Mennyire helyes az a kifejezés, hogy lángra lobban a szikra?
Sokan használják így, de igazából nem maga a szikra lobban lángra, hanem a szikra az éghető anyagot lobbantja lángra.
Továbbá a szikra lángja sem helyes szerintem, mert valójában a szikra által okozott tűznek van lángja.
Vagy nem jól gondolom?
A tudománynak gyakran semmi köze a nyelvhez, nyelvjárásokhoz.
Amúgy meg könnyen ráhúzható. Szikra következménye láng, amely fellobban...
“Továbbá a szikra lángja sem helyes szerintem, mert valójában a szikra által okozott tűznek van lángja.”
Tehát a szikra lángjának. Hiszen a szikra okozza azt.
Te ugye abba is belekötsz, ha valaki a kockás füzetet egy szimpla papírboltban nem négyzetrácsosnak nevezi?
Egy fizikai jelenségekről szóló tudományos cikkben problémás lenne, de a mindennapokban nem érdemes ennyire komolyan venni.
Lazán kapcsolódik:
"Az az igazság, hogy a leíró irodalom nagyon ritkán precíz. II. Olaf Quimby, Ankh Patríciusának uralkodása alatt becikkelyeztek egy törvényt, hogy megszüntessék ezt a gyakorlatot és némi tisztességre kényszerítsék az elbeszéléseket. Így, ha a monda azt állította a nevezetes hősről, hogy „mindenki az ő tetteit zengi”, minden mesemondó, aki valamire is becsülte életét, sürgősen hozzátette, hogy „kivéve néhányan a szülőfalujában, akik hazudósnak tartották, meg még egy csomóan, akik soha a büdös életben nem is hallottak róla”. A költői hasonlatot szigorúan ilyesmikre korlátozták: „hatalmas csataménje olyan sebes volt mint a szél egy viszonylag csöndes napon, mondjuk, kábé Hármas Erősségű” és az esetleges pongyola megfogalmazást a szeretett nő arcát illetően, miszerint ezer hajót bocsátottak tengerre érte, bizonyítékokkal kellett alátámasztani, s jaj volt a költőnek, ha vágyának tárgya a legkevésbé sem hasonlított egy üveg pezsgőre.
Quimbyt végül egy mogorva költő ölte meg a palotatéren rendezett kísérlet során, aminek az volt a célja, hogy eldöntsék egy vitatott szólás, nevezetesen „A toll erősebb mint a kard” pontosságát, és emlékére a mondást a következőképpen egészítették ki: „de csak akkor, ha a kard nagyon kicsi és a toll nagyon hegyes”."
Terry Pratchett: A mágia fénye
Az nem furcsa, hogy ...
"csöpög a csap": hát nem a csap, hanem a víz
"elcseppen az orrod": nem az orrod ...
"felkel/lenyugszik a nap/hold": semmi ilyet nem csinál
stb, stb
#8, dehogynem!
De még mindig az a legfelháborítóbb, hogy egyesek képesek azt mondani, hogy “szívből szeretlek”! Cöhh...szívből max az aorta jön, nem egy hormonok által az agyban keletkezett biológiai-kémiai folyamat eredménye. Nem is értem, mit kèpzelnek az ilyen emberek.
(Irónia, mielőtt kötözködni kezdenétek)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!