Több versnél is lehet látni helyesírási hibákat, miért?
Széchenyi híres anyagi felajánlását az MTA felállításához 1825-ben tette. Az MTA 1832-ben adta ki a magyar helyesírás szabályai 1. kiadását "Magyar helyesirás’ és szóragasztás’ főbb szabályai" címen. Már a címen is látszik, azóta mennyit változott a helyesírás. Most már talán a 14. kiadásnál tartunk.
És még így is más nyelvekhez képest csak apró változások voltak ennyi idő alatt a magyar helyesírásban. A németeknél pl elég komoly nyelvtani reform volt 1996-ban.
"Most már talán a 14. kiadásnál tartunk."
12. ...
#1: valami más oka lehet, mert ugyanazon az oldalon, ahol van 8 "ugy", van 4 "úgy" is... :-P
#2: ami megengedte mindkettőt?
(a nyelv tényleg folyamatosan változik, de helyesírás csak emberöltőnként: az utóbb évszázadban cirka 30 évente)
#3: "1832-ben adta ki a magyar helyesírás szabályai 1. kiadását "Magyar helyesirás’ és szóragasztás’ főbb szabályai" címen"
Igen, ráadásul akkor még elsősorban az Akadémiának szánták, vagyis "A’ M. T. TÁRSASÁG KÜLÖNÖS HASZNÁLATÁRA", "hogy neve alatt kijövendő évkönyveiben, folyóiratában ’s hivatalos jelentéseiben, ha más meg más elmék tűnnek is ott elé sajátságaik’ jeleivel, az egy erkölcsi test’ irása’ módja tétovázó és tarka ne legyen." :-)
Megjegyzem a helyzet most is hasonló: a szabályzatot maradéktalanul betartani csak nagyon keveseknek kell, a túlnyomó többség nyugodtan írhat úgy, hogy jólesik neki – még akkor is, ha egyes helyesírási "önkéntes rendőrök" úgy tesznek, mintha egy kommentben ugyanolyan pontosan kellene helyesírni, mint az érettségin...
Az általam ismert definíció szerint igen.
Szerinted mi a költői szabadság?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!