Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nyavajog vagy nyavalyog?

Nyavajog vagy nyavalyog?

Figyelt kérdés
2013. jan. 26. 09:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Nyavajog.
2013. jan. 26. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Nyavalyog.
2013. jan. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

Nyavalyog.

A nyavalya - betegség - főnévből képzett ige.

Zala környékén, de nyilván máshol is, még mindig használják a "nyavala" formát.

A legtöbb ly-nal írt szót úgy a legkönnyebb felismerni, hogy elhagyjuk az "ypszilont", és a szó így is értelmes marad.

Pl. A góla- gólya, foló - folyó, stb. Kivétel a muszál - muszáj, mert ez német jövevéyszó.

2013. jan. 26. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
95%
2013. jan. 26. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
57%
LY!!!! Agybajt kapok attól, hogy mindenütt j-vel írja a sok hülye, egyszerűen fáj a szememnek! Tanuljatok már meg helyesen írni, nem fáj az!
2013. jan. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 GLadislaus ***** válasza:
100%

#3 "A legtöbb ly-nal írt szót úgy a legkönnyebb felismerni, hogy elhagyjuk az "ypszilont", és a szó így is értelmes marad."


Kedves Julianna!

Ezzel nem feltétlenül értek egyet. Ez igaz lehet egy a nyugati nyelvjárásokhoz szokott embernek. Ezekben, ha jól tudom, a régi ly hang folytatása nagyon gyakran egyébként is az l hang, ezért tűnik értelmesnek az így átalakított szó. (Te is zalai példát hoztál.)

De nekem, aki keleti vagyok, semmivel nem tűnik értelmesebbnek a karval a karvaly helyett, mint a karal a karaj helyett.

2013. jan. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
61%

Kedves GLadislaus, igazad lehet, nem gondoltam végig a különböző nyelvjárási lehetőségeket. Az igazság az, hogy én tősgyökeres pesti vagyok (ha időközben máshová vetett is a sorsom), ezt a gólafészek-nyavalatörés dolgot még az iskolában tanultam. Az is igaz, hogy egyik dédanyám zalai volt (R.I.P.), innen is jöhet ez a "királi borzadál"...

Akkor ezek szerint csak úgy lehet helyesen használni a j-ly szabályait, hogy bemagoljuk őket? Nekem valahogy erre soha nem volt szükségem. Talán a sok olvasás is segíthet, nem gondolod? Esetleg a nyelvérzék is számít?

2013. jan. 26. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 GLadislaus ***** válasza:
100%
Nem emlékszem, hogy sokat magoltam volna. Én olvastam.
2013. jan. 26. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
85%

Ági

Millen érdekes!

Nekem sem kellett bemagolnom ezeket a szabálokat, mert én is nagyon sokat olvastam. Szinte faltam a könyveket.

Nekem nagyon sokszor bejött az, hogy leírtam a két szót egymás mellé.


nyavalyog nyavajog


Amellik jobban tetszett, az volt a heles írásmód.


Észrevettétek, hogy ha ezeket a szavakat csak l betűvel mondanánk, néhány szó jobban hangzik úgy,ha két l-lel ejtem ki?

amellik, millen,

heles,szabál


Erre van valamillen szabál?

2013. jan. 27. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
92%

Igazatok lehet, én is nagy könyvb.uzi voltam (és vagyok).

Gyerekkoromban, többszöri "-Lámpaoltás!" után zseblámpával olvastam a paplan alatt késő éjszakáig, hogy a szüleim észre ne vegyék. Később mesélte anyám, hogy azért ők sem voltak hülyék, csak vigyorogtak rajtam...

Ma sincs az a "Juj, de isteni!" tv-műsor, amiért egy jó könyvet letennék... De nem várom, hogy ezt a mai ifjúság el is higgye (vagy higyje? Nesze nektek egy másik, már százszor feltett kérdés!) nekem.


Ági, ez a "millen szabál" kérdés már nekem is szöget ütött a fejembe, de nem tudom rá a választ. Ha beírom a Google-ba "magyar nyelvjárások", rengeteg linket kidob, többek között ezt is:


[link]


Nincs türelmem mindegyiket végigböngészni.

Nem is hiszem, hogy erre lenne írott szabály, csak amolyan megérzésszerűen mehet ez a dolog.


És még egy valami, amit már régen meg akartam írni! Az előbb "könyvb.uzit" mondtam, ösztönösen. Amikor én fiatal(abb) voltam, nem nyelvtannáciról vagy nyelvnáciról, hanem "nyelvtanb.uziról" vagy "nyelvb.uziról" beszéltünk. Mindkettő elég ronda, ami azt illeti... Tudtok jobbat?

2013. jan. 27. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!