Aki jobban járatos nyelvtanba ez így rendben van?
Kérlek a telefonodat tedd néma üzemmódba,
ne is rezegjen. Vagy egyszerűen csak kapcsold ki,
masszázs megkezdése előtt.
Együttműködésedet köszönöm!
Kérlek, [vessző] a telefonodat tedd néma üzemmódba, ne is rezegjen, vagy [inkább egy mondatba írnám] egyszerűen csak kapcsold ki [nem kell vessző] a masszázs megkezdése előtt.
Köszönöm az együttműködésed. [Így egy kicsit természetesebb a megfogalmazás.]
Esetleg:
Kérlek, a telefonodat tedd néma üzemmódba – ne is rezegjen –, vagy egyszerűen csak kapcsold ki a masszázs megkezdése előtt.
Alternatív megoldás:
Kérlek, a masszázs megkezdése előtt kapcsold ki, vagy tedd néma – nem rezgő – üzemmódba a telefonodat.
Szerintem felkiáltójel is kell bele, ezen kívül csak vesszőhibák vannak benne:
Kérlek, a telefonodat tedd néma üzemmódba, ne is rezegjen! Vagy egyszerűen csak kapcsold ki a
masszázs megkezdése előtt!
Valaki javítson ki, ha tévedek!
én a fentiek ötvözetére szavazok :-)
Kérlek, tedd néma üzemmódba a telefonodat – ne is rezegjen –, vagy egyszerűen csak kapcsold ki!
Köszönöm az együttműködésed!
Szerintem felesleges az, hogy "a masszázs megkezdése előtt" (hiszen nyilvánvaló, hogy előtte, és nem közben vagy utána...), de ha az adott helyen mégis szükséges (pl. azért mert azok is olvassák a feliratot, akik még csak várakoznak a sorukra, és nekik még nem kell kikapcsolni), akkor így:
Kérlek, a masszázs megkezdése előtt tedd néma üzemmódba a telefonodat – ne is rezegjen –, vagy egyszerűen csak kapcsold ki!
Köszönöm az együttműködésed!
Felkiáltójel nem kell. Úgy már durván felszólító, majdnem hogy "kapcsold ki, vagy pofán váglak!". Esetleg hivatalos helyen van helye felkiáltójellel egy ilyesminek.
Felkiáltójel nélkül sokkal barátságosabb, nem ráripakodás, hanem kérés.
A köszönet végére persze mehet felkiáltójel.
én nem érzem ezt a durva felszólítást a felkiáltójelben (én már öreg vagyok :-), de azt már én is észrevettem, hogy ebben nagyon megoszlanak a vélemények manapság... egyre többen nem szeretik a fekiáltójelet felszólításra használni. ebben a tendenciában szerepet játszhat az angol is, ahol egy sima felszólítás, kérés általában tényleg ponttal jó, illetve a szoftverekkel való beszélgetésnek is lehet ilyen hatása, hiszen az ezeken a felületeken gyakran használatos kijelentő funkciójú felszólító mondatok szintén ponttal szoktak lenni (vö. OH. 310. o.).
visszatérve a konkrét mondatra: úgy érzem, hogy ez egy "szinte-hivatalos" szöveg, már legalábbis olyan értelemben, hogy – ha jól értem – ez egy semleges, "ügyfélszolgálatos" hangnemben írt szöveg lesz egy sablonlevélben vagy egy kinyomtatott-kiragasztott feliraton, és mint ilyenbe nekem teljesen jó az a felkiáltójel. már csak azért is, mert a megfogalmazásban benne van, hogy "kérlek", ami egyrészt odakívánja a felkiáltójelet (nálam legalábbis), másrészt gondoskodik róla, hogy ne durva utasításnak hangozzék, hanem kérésnek.
Igen, a helyesírási szabályok alapján felkiáltójellel kellene zárni az első mondatot mindenképp, a második lehet kérdéses.
És igen, valahogy ez az a része az írásnak, ami nagyon átalakulóban van, azon okok miatt, amit BringaManó már leírt. A legtöbb ember valamiféle indulatot vagy emelkedett hangerőt, sőt ellenséges hangulatot érez a felkiáltójel használatánál, pedig nem ezt – illetve nem csak ezt – jelenti. A kívánságot, meglepődést kifejező, óhajtást, kérést megfogalmazó mondatokat ugyanúgy felkiáltójellel kellene zárni. Ha a főmondatban az ige felszólító módban van, akkor mindenképp felkiáltójelet kíván a mondat.
> illetve a szoftverekkel való beszélgetésnek is lehet ilyen hatása, hiszen az ezeken a felületeken gyakran használatos kijelentő funkciójú felszólító mondatok szintén ponttal szoktak lenni
Ez egy nehéz kérdés. Mivel a felkiáltójellel szembeni ellenérzés adott, így egy szoftverfejlesztőnek aközött kell dönteni, hogy írjon-e helyesen, de ezzel esetleg egy csipetnyi ellenérzést váltson ki a felhasználóban szoftverével szemben, vagy vállalja be, hogy ezen a téren nem követi a helyesírás szabályait. Én szoftverfejlesztőkén egy jó ideig pártoltam az ezzel kapcsolatos döntésben a felkiáltójelet, de mostanság én is letettem róla.
Szóval jó az a felkiáltójel, de a hiánya olyan helyesírási hiba, ami felett kb. mindenki szemet fog hunyni, nem kell mindenáron erőltetni sem.
>> "Kérlek, tedd néma üzemmódba a telefonodat – ne is rezegjen –, vagy egyszerűen csak kapcsold ki!" <<
"Igen, a helyesírási szabályok alapján felkiáltójellel kellene zárni az első mondatot mindenképp ... Ha a főmondatban az ige felszólító módban van, akkor mindenképp felkiáltójelet kíván a mondat."
Nem egészen így van:
egyrészt itt a főmondat a "Kérlek" (amely pedig kijelentő módban van, ugye),
másrészt ez a "mindenképp főmondathoz igazítás" sem teljesen igaz, a szabályzat is árnyalja:
"243.
...
A mellékmondatnak megfelelő írásjellel is zárható az olyan mondatszerkezet, amelynek (akár el is hagyható) főmondata csupán mellékes tájékoztatást tartalmaz, vagy csak a figyelem felkeltésére szolgál: Kérdem, olyan nagy hibát követtem el? Javasolom, ne üsse bele az orrát!
..."
A mi példánk pedig álláspontom szerint éppen ilyen mondat. (Igaz, hogy a "Kérlek"-nek azért fontosabb szerepe van, mint csupán a figyelmet felhívni – ahogy fentebb is fejtegettem –, de ugyanez a szabályzat példájában lévő "Javasolom"-ról is elmondható.)
> Nem egészen így van:
> egyrészt itt a főmondat a "Kérlek" (amely pedig kijelentő módban van, ugye),
> másrészt ez a "mindenképp főmondathoz igazítás" sem teljesen igaz
Nem szeretlek! Nem is az a baj, hogy kukacoskodsz, hanem az, hogy ráadásul igazad is van. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!