Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tényleg nem létezik az a szó,...

Tényleg nem létezik az a szó, hogy "szenvesztel"?

Figyelt kérdés

Ezt a szót már gyermekkorom óta hallottam a családomban. Főleg szüleim használták akik már valóban nem mai gyerekek és én is mai napig használom.


Egészen eddig nem foglalkoztatott a kérdés, viszont amióta egy barátom döbbenten nézett rám amikor ezt a szót használtam, hogy "az meg mégis micsoda?", rá kellett jönnöm, hogy a legtöbb magyar ember életében nem hallotta még ezt a szót ezelőtt.


Igen, Magyarországon élek, itt nőttem fel és az ősök is.


Viszont amikor rákeresek interneten arra a szóra, hogy "szenvesztel", akkor csak egy régi gyakori kérdést dob fel, ahol a kérdező használta a szót (és a válaszadók közül meglepően senkinek nem tűnt fel). Semmi mást nem.


Tényleg nem létezik ez a szó? Akkor viszont számomra miért hangzik ennyire értelmesnek és logikusnak egyben? Miért használjuk itthon ezt a szót?


Valaki aki esetleg bővebb tudással rendelkezik a magyar szavak és nyelv terén, annak nagyon megköszönném a segítségét mert engem ez nagyon kíváncsivá tesz.



(ui. Szenvesztel = Szenvedtet, ami pedig számomra nem hangzik értelmesnek egyáltalán:D)



#nyelv #magyar #szó #szenvesztel #szenvedtet
2021. okt. 27. 00:56
1 2 3
 11/21 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%
#9 Köszönjük! :)
2021. okt. 27. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy olyan szempontból érthető, hogy ugyanaz a képzési forma, mint a marasztal, tehát maradásra késztet. De tényleg fura, a köznyelvben nem használatos.
2021. okt. 27. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
32%

Az eredeti kérdés hibás. Nincs olyan, hogy létezik-e egy szó, vagy nem létezik. Az utcánkban van egy kutya, akit úgy hív a gazdája, hogy Brunci. Ha a világon senki mást nem is hívnak így, akkor is létezik ez a szó, mert mi, akik a környéken lakunk, tudjuk mit jelent.

Van egy szó, mit az én szülővárosomban szinte mindenki ismer, azon kívül meg szinte senki: spintor. Akkor ez a szó nem is létezik? Dehogynem.

Mi azt tanultuk az iskolában, hogy az “eszek, alszok, iszok” szavak nem léteznek, csak “eszem, iszom, alszom” létezik alanyi ragozásban is. Persze léteztek a gyerekkoromban is, mert a műveletlenek így mondták akkor is

A “szenvesztel” szóval ugynez a helyzet. Első ránézésre persze én sem értettem, de aztán rájöttem, talán azt jelent, hogy “szenvedtetsz” , azaz hagysz kínlódni, vagy olyant csinálsz, amitől én szenvedek.

Az a szabály, hogy amit anyanyelvi beszélő rendszeresen mond, az jól van mondva.

2021. okt. 28. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
0%

#13

"Mi azt tanultuk az iskolában, hogy az “eszek, alszok, iszok” szavak nem léteznek, csak “eszem, iszom, alszom” létezik alanyi ragozásban is. Persze léteztek a gyerekkoromban is, mert a műveletlenek így mondták akkor is"


Akkor a tanárod nem volt valami képzett az ikes igékből. :D

Mert azoknak van határozott és határozatlan alakja is (mint köztudott). ;)

Persze itt nem kötözködni akarok, csak azért mondom el, hogy még érthetőbb legyen.

2021. okt. 28. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
65%

Nem tudom, mi az, hogy határozott, meg határozatlan alakja az igéknek.

Lehet, hogy ma már így hívják az alanyi meg a tárgyas alakot?

Na, amire én hivatkoztam, az az ikes igék egy részénél az egyes szám első személyű jelen idejű alanyi és tárgyas alakok egybeesése. Gondoltam, hogy lesz majd ilyen nagyokos válaszoló, aki már nem is hallott erről.

Tájékoztatásodra közlöm, hogy az enni, inni, aludni, lakni, stb ikes igék eseteben csak az eszem, iszom, lakom stb. igealakok voltak használatosak alanyi esetben is a művelt nyelvhasználók körében. És ezt tanították az iskolában is. Aki tehát azt mondta ‘Iszok egy pohár vizet.” , az kiállította magáról a műveletlenségi bizonyítványt. Mert suliban belénk verték, hogy úgy kell mondani, “Iszom egy pohár vizet.” Miért? Mert csak.

Akkoriban tetoválása is csak az “aljanépnek”, főleg bűnözöknek volt.

Ez ma már nem így van. Az ikes ragozás említett anomáliája is elmúló félben van.

2021. okt. 28. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
0%

"Tájékoztatásodra közlöm, hogy az enni, inni, aludni, lakni, stb ikes igék eseteben csak az eszem, iszom, lakom stb. igealakok voltak használatosak alanyi esetben is a művelt nyelvhasználók körében. És ezt tanították az iskolában is. Aki tehát azt mondta ‘Iszok egy pohár vizet.” , az kiállította magáról a műveletlenségi bizonyítványt. Mert suliban belénk verték, hogy úgy kell mondani, “Iszom egy pohár vizet.” Miért? Mert csak."


Amikor én jártam iskolába akkor nekünk meg így tanították, hogy például van a szótári Alszik és annak Alszom (határozatlan), Alszok (határozott) ragozásai.

Ez van nekünk így tanították a 2000-2018 között. Lehet azóta már elfogadott lett a határozott és határozatlan ragozás egyaránt az ikes igékhez.

2021. okt. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
48%
Hát igen, én jóval korábbi generáció tagja vagyok, az én fülemet zavarja za eszek, alszok, stb., mint ahogy a szememet zavarja szőkített japán is, de hát mit lehet tenni, el kell fogadnom, hogy változik a nyelvhasználat.
2021. okt. 28. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Pelenkásfiú ***** válasza:
48%

#16

Ikes igéknél ilyet biztos, hogy nem tanítanak.

Erről a határozott/határozatlan dologról még én sem hallottam, de pont fordítva lenne logikus.

Olvasok valamit..

Olvasom azt (a könyvet)

Nem pont a második tűnik határozottnak?

2021. okt. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 BringaManó ***** válasza:

#18: igen, a #16-os eltévedt: a határozott ragozás a hajdani tárgyas, és az általános (vagy esetleg határozatlan) a hajdani alanyi.

[link]


(és nagyon valószínűnek tartom, hogy ha az iskolában tanították konkrétan az "alszik" formáit, akkor azt inkább az ikes ragozásra hozták példaként, vagyis általános ragozás: "alszom egy órát", határozottra pedig alig tudnék példát, inkább csak igekötővel: "átalszom az éjszakát".

persze nem voltam ott, lehet, hogy már 2000-ben is annyira "haladó" volt a tanár, hogy kukázta az ikes ragozást. :-)


OK, nem gond, nem csodálom, hogy nem emlékszel rá pontosan, hogy mit tanítottak 20 éve, én sem...

2021. okt. 28. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"a #16-os eltévedt: a határozott ragozás a hajdani tárgyas, és az általános (vagy esetleg határozatlan) a hajdani alanyi."

Bocs az 'eltévedésért' én ezekre a megnevezésekre emlékeztem... Meg többször találkozok azokkal az elnevezésekkel amiket leírtam, mint a régi neveikkel. Így természetes, ha ezek hamarabb jutnak eszembe. :)


"(és nagyon valószínűnek tartom, hogy ha az iskolában tanították konkrétan az "alszik" formáit, akkor azt inkább az ikes ragozásra hozták példaként, vagyis általános ragozás: "alszom egy órát", határozottra pedig alig tudnék példát, inkább csak igekötővel: "átalszom az éjszakát".


persze nem voltam ott, lehet, hogy már 2000-ben is annyira "haladó" volt a tanár, hogy kukázta az ikes ragozást. :-)"

A 'Alszik' igét most csak szemléltetésnek hoztam fel az ikes igékhez. Arra már ki emlékszik szó szerint, hogy milyen példákat mondott a tanár évekkel ezelőtt...


"OK, nem gond, nem csodálom, hogy nem emlékszel rá pontosan, hogy mit tanítottak 20 éve, én sem..."

Hát akkor egyikünk sem Sheldon az agymenőkből, hogy emlékezzen a tanárok évekkel ezelőtti minden szavára betűre pontosan. :'D



Mellesleg bocsánat, ha agresszívan vagy bunkók hangzik amit írtam, csak valószínűleg a nem éppen békés hangulatom kihatott erre a fogalmazásra.

2021. okt. 29. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!