Valóban csak egy számítási trükk lenne az amplituhedron?
Sabine Hossenfelder szerint nincs itt semmi látnivaló, ui. a véleménye szerint az amplituhedron nem több egy olyan matematikai módszernél, amely leegyszerűsíti a szórásamplitúdók kiszámítását. A következő videóban 1:02-től korrekt módon összefoglalja a lényeget: Nima Arkani-Hamed felfedezése értelmében a Feynaman diagramok által reprezentált integrálok között összefüggések vannak, amelyeket az Arkani-Hamed által amplituhedronnak elnevezett többdimenziós geometriai alakzat ír le. Ennek figyelembevételével drasztikusan leegyszerűsíthetők a részecske-kölcsönhatás számítások. (Remélem, jól interpretáltam.)
A videó: [link]
Kívüllállóként nem ítélkezhetek, de az a szubjektív benyomásom, hogy S.H. szűklátókörűen értelmezi ennek a tudományos eredménynek a jelentőségét, ugyanis figyelmen kívül hagyja azt a lehetőséget, hogy az amplituhedron a fizikai valóság valamilyen mélyeb, egyelőre még feltáratlan, a lokalitást és unitaritást megkérdőjelező struktúrájának létezésére utal.
A periódusos táblázathoz tudnám ezt hasonlítani: amikor Mengyelejev rájött, hogy az elemek a fizikai tulajdonságaik alapján kétdimenziós táblázatba rendezhetők, még nem ismerték az atomokat alkotó részecskéket és a közöttük ható erőket, de a táblázat szabályszerűségei és összefüggései azt sugallták, hogy léteznie kell az anyagi világ molekulák és atomok alatti rendeződési szintjének.
Szóval az elnne a kérdésem, hogy
1. a 2013-as amplituhedron publikáció óta születtek-e újabb tudományos eredmények ebben a témakörben és
2. az ampliuhedron valóban csak egy számítási módszer, vagy a fizikai valóság valamilyen mélyebb struktúrájának létezésére utalhat.
1. Igen, az amplituhedron kutatása 2013 óta tovább folytatódott, és számos új eredmény született a témakörben. Az amplituhedron ötlete jelentős érdeklődést keltett a kvantummezőelmélet és a részecskefizika matematikai hátterének tanulmányozásában. Azóta további fejlesztések történtek a különböző dimenziókban, különböző típusú amplitúdókra vonatkozó számításokban, és egyéb, az amplituhedron által inspirált geometriai modellek felfedezésében. Ezek a fejlesztések kiterjedtek az úgynevezett pozitroidokra és más geometriai struktúrákra, amelyek szintén egyszerűbbé teszik a részecskeütközések során fellépő amplitúdók kiszámítását. Az amplituhedron azonban csak a szélesebb körű kvantummezőelmélet és az erősebb matematikai eszközök részét képezi, és a téma körüli kutatások folyamatosan fejlődnek.
2. Az amplituhedron eredetileg egy új számítási módszerként került bevezetésre, amely a kvantummezőelméleti számításokat leegyszerűsíti és vizuális formában jeleníti meg. Azonban sok kutató úgy véli, hogy az amplituhedron egy mélyebb összefüggést is sugallhat a fizikai valóság struktúráival kapcsolatban. Bár az amplituhedron elsősorban a számítások egyszerűsítésére szolgál, egyesek azt feltételezik, hogy olyan alapvető geometriai struktúrát tükrözhet, amely a természet alapvető szimmetriáit és kapcsolatait írja le. Ez a felvetés inspirálta az olyan kutatásokat is, amelyek a téridő mélyebb természetét és az alapvető fizikai törvények geometriai alapjait kutatják.
Egyebekben egyeztess u xorterrel ha nem te vagy az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!