Miért olyan fontos a helyesírás?
Mindenki lenézi azt, aki nem tud helyesen írni.
Nem értem miért olyan fontos hogy gyakori-kérdéseken ki hogy ír.
Nálam a gépeléssel és beszéddel is hiba van. Ha gyorsan írok, vagy beszélek, tuti hibát vétek. Az agyam sokkal előbre jár, mint a kezem vagy a szám. Ez kihagyott betűket, néha rosszul összerakott mondatokat jelent, a beszédben pedig vagy hadarok, hogy utolsérjem a gondolataimat, vagy nekiállok dadogni.
Most is két ujjal gépelek, hogy oda tudjak figyelni, továbbá többször átolvasom a leírt szöveget.
Szerintem egy dolog (itt az interneten) a betűtévesztés, és a mondatszerkezet összegabalyodása, és egy másik a totális tagolatlanság (nem csak a vessző, néha a pont hiánya is).
Pár dolog idegesít engem is, de az rettentően: a tagolatlanság, a túlzott betűhasználat (léccikehh, köszikehh), ipszilonozás és duplaV-zés (légyszy, köszy, wagyok), és a túlzott rövidítés (vok, vunk, h (ezek régen SMSben még bocsánatos bűnök voltak, a kis karakterszámra törekvés miatt)).
Az ilyen jellegű kérdésekre nem is reagálok, csak akkor, ha halmozottan vannak jelen: Léccykehh, kösssykehh, wunk, wok(itt nem a serpenyőre gondolok).
Ilyenkor előfordul hogy trollkodom.
Szerintem azért fontos, itt GyakoriKérdéseken a helyesírás, mert az olvasók és válaszadók felé kitárod a problémád, felvázolsz egy helyzetet, segítséget vársz.
Illik megadni a tiszteletet a válaszadóknak, minimum azzal, hogy normálisan írod le a kérdést, és mint válaszadó, megtiszteled a kérdezőt egy korrekt, olvasható válasszal.
(tuti, hogy van a szövegemben elütés, ezrt elnézést kérek)
Én se azt mondom, hogy írjunk ilyen szavakat, mint a „wok, léccykehh, kösssykehh, wunk, stb.”
Engem is zavar, ha valaki nem használ szóközt.
De egyáltalán nem zavar, ha azt látom, hogy juk salyt suj még a lyaly se. Hosszú rövid ékezethibák se zavaróak. Valamint az se, ha valaki a higgyük szót higyük-nek írja, és így tovább...
Lehet magyarázat a diszgrágia a helyesírási hibákra, de aki nem ilyen, az szerintem simán csak primitív és igénytelen. A helyesírási hibák egyfajta szegénységi bizonyítványt mutatnak az illetőről.
A magyar nyelre vonatkozó helyesírási szabályok bonyolultak, de megtanulhatóak. Ez minden magyar állampolgár kötelessége.
Gondoljatok csak bele, hogy amikor megtanulunk egy-egy idegen nyelvet, mennyit szoktunk vesződni a különféle ragozásokkal, a nyelvtannal.
Akkor a magyar nyelvtan miért nem ennyire fontos?
Valaki írta, hogy a helyesírásunk egy "védjegy".
Én vele érteke egyet. Ha elvárod, hogy tiszteljenek, normális válaszokat írjanak, akkor bizony neked is helyesen kell írni.
Más részről, engem nem zavar egy-két vesszőhiba, apróbb betű kimaradások, néhány külön- és egybeírási baki. Én is ugyan úgy elkövetem őket néha, de használom a beépített helyesírás ellenőrzőt, a magyaron tanultakat. Meg persze a Google-t.
Az elején írtam, hogy a helyesírásunk olyan, mint egy védjegy, mint nekem az összes hozzászólásom végén a "G.".
Ebből -is- ítélnek meg minket, szóval, igen, fontos a helyesírás.
G.
Hát, azért egy minimális tisztelet alapból mindenkinek kijár. A rossz helyesírás javítandó, de nem jellemhiba, nem emberileg rossz az, aki elköveti.
Csak magamat tudom ismételni; szét kell választani a hibát és magát a hibázót. A hibát javítani, a hibázót (felebarátunkat!) pedig nem bántani, nem lenézni, csak figyelmeztetni. :)
"A rossz helyesírás javítandó, de nem jellemhiba.."
Nem azzal van a baj, ha valaki hibázik, hanem azzal, ha sz@rik bele, és ha szólnak neki, akkor még ő van kiakadva. És ekkor már nem a hibáról beszélünk, hanem a hibázóról. Mint ahogy eddig is az ilyen hibázóról volt szó, az emberről.
19:50
Ez igaz, akkor lehet, hogy csak félreértettelek, bocsi. :)
Én sajnos olyan vagyok, hogy egyszerűen nem bírom elviselni, ha valaki helyesírási hibát vét. Hoppá! Ez már egy hiba! A hibát nem lehet véteni.
A hibát ejteni lehet.
Tehát, ha olyan kérdést látok, amelyikben szembetűnő a hiba, próbálom nem kioktató módon közölni a kérdezővel.
Nem mindig kapok negatív visszajelzést, néha meg is köszönik, vagy csak elnézik nekem.
Sokan vagyunk itt olyanok, akiknek a helyesírás fontos és szeretnénk, ha mindenki megbecsülné az édes anyanyelvünket.
A második mondatodban például két hibát is ejtettél, de nem javítom ki őket, ha neked nem fontos. Üdv. Ági
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!