Szeretnék emeltezni irodalomból nyelvtanilag helyes?
Sziasztok!
Most találkoztam egy ilyen kérdéssel, hogy az illető emelt szinten akar érettségizni.
Emeltezni akar.
Ezt a szót a javító aláhúzza, de egyébként is megakadt rajta a szemem.
Megnéztem a keresőt, több találat is van erre a szóra.
Vagy csak számomra zavaró, és ez a szó elfogadott?
Üdv. Ági
Szia, Ági :)
Ez a szó nekem is furcsán hangzik; de valószínűleg csak azért, mert még nem terjedt el.
A 2004 / 2005-ös tanévben történt változás az érettségi vizsgák rendjében: ekkortól lehet közép- vagy emelt szinten letenni egy-egy tantárgyból az érettségi vizsgát. Tehát még 8 teljes éve sincs, hogy bevezették azt a fogalmat (emelt szintű érettségi vizsga), amiből a rövidítés (emeltezik) keletkezett.
De ha belegondolsz, sok olyan szavunk van, amelyek hasonlóan keletkeztek. Pl. az "érettségizik" is egy rövidítés, csak azt már megszoktuk.
Ugyanígy a következőket is: pótvizsgázik, felvételizik, nyelvvizsgázik, szigorlatozik, államvizsgázik, (le)diplomázik, szóbelizik, írásbelizik; más most nem jut eszembe erről a területről.
Üdv. :)
"Ugyanígy a következőket is: pótvizsgázik, felvételizik, nyelvvizsgázik, szigorlatozik, államvizsgázik, (le)diplomázik, szóbelizik, írásbelizik"
Lehet, hogy rosszul értem a dolgot, de az itt, Berta által felsorolt szavak - pótvizsga, felvételi,nyelvvizsga, szigorlat stb. főnevek, ugye?
Az "emelt" viszont igéből képzett melléknévnek hangzik. Ebből aztán egy új igét képezni elég erőltetettnek tűnik.
Lehet, hogy el fog terjedni, nem ez lesz az első... De én személy szerint igencsak rondának tartom, bocsánat az őszinteségért. Még a "vécézni"-nél is esetlenebbnek érzem!
(Bocs, Berta, képtelen vagyok az idézőjelet úgy használni, ahogy te tanítottad egy másik topicban... Értelmét vesztené igy az idézet. Legalábbis nekem. Persze lehet, hogy igazad van!)
Nekem is azért furcsa, amit írtál.
Pótvizsga - pótvizsgázik
felvételi - felvételizik
diploma - lediplomázik
Ezekkel semmi bajom nincs.
De az emelt - emeltezik számomra értelmetlen és helytelen is.
Sajnos, mint a kérdésben írtam, eléggé terjed itt az interneten.
Nem írom ide a linket, mert még olvasni is fájdalmas ezeket. Ami nálam elvitte a babért, hogy még magyar nyelvtanból is emeltezni akarnak.
Sziasztok :)
Egyértelműen főnevek: pótvizsga, nyelvvizsga, szigorlat, államvizsga, diploma
A "felvételi", a "szóbeli" és az "írásbeli" szavak ilyen formában (azaz önállóan) szintén főnevek; valószínűleg a "felvételi vizsga", a "szóbeli vizsga" és az "írásbeli vizsga" szókapcsolatokból önállósultak (tehát melléknévi szerepből, vagy hogy mondjam). Merthogy szeretünk rövidíteni... :D
Erre gondoltam előzőleg is: eredetileg több szóból álló kifejezéseket használtak, majd ezek lerövidültek.
"Hivatalosan" még ma is pótvizsgát / felvételi vizsgát / szóbeli vizsgát / érettségi vizsgát / akármilyen vizsgát tesz valaki; ill. leteszi a nyelvvizsgát / az államvizsgát / a valamilyen vizsgát. --> A köznyelvben rövidítés történt, a már felsorolt alakok születtek meg (pótvizsgázik, felvételizik, szóbelizik, érettségizik stb.)
Mellesleg szerintem a "felvételi" - melléknévként - igéből képzett melléknév, csak nem közvetlenül; merthogy "felvesz" (ige) -> "felvét(el)" (főnév) -> "felvételi" (melléknév). (De nem ellenőriztem le, úgyhogy nem 100%.)
Az "emelt" szó szófaja viszont befejezett melléknévi igenév, merthogy a -t a befejezett melléknévi igenév képzője. A -z pedig igeképző. Talán inkább ezért furcsa az "emeltezik" szó, mert melléknévi igenévből képezték; de bármilyen erőltetettnek is tűnik, mégiscsak létezhet... Az már más kérdés, hogy nekünk tetszik-e; mint említettem, nekem is szokatlan (még).
Gondolkodtam hasonlón, de nem jutott eszembe semmi. :(
@ Julianna:
"Bocs, Berta, képtelen vagyok az idézőjelet úgy használni, ahogy te tanítottad egy másik topicban..."
Ácsika, én nem tanítottam; leírtam a régebbi és a megváltozott gyakorlatomat, és kérdeztem. Idézem magam:
< Kérdezném, hogy az idézőjelek használatával kapcsolatban tud-e valaki pontos szabályt. Merthogy régebben én is úgy használtam, mint most Julianna, azaz az idézőjelbe tett szó után kötőjellel kapcsoltam a toldalékot. De mióta valahol azt olvastam, hogy nem így kell, azóta átálltam: idézőjelek közé kerül az egész szó, azaz a toldalékos alak, pl. "többesszámot", "helyesírást", "nyelvtannáczikkal". :D >
Itt olvasható eredetiben a 39. sz. alatt:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__379541..
BM pedig nagyon alapos és részletes választ adott a 40. sz. alatt; csak úgy látszik, valamilyen oknál fogva nem tetszett nyomon követni a kérdést. Kukucs bele. :)
@ Ági:
Egy kis képzavar: a pálmát szokták elvinni, nem a babért. :)
További szép estét. :)
"Itt olvasható eredetiben a 39. sz. alatt:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__379541..
BM pedig nagyon alapos és részletes választ adott a 40. sz. alatt; csak úgy látszik, valamilyen oknál fogva nem tetszett nyomon követni a kérdést. Kukucs bele."
"Olvastam, költőtárs, olvastam művedet..." Sőt, olvastam Buksi Mókus fejtegetéseit is, nagyjából egyet is értek velük. De nem biztos, hogy ösztönösen használom is ezeket. Nagyon oda kell figyelnem, esetleg még gondolkodnom is kell, ez pedig - lásd be - igencsak fárasztó lenne! :)
Bocs az off-ért! (Vagy offért, esetleg "off"-ért, sőt, lehet hogy "offért"!) Hűha!
< "Olvastam, költőtárs, olvastam művedet..." Sőt, olvastam Buksi Mókus fejtegetéseit is, nagyjából egyet is értek velük. >
Akkor tessék szíves nem rámkenni a balhét. ;)
< De nem biztos, hogy ösztönösen használom is ezeket. Nagyon oda kell figyelnem, esetleg még gondolkodnom is kell, ez pedig - lásd be - igencsak fárasztó lenne! :) >
Biztos, hogy ezt nem lehet ösztönösen használni, be kell magolni, és odafigyelni. Belátom, hogy ez fárasztó; mert nekem is az (lesz).
< Bocs az off-ért! (Vagy offért, esetleg "off"-ért, sőt, lehet hogy "offért"!) Hűha!>
Simán offért. :)
Julianna!
@idézőjelhasználat: Olvasd el az én válaszomat is Berta tanítására, akkor meg fogsz nyugodni, hogy teljesen jól használad most is. ;-)
(Bár ha csak Berta számít, akkor mindegy, ne fáradj. De azért én küzdök becsülettel!... :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!