Van-e konkrét szabály a hónapok arab számokkal való leírása esetén a nulla használatára? Helyes-e az egyjegyű számok esetén a nulla nélküli írásmód?
Én magam a dátumok leírásakor többnyire a hónapokat is arab számokkal jelölöm, az egyjegyűek előtt nullát írva. (Pl. a mai dátum: 2012. 06. 09.)
Hivatalos iratok kitöltési útmutatójában külön fel szokták hívni a figyelmet arra, hogy a nullát ki kell írni a keltezésnél, ill. a születési és egyéb dátumok rubrikáiban is.
Valószínűleg ezért találtam nagyon furcsának a nulla nélküli írásmódot, amikor először láttam ilyet. Próbáltam szabályt keresni, de nem találtam.
A vonatkozó részlet az AKH. 293. pontjából:
<(...) a hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthető, illetőleg jelölhető római számmal is, arab számmal is (...) 1983. 11. 28.>
Egyjegyűre nincs példa. :(
Találtam egy cikket, ami az Osiris Kiadó "Helyesírás" c. kötetére hivatkozva azt írja: <A szabályzat útmutatásához annyit tesz hozzá, hogy a hónapot római számmal tanácsos írni, de ha arab számmal írjuk, az egyjegyűek elé 0-t tegyünk.>
Ez mennyire tekinthető kötelező érvényűnek?
Konkrét választ szeretnék kapni a kérdésekre, ha tud valaki segíteni; előre is köszönöm.
Magánvéleményt nem kérek, az nekem is van. :)
Szia, Ági!
Akkor is érdekeseket írtál: én ezt a "váltó és becsület" dolgot még nem is hallottam, vagy legalábbis nem emlékszem.
A csekkek kitöltését pedig mi úgy tanultuk, hogy a számot jobbra igazítjuk, ebből következőleg pedig csak bal oldalon kellett kihúzni.
De a mai világban már nem sokat ér egyikünk tudománya sem. :D
Legalábbis nekem minden csekkem gépi kitöltésű.
Viszont banki átutalásnál ugyanígy kell írni, az még létezik. Meg minden hivatalos dokumentumon is jobbra igazítva írjuk a számokat, csak nem kell kihúzni az üres mezőket.
Látom, a tulajdonnevek előtti névelővel te is bajban vagy időnként... De legalább javítod magad. :)
Én is egyszerűen képtelen vagyok leszokni erről; csak akkor nem mondom, ha nagyon odafigyelek. Pedig ha mástól hallom, az nagyon nem jól hangzik.
Holnaptól egy kicsit több szabadidőm lesz, úgyhogy előbb-utóbb odaérek már a régebbi kérdésekhez, amiknél elmaradtam a válaszírással. :)
Minden jót neked, és köszönöm az újabb válaszodat is. :)
Ugyan nem szorosan a kérdéshez kapcsolódik a kérdésem, de gondoltam, itt felteszem.
Ha nullákat is írok az egyjegyű dátum leírásakor, a szóközök használata kötelező, tetszőleges, vagy felesleges?
Szebben néz ki szóköz nélkül, én így használom mindig:
2012.07.01.
Viszont láttam már így is: 2012. 07. 01.
(Azt viszont kikészít, ha valaki a nap után nem tesz pontot, és így írja: 2012.07.01 - nagyon sok helyen látom, hivatalos iratokon is, munkahelyen is. Mondjuk az is igaz, hogy pl. a németek nem tesznek nullát a végére, de ők fordítva is írják a dátumot: 01.07.2012 - de ugyebár mi nem németek vagyunk.)
Kedves Berta és utolsó válaszoló!
Érdemes elolvasni ezt az oldalt!
Talán választ ad a kérdésetekre.
Üdv: Ági
Sziasztok. :)
A kérdésre kapásból rávágtam volna, hogy a szóközök használata - szerintem nagyon helyesen - igenis kötelező. Csak hát... De gustibus non est disputandum. :)
Még szerencse, hogy már itt volt megint Ági, az újabb jó kis linkjével, így elolvastam a vonatkozó részt. :)
Kiemelem:
"Az évszámot mindig arab számmal írjuk, a hónapot kiírhatjuk (szövegben lehetőleg kiírjuk), illetve jelölhetjük arab számmal (nem római számmal), a napot pedig arab számmal írjuk:
2006. szeptember 14.
2006. 09. 14.
A számokkal leírt dátumokban a hónapokat és napokat jelölő egyjegyű számok elé nullát, a pontok után pedig szóközt kell beszúrni. A Hivatalos Lapra történő hivatkozáskor, illetve minden, a Hivatalos Lapban megjelenő szövegben azonban az ilyen dátumokban a pontok után nincs szóköz, és a nullát sem tesszük ki: 2006.9.14."
Nos, ezek után már csak azt kellett kinyomoznom, hogy vajon mi az a Hivatalos Lap... :D
Ez is rendben; bár egyáltalán nem értem, hogy miért született ez a - számomra furcsa - szabályozás.
De a lényeg: Ezen a - nem túl sokakat érintő - eseten kívül KELL a nulla, és kell a szóköz is. Oh, yeah... :)
A nap után a pont kitétele pedig kötelező, ez nem vitás. (Kivéve persze a toldalékos alakokat, mert akkor a kötőjel miatt már nem kell a pont; de a példa nem kötőjeles volt.)
-------
Ági, köszönöm szépen a segítségedet. :)
Lassan már megkaphatod a "tiszteletbeli fő linkajánló" címet. :)))
További szép estét mindenkinek. :)
Szia!
Ez a Hivatalos Lap nekem is szeget ütött a fejembe, ezért nem írtam le, inkább a linket küldtem el. Gondoltam, először olvassátok el, értelmezzétek, és ha tényleg ez a helyes, akkor be lehet ide írni.
Nagyon kedves tőled, amit írtál, jólesett.
Bár egyszer egy német tanár ízekre szedte egy válaszomat, kioktatott, hogy először győződjek meg a helyességéről, mielőtt elküldöm.
Ő volt az okoskodó, mégis az én hozzászólásomat törölték.:D
Mindig örülök, ha ilyen vagy ehhez hasonló kérdésekkel találkozom, ezért szívesen segítettem.
Üdv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!