Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Itt nincs ellentmondás?

Itt nincs ellentmondás?

Figyelt kérdés

Vegyük az 1 egység oldalú négyzetet, ennek területe 1 területegység. Most vágjuk félbe az egyik oldalával párhuzamosan, majd a kapott részeket tegyük egymás mellé, ekkor egy 1/2 és 2 egység oldalú téglalapot kapunk, melynek területe szintén 1 területegység.

A négyzetet most vágjuk 3 egyenlő részre, és a kapott részeket helyezzük egymás mellé, így megintcsak egy olyan téglalap keletkezik, melynek területe 1 egység.


Általánosságban tehát elmondhatjuk, hogy ha n egyenlő részre vágjuk négyzetet, akkor a keletkező téglalap területe (1/n)*n=1 területegység lesz. Igen ám, de mi van akkor, hogyha "végtelen sok" részre vágjuk a négyzetet? Ekkor azt kapjuk, hogy


lim (1/n)*n

n->inf


ennek az értéke köztudott, hogy szintén 1. Viszont ha "végtelen sok" részre vágjuk a négyzetet, akkor a kapott részek szakaszok lesznek, amiket ha egymás mellé teszünk, akkor egyenest kapunk, tehát az egyenes területe -a fentiek értelmében- 1 területegység.

Persze ez az analógia rávetíthető akármekkora területű négyzetre/téglalapra, így gyakorlatilag bármekkora lehet az egyenes területe (ironikus módon éppen csak 0 nem).


Nem tartom kizártnak, hogy én értek félre valamit, de szeretném megtudni, hogy mi a probléma a problémával.


2019. júl. 12. 10:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Miért váltana dimenziót ha végtelen sokszor félbe vágod? Attól még téglalap marad. Egy téglalapot ha bármely oldalával párhuzamoson bárhol elvágsz akárhányszor attól az még téglalap marad és nem lesz 1 dimenziós (szakasz) soha. Minden oldala megmarad. Csak az oldalak mérete fog csökkeni ("tart a 0-hoz de 0 sose lesz").
2019. júl. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor nézzük a másik oldalát; milyen hosszú lesz? Végtelen. Ha pedig végtelen, akkor területe végtelen lesz, amennyiben a másik oldala 0-nál nagyobb, tehát a másik oldal legfeljebb 0 lehet. Mivel legalább 0, ezért csak 0 lehet, így viszont egyenes lesz belőle.
2019. júl. 12. 10:24
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ott tévedsz, hogy nem lesz végtelen és nem lesz 0. A határértéke lesz végtelen. (Ezt a határérték fogalmánál szépen levezeti a tanár). Ez olyan, hogy az 1/x x=0 esetén továbbra is "érvénytelen" művelet, az belátható ha x egyre kisebb akkor az 1/x egyre nagyobb. De x soha nem lehet 0, az, hogy számunkra felfoghatatlanul kicsi lesz attól az még nem 0.
2019. júl. 12. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nincs.
2019. júl. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A végtelent te úgy képzeled el, mint egy végpontot. De ugye az nem az. Így a nullát sem éri el soha, csak a 0,00000...1-nál az egy előtt felfoghatatlanul sok, kvazi végtelen sok nulla lesz.
2019. júl. 12. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ellentmondás, a határérték nem értése a probléma feloldása.


A négyzetet n részre vágod, egymés mellé teszed, ekkor az egyik oldal 1/n hosszúságú, másik pedig n hosszúságú lesz. szorzatuk: 1/n * n = 1.

Ha n tart a végtelenhez, akkor az 1/n értéke egyre közelebb lesz nullához, az n értéke pedig a végtelenhez. Határértékben ez a nullához tartó szám és a végtelenhez tartó szám szorzata mindig 1 marad, mert egyforma mértékben tartanak - egyik ide, másik oda.


A logikai hiba akkor keletkezik, mikor a határérték felé tartó értéket felcseréled magával a határértékkel. Ekkor ugyanis nulla szor végtelen lesz, ami azért nulla, mert a nullával szorzást így definiáltuk. Viszont ennek már nincs köze a darabolás növeléséhez.

A határérték az határérték, az ahhoz tartó sorozat pedig sorozat. Nem cserélhetők ki egymással, mert az egy másik fogalom. Tehát a nulla vastagságú, végtelen hosszúságú egyenes soha nem ugyanaz, mint bármilyen hosszú és bármilyen vékony téglalap.

A te lépésed nem analógia, hanem meg nem engedett ugrás.

2019. júl. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Magyarán, te azt a négyzetet ilyen értelemben nem tudod végtelen sok téglalappá dikicselni, legfeljebb nagyon-nagyon sok téglalappá. Esetleg még több és rengeteg sok téglalappá. De soha nem lesz olyan vékony csíkod, amit tudnál még legalább egyszer félbe vágni (most tekintsünk el ugye a papír fizikai korlátaitól). Mindig véges számú papírcsíkod lesz, sosem lesz pont végtelen számú :)

A végtelen nem egy szám, nem lehet úgy kezelni, mint egy számot, legyen az bármekkora nagy is. A végtelenekkel való számolás más keretet igényel a normál számoknál megszokottnál.

2019. júl. 12. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!