Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem figyel senki a...

Miért nem figyel senki a helyesírásra? Lehet, hogy egy idő után a helytelen írás miatt új szabályok alakulnak ki és a nyelv megváltozik?

Figyelt kérdés

jún. 9. 06:03
1 2
 11/18 BringaManó ***** válasza:
34%

#4:

"Remélem, hogy nem a nyelv fog emiatt megváltozni."


a helyesírás hanyagolás, és változásai miatt?... :-o

hát egy pici hatása lehet a nyelvre, de nem sok... mire gondoltok, milyen hatása lehet? (pl. "lol" meg "ikszdé" – ezek olyan részei a nyelvnek, amelyek az írásból jöttek. ilyesmikre gondoltok? vagy mire?)


"Ha jó kommunikációt akartok fenntartani az emberek között, akkor érdemes betartani a régi megállapodásokat."


ezeknek a része, hogy úgy írunk, ahogy jólesik, és csak bizonyos helyezetekben tartjuk magunkat szigorúan a szabályzathoz... :-P


"Szerintem, akik lázadnak a helyesírás ellen, azok nem értették meg, hogy mire való."


nem tudom, milyen lázadásra gondolsz... bizonyára vannak néhányan, akik "direkt csinálják", de a poszt onnan indult, hogy "Miért nem figyel senki a helyesírásra?", akik pedig nem figyelnek, azok bizonyára nem a "lázadók"...


"Ez tulajdonképpen egyfajta képzetlenség, vagy rosszul képzettség lehet."


általában igen. de akkor nem lázadás.

és mindenkinek szíve joga képzetlennek, tanulatlannak, iskolázatlannak lenni, ettől még szabad nekik írásban kommunikálni.


"Ezen nem csodálkozom, mert a mai oktatás nagyon gyatra.

Lehet, hogy a tanárok sem tudják, hogy milyen célja van a helyesírásnak."


persze, a tanárokon sok múlik, szerencsére. illetve általában "szerencsére", de jelen állapotok mellett inkább "sajnos"... :-/


----


#5:

jogos az irónia... :D

jún. 10. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
63%

BringaManó


Nem azért írtam a 6-osra a választ, mert én is úgy gondolom, hogy az lenne az érv, hogy furcsán nézne ki egy „ly”-ont tartalmazó szó „j”-vel, csak poénból, de az a felirat valóban évekig látható volt. Talán azért nézne ki furcsán, mert eltér attól, amit megszoktunk, (például gólya helyett gója, vagy fordítva játék helyett lyáték), de ez persze, ahogy te is írod nem komoly érv.

jún. 10. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 BringaManó ***** válasza:
56%
ebben ráadásul az a csavar is benne van, hogy a hüjét legtöbbször direkt írják rosszul ilyen nyilvános firkálmányokban... (mert ugye milyen vicces az, hogy valakit lehülyézünk, miközben mi sem vagyunk annyira nagyon okosak :-)
jún. 10. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
69%

Kedves Bringa Manó !

Kicsit elkeveredtem.

Tulajdonképpen mit is akartál közölni velünk, ebben a helyesírás témában ?

jún. 10. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 BringaManó ***** válasza:

Kedves Szándékos Bendegúz!


Azt hiszem, hogy azt, amit írtam. :-) De ha van kérdés, kérlek, legyél konkrétabb. :-)


Veled például azt szeretném közölni, hogy a posztbeli kérdés nem tisztán helyesírási, hanem valami ügyetlen keverése a helyesírásnak és a nyelvnek, és a válaszod is sajnos ezzel volt "összhangban", ott is keveredett, aminek nem kéne:


"Remélem, hogy nem a nyelv fog emiatt megváltozni.

A helyesírás az egyféle REND."


(Tehát valóban elkeveredtél egy kicsit, ahogy írod.)


Egy pici hatása azért lehet az írásnak a nyelvre (egy még kisebb a helyesírásnak), és ezzel kapcsolatban megpróbáltam kérdéseket feltenni, tisztázásképpen – de ha nem érthető, akkor felejtsd el, kérlek, nem fontos.


a következő beszúrt válaszomban (amelyben "a régi megállapodásokra" reagáltam) arra céloztam, hogy olyan megállapodás biztos nincs (se írott, se íratlan), hogy _mindig_ _tökéletességre_törekvően_ kell helyesen írni. ez a dolog ennél sokkal helyzetfüggőbb és árnyaltabb.


azt talán nem kell magyaráznom, hoguy ha valaki nem tudatosan ír helytelenül, hanem iskolázatlanság/művetletlenség/olvasatlanság miatt, abban nincs semmi "lázadás". (vagy szerinted van?)

jún. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
48%

Na akkor tisztázzunk valamit.

A helyesírás szó azt jelenti, hogy a megállapodások szerint írjuk egymás után a betűket. Így állnak össze a szavak.

Aztán a megállapodások szerint írjuk egymás után a szavakat.

Így állnak össze a gondolatok.

Egyébként mondatnak hívják ezeket a nyelvtanban.

A helyesen írás nem kötelező.

Csak ajánlatos, ha azt akarod ,hogy mások megértsék, hogy mit akarsz velük közölni.

Tehát: Azt firkálsz a papírra amit akarsz, de ki fogja megérteni?

Nézd meg például, hogy az angolok vagy a kínaiak miket firkálnak a papírokra? És az is jó.

De csak az angolok és a kínaiak értik, mert őket meg azokra a megállapodásokra tanították meg.

Tehát: Ha azt akarod, hogy a magyarok megértsék, amit mondani akarsz, akkor amennyire csak tudod használd a helyesírást.

De, ha nem akarod megértetni magad a magyar anyanyelvűekkel, akkor nem kell.

jún. 11. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 BringaManó ***** válasza:

"Ha azt akarod, hogy a magyarok megértsék, amit mondani akarsz, akkor amennyire csak tudod használd a helyesírást."


a megerteshez ez nem kel, a meg erteshez sokal kevsebb iselég

marmint ahoz kepest amenyire én tudok/tudnek hejesen irni


a hejesírasi belekőtések tulnyómórésze NEM ojasmiröl szól amia megértést befojásojja.


(plédául tisztán értetem az idézedt mndatodat pedig hiányzk belőlle egy vesző)


szóval sokéfle dolog van öszemosva :-(


----


másrészt a helyesírásnak többféle jelentése van:

[link]

amit te írsz, az inkább a második, bár ez nem egyértelmű... mindenesetre egy kialakult szokásrendszernek tűnik. de amit a "nép" ért alatta (pl. ahogy itt, a "Helyesírás" kategóriában is használjuk), az inkább az első, vagyis egy "felülről" jövő előírás...

természetesen ez utóbbi az előbbinek az alapján jött létre, de mégis egy más dolog, másképp is kezeljük.


tehát akkor a tisztázásod nyomán – úgy érzem – olyan további tisztáznivalók merültek fel, amik eddig egyértelműek voltak...

tehát te nem olyan értelemben használod a helyesírás szót, hogy az akadémiai szabályzatnak megfelelő írás, ugye?

pl. a "szokásoknak" inkább az felel meg, ha a "Szia Péter!" közé nem teszünk vesszőt, a szabályzat alapján meg kéne.

mi az a "megállapodás", amiről írsz? amiben a társadalom "állapodott meg" (persze ahány kis része, annyiféle "megállapodás"...), vagy amiben az Akadémia? (ez utóbbiból nálunk jelenleg egyféle van hatályban)

jún. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
63%

A megállapodás szónak az ide vágó értelme az, hogy a változás megszűnik.

Vagyis ,hoszabb-rövidebb illeszkedés-egyeztetés után már nem változtatnak valamin.

És a nyelv így alakul ki.

Megjelenik a társadalomban valaami új dolog.

Valaki ennek a dolognak nevet ad.

Aztán ez a név és a dolog , amit elneveztek elterjed az emberek között.

Ezután a változás lelassul. És nagyon sokan így használják ezt a nevet.

Így alakulnak ki a szavak, amiket sokan használnak.

jún. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!