Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért két individual határozot...

Miért két individual határozott névelőnk van, miért nem csak egy?

Figyelt kérdés
Úgy is meg lehetne oldani, hogy csak a betűnk van névelőnek, és ha a szó, ami elé tesszük, szintén magánhangzóval kezdődik, akkor a z kötőhangot a szó elejére illesztjük, pl. a zég, a zelem, a zorr, a zülep, vagy a jól ismert a zember forma. Miért nem így használjuk?

tegnap 19:13
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
A szavak helyesírásában különböző elvek érvényesülnek és versengenek egymással, ilyen például a kiejtés elve és a szóelemzés elve. Elvileg lehetne olyan hasonulás, ami a névelő utáni szóra hat, de ennél sokkal erősebb az az igény, hogy a szó etimológiája megmaradjon, vagyis a szótő maga ne változzon. Tehát a szóelemzés elve itt legyőzi a kiejtés elvét, már amennyiben tényleg összevonódik a z a következő szóval. Ugyanis azt általában pongyola beszédnek tartjuk, tehát eleve nem akarjuk sztenderdizálni.
tegnap 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
100%
Kérlek: [link]
tegnap 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

@2 Úgy-e, hogy mennyivel könnyebb kimondani? Ezért is van úgy azon a gyermekkönyvön. Nem véletlen, hogy a kisgyerekek és a tajrészeg emberek is így mondják. És miért mondják úgy? Mert egyszerűbb kimondani. Akkor miért nem úgy használjuk? Sokkal könnyebb lenne mindenkinek, nem?

Még akár az is lehet tudományos magyarázat, hogy kevesebb energiába kerülne a beszéd, több jutna gondolkodásra, tehát még okosabbak is lennénk.

tegnap 21:31
 4/7 Mojjo ***** válasza:
@3: Szerinted melyik az egyszerűbb? Ha egy nyelvben egy darab szónak van kétféle verziója, vagy ha sok ezernek?
tegnap 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha, mint ahogy írod, csak akkor használnánk így, ha a szó elején magánhangzó van, mássalhangzó esetén pedig a megszokott módon, úgy ismét többféle szabály élne. Mit nyernénk vele? Ha pedig nem, akkor pedig masshalhangzótorlódás alakulna ki, mint "zmajom". Különösen a "z" hanggal kezdődő szavaknál lenne problémás, például "zzászló".
ma 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Igazából, eredetileg csak egy névelőnk volt (az), csak idővel a Z hangot elhagyták ott, ahol a következő szó mássalhangzóval kezdődött.
ma 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ez a magyar nyelv megerőszakolása egy műveletlen ember által.
ma 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!