Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az iskolázatlanság vagy a...

Az iskolázatlanság vagy a primitívség molinója az írástudatlansággal egyenértékű helyesírási hibák szándékos alkalmazása? Nem a "normális" hibák "j" "ly" keverése, vagy helytelen ragozás, pláne nem az elütések! MIÉRT ÍRTOK MONDAT KÖZBEN NAGYBETŰVEL?

Figyelt kérdés

A gyógyszerelgurító egy vendéglátóipari egység mai posztja volt: "A mai napon, olyan különleges Vendégeink(1) voltak, akikre igazán nem számítottunk!

Sok híres ember fordult már meg Nálunk(2) külföldiek és hazaiak egyaránt, de Oscar díjra jelölt Hollywood-i sztárok még soha. ⭐️✨

Kedvenc filmjeinkben játszottak, sokszor főszerepet, így hatalmas megtiszteltetés és persze izgalom volt számukra kávét készítenünk, amit Ők(3) úgy háláltak meg, hogy kértek még egy kört😄😍

A kicsi Bellarózát pillanatok alatt ölbe kapva, olyan pozitivitást adtak Nekünk(4), amit színészi mivoltuktól függetlenül nagyon nagyra értékelünk!

Köszönjük hogy, itt voltatok!"



#eznemnyelvtanikérdéselsősorban #cukiskodástiszteletszeretetnagybetű #nagyoniskártékony nemonddhogynem #nemazakérdésszabad-e #műveltembertőlilyetmégnemláttam #aluliskolázottakvédjegyeez
2021. júl. 5. 10:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A névmások nagybetűvel írása nem helytelen, ha ezzel egyfajta tisztelet kifejezhető. Persze a "Mi" vagy "Nekünk" kicsit tényleg nevetségesen néz ki nagybetűvel. Gyakran esnek át egyesek a ló túloldalára.

[link]

2021. júl. 5. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 2*Sü ***** válasza:
100%

[link]


„147. […] Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük […] Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagy kezdőbetű is alkalmazható, például: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni.”


Tehát a „Vendégeink” és az „Ők” még a helyesírás szabályai alapján is rendben vannak.


A „Nálunk” és a „Nekünk” esetében viszont aligha lehet a tisztelet kifejezéséről beszélni. Ez inkább anglicizmus, mostanság eléggé elterjedt, hogy részben angol mintára minden személyes névmást nagybetűvel kezdenek.


Ez inkább csak modorosság, azért az iskolázatlanság vagy a primitívség molinójáról túlzás lenne beszélni. Engem jobban zavar pl. az Oscar díj (helyesen Oscar-díj), illetve a Hollywood-i (helyesen hollywoodi). De sem az iskolázatlanság jele. Nyilván senki nem tud 100%-ig helyesen írni, de attól még nem nevezhető iskolázatlannak. Az egybeírás és különírás gyakran okoz nehézséget, ahogy az idegen szavak -i képzős alakja is. Ittend azé nem aról van szó hoggy gyakkori, és hét köznapi szókat, nyelv tani szerkezetteketet irrtak rosszúl. Primitívségről is túlzás beszélni, a szöveg érthető, kifejező, nem tőmondatokból áll.

2021. júl. 5. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

A mai világban összemosódott a hivatalos (tehát képzett újságírók) és a szociális média, ezzel kezd totálisan elveszni a helyesírás sztenderd elvárás, nincs korrektúra, nincs lektorálás, semmi.

Igen, a köznyelv egyre jobban terjedő "egyszerűsítései", hibái olyan mennyiséget értek el, hogy már lassan ez a nyelvi sztenderd, a magyar nyelv tömeges változása, átalakulása és legalitásba kerül sok dolog, ami mondjuk ötven éve még a helyesírás botrányos hibájának minősült.


És ez természetesen a szociális médiából felszivárog a "szakmédiába" is, lévén azt is egyre kevésbé valódi, szakképzett újságírók stb,. produkálják.


Ez egy olyan tendencia, amit senki nem kontrollál, senki sem foglalkozik vele igazán és bizonyára két generáció múlva kutyának sem fog feltűnni.

Csak vagyunk páran még ilyen őskövületek, akiknek nagyon bántja a szemét, mert mi még úgy tanultuk a helyesírást, a nyelvtant, hogy az szent és sérthetetlen.

2021. júl. 5. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
2# Ezek a példák mind konkrét személyhez vagy személyekhez íródnak, egy történet elmesélésének ehhez semmi köze. A Szeretném Apám, Szeretnék Veled lenni azok egészen más kontextusba helyezik a nagybetűs főnevet, személyes névmást. Az Oscar-díj, hollywoodi az a normális helyesírási hiba, amibe én nem kötök bele sohasem, nem a kisdiákom dolgozatát javítom, az nem ad hozzá és vesz el a mondanivaló értékéből. Az ilyen seqq.nyaló, önfényező, a közlés választékosságát és fennköltségét kikiáltani hivatott (ez a modoros része) szándékos helyesírási hibák ellen, pontosabban a mérhetetlenül káros hatásai ellen léptem ma föl. Mai startlaphír, csillióan olvassák, terül ám a hülyeség.
2021. júl. 5. 12:10
 5/6 A kérdező kommentje:
3# "helyesírást, a nyelvtant, hogy az szent és sérthetetlen" Igen, azt hiszem ez a bajom. Az MTA írjon ki újat, ne random emberek.
2021. júl. 5. 12:15
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
Az MTA is a beszélt nyelvhez igazodik, csak nem frissítenek havonta. :D
2021. júl. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!