Hogy írom helyesen és miért? A Sínai-hegyi vagy a sínai-hegyi?
Szerintem sínai-hegyi. Mivel gondolom normál estben Sínai-hegy. Tanultunk valami "madzagelméletet", ami alapján ha i-s képzőt teszek a szó végére, akkor az előtte lévő tagot (jelen esetben Sínai-t) is megváltoztatja, tehát lekicsinyíti. Kivétel akkor, ha tulajdonnév az első tag. (Pl Anna-hegy-->Anna-hegyi. Az Anna tulajdonnév, így azt nem tudja a képző sem lekicsinyíteni.)
Egyébként ilyen problémás helyzet csak a képzők használatakor van. :)
Kedves Utolsó!
Jól tudod, a köznévi előtagok kisbetűsek, a tulajdonnéviek nagybetűsek (János-hegyi, hárs-hegyi). Az idegen eredetű szavaknál azonban nem vizsgáljuk, hogy köz- vagy tulajdonnév az előtag (sokszor lehetetlen), úgyhogy ott mindig meghagyjuk a nagybetűt. (A sínai szó egyébként fogat jelent.) A helyes tehát Sínai-hegyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!