Tényleg nem létezik az a szó, hogy "szenvesztel"?
Ezt a szót már gyermekkorom óta hallottam a családomban. Főleg szüleim használták akik már valóban nem mai gyerekek és én is mai napig használom.
Egészen eddig nem foglalkoztatott a kérdés, viszont amióta egy barátom döbbenten nézett rám amikor ezt a szót használtam, hogy "az meg mégis micsoda?", rá kellett jönnöm, hogy a legtöbb magyar ember életében nem hallotta még ezt a szót ezelőtt.
Igen, Magyarországon élek, itt nőttem fel és az ősök is.
Viszont amikor rákeresek interneten arra a szóra, hogy "szenvesztel", akkor csak egy régi gyakori kérdést dob fel, ahol a kérdező használta a szót (és a válaszadók közül meglepően senkinek nem tűnt fel). Semmi mást nem.
Tényleg nem létezik ez a szó? Akkor viszont számomra miért hangzik ennyire értelmesnek és logikusnak egyben? Miért használjuk itthon ezt a szót?
Valaki aki esetleg bővebb tudással rendelkezik a magyar szavak és nyelv terén, annak nagyon megköszönném a segítségét mert engem ez nagyon kíváncsivá tesz.
(ui. Szenvesztel = Szenvedtet, ami pedig számomra nem hangzik értelmesnek egyáltalán:D)
Kérdező ez valószínűleg tájszólásból eredő szó, csak az a kérdés, hogy melyikből.
Egyébként értelmes szó. Legalább is nekem aki eddig nem is ismerte ezt a formáját a szónak, egyből lejött, hogy mit jelent. :)
"Tényleg nem létezik ez a szó? Akkor viszont számomra miért hangzik ennyire értelmesnek és logikusnak egyben?"
Ha egy létező szót alakítasz át kicsit akkor az értelmes marad, de hivatalosan nem létezne. DE kivétel ez az eset ami nagy eséllyel tájszólásból ered.
Itt írnak róla.
Kinek van előfizetése? :D
[...] alighanem azért nem fejlődött ki szenveszt műveltető származéka már a középkorban [...]
Nem is értettem, hogy mit jelent.
Azért a legtöbb tájszó jelentését ki lehet találni. Ezt legfeljebb mondatban.
7, íme a releváns rész:)
"A szenved igének alighanem azért nem fejlődött ki szenveszt műveltető származéka már a középkorban, mert ennek az igének van egy szóhasadás útján kialakult testvére is, a senyved (az e szóhoz társult jelentés: ’rossz körülmények között, sínylődve él’), s az -észt műveltető képzőt ez sajátította ki magának: senyveszt. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a szenved igének nemcsak a 21. században, hanem már félezer évvel ezelőtt is szenvedtet műveltető képzős származékát használták eleink."
Én még soha nem hallottam, de ez nem jelent semmit.
Ha egy embercsoport hosszabb időn át rendszeresen használ egy szót, és a csoport tagjai által közismert ennek a jelentése, akkor az a szó bizony létezik.
Legfeljebb azt lehet róla mondani, hogy nem szótári forma, hanem tájnyelvi. Ezen lehet vitatkozni esetleg, de azon, hogy létezik, azon nem.
Mindenki ismer egy rakás olyan szót, ami a magyar anyanyelvűek többsége számára ismeretlen.
Pl. itt van egy csomó Heves megyéből, a kép alatt meg linkek más tájegységekről:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!