Szerintetek milyen módszerrel a legkönnyebb fejleszteni a helyesírást?
Ami szintén jó módszer, hogy sok szöveget lemásolsz - kézzel, papírra - így idővel rááll a szemed, ha nem megfelelően írod, látni fogod, hogy furcsán néz ki.
Meg ha gépen írsz, kapocsld be a helyesírás-ellenőrző programot, az is segít észrevenni a hibákat.
És természetesen sokat kell gyakorolni, ehhez idő kell.
Gondolom az IQ-ra gondolsz, amit mértek. Az átlag 100, a szórás pedig a legtöbb tesztnél 15 pont. Ez azt jelenti, hogy a népesség kb. 68%-a 85 és 115 közötti értékkel rendelkezik. Teljes mértékben a normál tartományban vagy. Az értelmi fogyatékosság határát többnyire 70 pont körül húzzák meg.
Aztán meg: intelligencia sokkal bonyolultabb dolog, mint egy szám, ráadásul az IQ csak az IQ tesztek kitöltésére való képességet méri, és nem azt, hogy egy munkahelyen, vagy pláne általánosságban az életben hogyan állod meg a helyed.
A 91-es IQ szerintem is teljesen jó, attól nem kell kiborulni. :-) (Kivéve, ha előtte azt hitted, hogy te egy fantasztikus lángelme, egy korszakos zseni vagy – de bizonyára nem ilyen bonyolult a helyzet. :-)
Valóban az olvasás (és az írás) lehet általánosságban a legjobb a fejlesztésre. Biztos vannak helyesírási gyakorló könyvek is, de szerintem többet ér az, amit a többiek is írtak: hogy ha sokat látod, akkor "belemegy a fejedbe", és a helytelenül írt dolog már eleve gyanús lesz.
De egyébként az is igaz, hogy a nem-túl-jó helyesírás – így általánosan megfogalmazva – még sok dolgot jelenthet: vannak benne könnyen megtanulható dolgok, pl. amit már írtak: vessző, pont stb. után szóköz, de vannak benne olyasmik is, amit csak bemagolni/begyakorolni lehet, pl. az ly/j-s szavak – ezeken talán hatékonyabban lehet segíteni célzott gyakorlással (direkt erre kihegyezett tesztekkel, fogalmazásokkal).
A könyvektől szerintem ne tarts: bármilyen átlagos szépirodalmat, szórakoztató irodalmat, tudományos ismeretterjesztő könyvet stb.-t veszel le a polcról, az teljesen megfelel a célnak. A szabályzat az utóbbi 100 évben kb. 30 évenként változott, és akkor sem nagy mértékben: ha egy gyenge vagy alig-közepes helyesírású ember szeretné magát közepesre felhozni, akkor nem kell válogatni. Olyan kis eltérések vannak a régi meg az új könyvek között, amiket csak magasabb szinten szúrnak ki az emberek. (De ha esetleg olvasás közben valami gyanús, akkor kérdezd meg itt (vagy magánban), és megmondjuk, hogy jogos volt a gyanúd, avagy az adott kifejezés ma is úgy helyes.)
Ha esetleg olyan régi szöveg kerül a kezedbe, amiről lerí, hogy sok száz évvel ezelőtti helyesírással írták (pl. cz-vel, rövid ékezetekkel stb.), azt úgyis észreveszed, és helyén tudod kezelni.
Mindemellett az is kérdés, hogy mi a célod, ugyanis nem kell mindenkinek "tökéletes" helyesírásúnak lennie (nincs is tökéletes ember...), a legtöbb embernek teljesen jó az a szint, amit tud. Ezért egyrészről nagyon dicséreted, hogy te fejlődni szeretnél (támogatom! :-), másrészről viszont kérdés, hogy szüksége van-e erre ténylegesen, mert ahogy már írták: nem olyan vészes a helyzet.
Én azt is el tudom képzelni, hogy akinek nem szuper a helyesírása, és ezzel tisztában van, az egy-egy konkrét helyzetben (pl. állásra jelentkezés, hivatalos levél stb.) megkér valakit, hogy olvassa át, javítsa ki.
Persze ha olyan helyen szeretnél dolgozni, ahol fontos a helyesírás, akkor muszáj kicsiszolni, oda tényleg kevés az, amit a számítógép helyesírás-ellenőrzője javasol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!