Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért van így elterjedve...

Miért van így elterjedve mostanában a helytelen különírás?

Figyelt kérdés

Rengeteg helyen, fórumokon, de ritkán még cikkekben is találkozom ezzel a helyesírási hibával. Pl.: elterjedve helyett el terjedve, kimegy - ki megy, megcsinál - meg csinál stb.

Számomra nagyon idegesítő, mást nem zavar? Lehet, sőt biztos, hogy van olyan eset amikor nem ennyire egyértelmű és azt meg is értem ha valaki elírja, de sokszor egyértelműen egybe kéne írni, úgy is hangzik, nem értem, hogy honnan jön egyáltalán a gondolat, hogy így írják.



2019. szept. 9. 18:16
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
93%

Butulnak az emberek. Vagy nem tudom mi van... de orvosokkal, fizikusokkal és magasan művelt értelmiségiekkel dolgozom... és rendszeresen hibásan írják az emailekben, fórumokon. Néha még kéziratokban is, amitől én meghülyülök :D

Én sem írok hibátlanul, de ez annyira hanyag és buta.

2019. szept. 9. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 2*Sü ***** válasza:
91%

Gyanítom, hogy valahonnan a nyelvtan oktatásból származik. Az, hogy egy igekötős igénél az igekötőt és az igét egybe kell írni, az az alap. A nyelvtan meg szépen előveszi a kivételeket. Pl. ha az igekötő az ige mögött áll. Pl.: nem csináltam meg. Vagy mikor az igekötő és az ige közé valamilyen segédige kerül. Pl.: meg tudom csinálni. Mivel nem a szabályra, hanem a kivételekre helyezik a hangsúlyt, ezért a kivétel válik a diákok fejében szabállyá. Ráadásul régebben a diákok legtöbbször lektorált írással találkoztak az esetek 95+n%-ban, ma meg az internetnek, mobiltelefonoknak köszönhetően ha mennyiségében lehet nem is, de élményben, időben a fiatalok egymás írásait olvassák, így egy-egy helyesírási hiba megszokássá válhat, elterjedhet. Az okostelefonok az automatikus kiegészítéssel, javítással is rátesznek egy lapáttal, mert ami ezekben a szoftverekben hiba, vagy a kontextus hiányában való rosszul kezelés, az is elterjedt helyesírási hibává válik.


(Nota bene, mikor az igekötőt nem kell egybeírni az azt követő szóval, akkor meg tuti, hogy egybeírják. Pl.: megtudnátok mondani, meglehet csinálni stb…)

2019. szept. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első írta: folyamatos az elhülyülés az emberek körében. A kormány szempontjából ez pozitív: a gondolkodásra képtelen ostoba tömeget könnyű manipulálni, és uszítani..."aki nem tud semmit, nem kételkedik".

Nem véletlen, hogy a világon minden kis fäszari dologra van pénz az országban, oktatásra, na arra pont nincs.

2019. szept. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 chtt ***** válasza:
100%
Kedves kettes, az, hogy az igekötő az ige mögött áll, ill, ha az igekötő közt harmadik szó van..., nem kivétel, hanem szintén szabály. Így köllött bemagolnunk annak idején, szóval ez biztos nem ok. Azt nem tudom, hogy hülyülünk-e (néha komolyan gyanúba veszem magam:), de hogy egyre igénytelenebbek leszünk, az biztos. A magam részéről ebben keresném az okot, s ebben sajnos egyformán ludas a szülő, az iskola (nap mint nap harapom meg magam, nehogy kimondjam, hogy a T. kolléga miért engedi ezt vagy azt, és a gyerek jogosan kérdezi, ha X. néni megengedi, én mér' morgok:( és a társadalom.
2019. szept. 9. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 chtt ***** válasza:
100%
(Hihi, még jó, hogy kétszer átolvastam, mit adok ki a billentyűzetem alól... "ha az igekötő és az ige közt harmadik..." és ill. -- bocs!)
2019. szept. 9. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
68%
A kérdésre a válaszom az, hogy azért van így elterjedve, mert "a macska fel van mászva a fára". Aki érti, érti, aki nem, annak úgyis hiába magyarázol, felesleges.
2019. szept. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Szerintem ez nem a nyelvtanra vezethető vissza, hanem a szövegértésre és a nyelv sajátosságainak nem értésére. A "megcsinál" az egy összetett szó amit ha értjük a szavak jelentését, akkor külön írva nem jelenti ugyanazt. A legtöbb dolgot e téren egy ösztönös szöveg és nyelv értésből lehet elsajátítani. A nyelvtanóra csak a finomabb árnyalatokra világít rá.


Próbáljuk meg értelmezni a különírt változatot, azt, hogy "meg csinál". Gyakorlatilag magyarul nincs is értelme. Ez a gond. A szöveg és nyelv értése.

2019. szept. 9. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

És tudom én is, hogy a "meg csinál", így külön is beilleszthető egy példamondatba, direkt ehhez fogalmazva, de a kérdésbeli eset az nagyon másról szól.


Mert például: Karcsi majd elmegy a közértbe, Kati meg csinál mást. Ez így helyes lenne, ez okés.


Csak sajnos amikor helytelenül különírják, akkor nem ilyen értelemben használják, hanem mondjuk így:


A szerelő már meg csinálta a kazánt.


Pedig itt egybe kell írni, úgy van értelme. Amit ki akar fejezni az a lényeg, és az vagy értelmetlen, vagy értelmes.


Vagy a kérdésbeli másik példa: "ki megy". Itt talán még inkább feltűnő a szöveg értelmének csorbulása, sőt megváltozása, mert a "ki" kérdőszónak is érthető. Meg hát a "kimegy" az egy bizonyos cselekvést jelent, ennyit kellene érteni.

2019. szept. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%
*kicsit elírtam, siettem, remélem azért érthető :)
2019. szept. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 2*Sü ***** válasza:

> Kedves kettes, az, hogy az igekötő az ige mögött áll, ill, ha az igekötő közt harmadik szó van..., nem kivétel, hanem szintén szabály.


A kivétel is szabály. Pontosabban fogalmazva a sok szabály közül van egy, ami kézenfekvő, magától értődő, pont ezért a többi szabályt gyakoroltatják, ami ehhez képest más. Így lesz az az érzése a diáknak, hogy ezek a – fogalmazzunk úgy – speciális esetekre vonatkozó szabályok az általános, sőt a kizárólagos szabályok.

2019. szept. 9. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!