaManó ***** válasza:

xDDD


(Jézusom, ez komoly volt?)

2019. márc. 28. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!