Van olyan eset, hogy az "és" elé kell vesszőt tenni?
244. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól.
A tagmondatokat bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt: Gyorsan beszaladtam a boltba, és megvettem a könyvet.
Az írásjelhasználat azonban – a tartalomtól függően – változhat: Egész éjjel táncoltam, és szórakoztam a pincérekkel (a táncolás nem a pincérekkel történt), de: Egész éjjel táncoltam és szórakoztam a pincérekkel (a táncolás is a pincérekkel történt).
248. A mellérendelt mondatrészek közötti írásjelhasználat fontosabb esetei a következők:
e) Ha az és, s, meg, vagy kötőszó beszédszünettel elválasztott, hátravetett mondatrészeket vezet be, e kötőszók elé vesszőt teszünk: A szüleire gondolt, és szegény nővérére. Aztán elővette a szendvicset, meg a mobilját. Ernyőt hozzál magaddal a kirándulásra, vagy kabátot!
igen, vagyis leegyszerűsítve (és sok bonyolult esetet, "kivételt" nem említve) az "ökölszabály":
csak akkor nem kell, ha felsorolás: "Kati, Laci és Éva",
akkor viszont kell, ha tkp. két külön "mondatot" köt össze: "Elmentem a boltba, és vettem kenyeret."
[ismétlem, ez bonyolultabb, mint ez alapján tűnik, oldalakon át lehetne írni a spéci eseteket, de ez a lényeg, ami a legtöbbször alkalmazható.
a fenti válasz ezekből a második esetet írta le (244), valamint a z első esetnek (a felsorolásnak) egy speciális, vesszős megoldását (248) – jogosan, hiszen arra kérdeztél rá, hogy mikor kell vessző. :-)]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!