Hogyan kell ragot tenni a -th végződésű idegen szavakhoz? Pl. : Perth-ben vagy Perthben?
Az első vagyok:
Akarom mondani Némethben és Némethtel.
És még annyiban kiegészíteném, hogy ha mondjuk több tagú lenne a szó pl. New York, akkor kötőjellel írnánk utána toldalékot: New York-ban (New York-i, stb.).
A 2. paragrafusban (2§) találod erre a választ, csak más példával.
Az előzőt még annyival kiegészíteném, hogy akkor nem kell kötőjel a több különírt tagból álló személynevek és földrajzi nevek után, ha azt nem képzővel - azaz olyan toldalékokkal, amelyek megváltoztathatják a bizonyos szó jelentését és szófaját - látjuk el, azaz „toldjuk” meg.
Tehát: New York-i, viszont New Yorkban.
:-)
Kijavítanám az előző hozzászóló tévedéseit.
Toldalékolásnál nem az számít, hogy hány tagú a tulajdonnév, hanem hogy hogyan végződik. A néma hangzókhoz (kivéve h) és a szokatlan hangzócsoportosulásokhoz* kötőjellel illesztjük a toldalékot: pl. Seatlle-től Marseille-ig utaztam Jacques-kal egy Renault-ban. Ugyanígy: Perth-ben, perth-i stb.
A hozzászóló által említett "New York-ban" forma hibás, ide nem kell kötőjel, hiszen a tulajdonnév végén sem néma hangzó, sem szokatlan hangzócsoportosulás nincs. A New York-i, New York-os stb. kifejezéseket azért írjuk kötőjellel, mert itt melléknévvé képzünk. (Melléknévi képzőket egyébként csak különírt többtagú tulajdonnevekhez illesztünk kötőjellel. Még a kötőjeles többtagú tulajdonneveknél is megmarad az egybeírás, ha ejtjük az utolsó hangot, pl. közép-európai, harley-davidsonos stb.)
A Móricz személynév azért nem jó példa, mert egyrészt a cz nem szokatlan mássalhangzó-csoportosulás, hanem a c hang régies formája, másrészt a z nem néma hangzó, hiszen a cz önálló betű volt.
A Németh szintén nem jó példa, mert a szó t hangra végződik, a Perth szóban viszont a th kettős betű, és sz-es, t-s hangot jelölő kettős betűvé olvad össze.
Közben látom, hogy te is kitértél rá a válaszodban, csak az első mondatod megtévesztett - „Toldalékolásnál nem az számít, hogy hány tagú a tulajdonnév, hanem hogy hogyan végződik.” -, szóval így a kiegészítésem érvényét veszíti.
:-)
Igen, ugyanazt írtuk.
Még egy mondattal kiegészíteném magam, mert egy helyen félreérthetően fogalmaztam: természetesen nem csak akkor kell kötőjel a különírt többtagú tulajdonnévhez illesztett képző elé, ha melléknévvé képzünk. Igés képzésre egy-egy példa: facebookoztam, Yahoo Messenger-eztem.
Minden más egyéb végződéssel tisztában vagyok, csak a -th-val nem.
Világ életemben jó volt a helyesírásom, de ez elbizonytalanított.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!