Nőnemű ügyvéd megszólítása levélben?
A Wikipédia éppen olyan mint a Lenin összes műve, vagy a Biblia. Ha eleget olvasod, bármire találsz pro- és kontra hivatkozást benne...
Én ügyvédnőnek írnám.
Az illemtannak a hivatkozott része a XX. század elején keletkezett, és természetes volt, hogy 25 éves korára minden nő férjhez ment. Ezért alakult így a szabály.
Ma, a szinglik világában ez nincs így, ezért okafogyottá vált az elavult szabályt követni.
Ha bizonyos vagy benne (pl. neve alapján), hogy férjezett, akkor szólíthatod asszony-nak, egyébként bármennyire is faramuci, nő-zd...
A végzettséggel rendelkező nők azért szeretik jobban a -nő végződést, mert hangsúlyozni akarják, hogy ők a doktorok, vagy ügyvédek, nem a férjük.
A polgári világban volt a doktor úr, és a felesége a doktorné asszony, vagy doktor asszony. Vagy volt az ügyvéd úr, és a felesége volt az ügyvédné asszony, vagy rövidebben az ügyvéd asszony.
Ha tehát azt mondod, ügyvéd asszony, akkor az ügyvéd feleségéről beszélsz.
Ezért az ügyvédnő a helyes, ha a nő az ügyvéd, és nem a férje...
Szerintem a Wiki nem annyira megbízhatatlan. De ha szerinted igen, akkor mutasd meg az általam belinkelt szabály ellenkezőjét. :)
Nem mellesleg pár évvel ezelőtt a munkámmal kapcsolatos hivatalos levelekben többnyire X. Y. asszonynak szólítottak, s ezt én is furcsállottam, mivel mindig is a lánykori nevemen "futottam". Akkor "nyugodtam bele" ebbe a formába, és akkor kezdtem magam is ezt alkalmazni, amikor a főiskolán tananyag volt a protokoll egy bizonyos Vezetési és gazdálkodási ismeretek nevű tantárgyból, mert ott bizony így tanították.
"A polgári világban volt a doktor úr, és a felesége a doktorné asszony, vagy doktor asszony. Vagy volt az ügyvéd úr, és a felesége volt az ügyvédné asszony, vagy rövidebben az ügyvéd asszony.
Ha tehát azt mondod, ügyvéd asszony, akkor az ügyvéd feleségéről beszélsz.
Ezért az ügyvédnő a helyes, ha a nő az ügyvéd, és nem a férje..."
Ezt nagyon rosszul tudod.
Találtam egy oldalt, ahol az ügyvédnő válaszol a feltett kérdésekre.
Mindkét megszólítást lehet alkalmazni.
Üdv. Ági
Valamelyik illemkönyvben olvastam, hogy 25 év feletti fiúk/férfiak ha nem ismerik egymást, akkor nem tegezik, hanem magázzák egymást.
Régen ugye 25 évesen már családfők voltak.
Manapság elég furán jönne ki, ha 25-30 évesek magáznák egymást, olyan életszerűtlen.
Némileg változhatnak az illemszabályok, még ha nincsenek is írásban lefejtetve.
A probléma ott kezdődik, hogy a magyar nyelvben az Úr megszólítás sem teljesen helyénvaló, alá-fölérendeltségi viszonyt tükröz, melynek a gyökerei a feudalizmusba nyúlnak vissza.
Az angolok sokkal helyesebben oldották meg a Mr-rel.
A másik probléma, hogy mind a hölgy, mind a nő szavak tartalmaznak enyhe negatív tónust, míg az asszony azért nem, mert tiszteletreméltó dolog az asszonyi mivolt.
Előző voltam. Persze vannak helyzetek, amikor a 25-30 éveseknél is a magázódás a helyes.
Én az "Ügyvédnő" megszólítást használtam sokszor, habár az illemkönyv szerint úgy tűnik, az "Ügyvéd Asszony" lenne a helyes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!