Azt mondta, hogy ha aktuális még az ügy, hívjam fel. Hogyha (egyben) vagy pedig hogy ha (külön) a helyes?
- Azt mondta, hogy ha aktuális még az ügy, hívjam fel.
- Hogyha aktuális még az ügy, hívjam fel.
Az első esetben a "hogy" egy kötőszó. A második esetben a "hogyha" a "ha" egy változata. (Vagy mindkét mondatban elhagyható a "hogy".)
hát ha úgy akarom mondani, akkor tudom úgy mondani... :-) kicsit nagyobb szünet kell hozzá. képzeld el párbeszédes formában, kettősponttal:
Azt mondta: – Hogyha aktuális még az ügy, hívj fel!
és ezt már talán könnyű átalakítani a megfelelő mondattá:
Azt mondta, hogyha aktuális még az ügy, hívjam fel.
megjegyzem: mivel a "hogy" kötőszó értelemmódosulás nélkül elhagyható, én nem látom a félreérthetőség lehetőségét. bár nem kizárt, hogy lehet olyan példamondatot kreálni, amelynek többféle jelentése, attól függően...
"Azt mondta, hogyha aktuális még az ügy, hívjam fel."
Áámm... hmm... jóóó... igen, végül is működik, de nekem akkor is fura. Természetes módon hangsúlyozva az a "hogy" kötőszó akar lenni, valahogy azzá válik a fülemben, és akkor máris fura lesz hozzá a hangsúly. Igen, így el tudom képzelni:
Azt mondta, (hatásszünet)... HOGYHA aktuális még
Én minden más esetben kerülném. De ez már szubjektív kekeckedés, a kérdezőre bízom, hogy hogyan használja. :)
Na jó, még egy kis kekeckedés. :)))
> "a "hogy" kötőszó értelemmódosulás nélkül elhagyható"
Mármint ebben az esetben. Amúgy nem mindenhol.
pl. "Úgy csináld, hogy jó legyen!", "Azért süsd meg, hogy nem maradjon nyers."
(Kivétel: "Úgy szeretlek, majd megeszlek.")
Igen, jogos!, bocsánat, azt bénán fogalmaztam meg, egy "itt"-et kellett volna tennem bele ("ITT értelemmódosulás nélkül elhagyható").
Természetesen a "hogy" nem mindig hagyható el, és van olyan is, amikor elhagyva más [lehet] az értelme.
Az egészben sokat számít, hogy "hogyan" mondja az ember (a mondat dallama, hangsúlyozás, miegymás), és ez sokszor olyasmi, ami írásban nehezen adható vissza. Én nem is tudom ennek a "szabályait", ha össze kéne írnom, hogy milyen esetekben hagyható el, akkor kéne egy darabig tanulmányoznom a témát... :-) (pedig bizonyára van rá néhány egyszerű ökölszabály, amit a megfelelő szakemberek – pl. a magyartanárok – a kisujjukból ráznak, úgyhogy nem látok neki, hogy feltaláljam a meleg vizet... :-)
Ugyebár a mi konkrét esetünkben is pont ilyen – írásban visszaadhatatlan – hangsúlyozási kérdésről van szó: ha leírva látja az ember, akkor "nehéz úgy olvasni", pedig simán előfordulhat az életben, hogy az idézett személy "hogyhá"-val kezdte a mondatát, és ha én valamiért nagyon pontosan szeretném idézni – ami persze ritka –, akkor mégiscsak "egybemondom", és egybe is írom:
„– Kedves uram, nem értem, hogy miért veszi zokon a telefonhívásomat! Egy hete még nyitott volt a dologra, tisztán emlékszem minden szavára. Azt mondta, <kettőspontszerű szünetke, és innen lassan, artikuláltabban folytatja, ezzel szóban jelezve, hogy kvázi idézet következik> hogyha aktuális még az ügy, hívjam fel.”
:-)
----
Amúgy meg lehet nézegetni, hogy mennyit talál a gugli:
Biztos van közte véletlen egybeírás, és van olyan is, ami direkt van így, ezeknél pl. egyértelmű (mert nem vesszővel van):
"De a legény mindig csak azt mondta: - Hogyha széttépsz, nem leszek! Akkor a hétfejű sárkány megrázta magát. ..."
"Azt mondta: Hogyha valaki ilyeneket mond a politikában, az csak annyit jelent, hogy nem ért vele egyet."
"Kissé cinikusan vágott vissza a DK ügyvezető alelnöke, amikor azt mondta: hogyha néhány tucat ember lesz kint, az is több, mint ..."
és Csáth Géza vajon csak elírta?: "Petrákovics erre azt mondta, hogyha Isten csakugyan létezik, miért nem jelenik meg gyakran az embereknek, hisz akkor mindenki hívő lenne, és jó lenne ..."
És ahogy így olvasom ezt a sok találatot, egyre inkább az a benyomásom, hogy nem is olyan furcsa egybeírva, és egybemondva... :-) Ami végül is nem csoda, hiszen eredetileg is nyilván ugyanígy "nőtt össze" a "hogy+ha"...
Kérdésed azt sugallja, hogy feltételhez vagy valami meglétéhez kötnéd válaszod. Amennyiben jól gondolom, és így van, akkor én kiváltanám inkább ezekkel:
-Abban az esetben, ha
-Amennyiben..
igen, van feltétel: "ha aktuális még az ügy"...
ezért van ott a "ha"...
persze lehet helyettesíteni szinonimával, de nem látom, ez mit változtatna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!