Űrkutatás és Űrbányászattal kapcsolatban ki mit vár el a következő 20évtől?
Semmit.
Emlékszem hogy még az Obama kormány elején voltak ígérgetések hogy a 2010-es évek második felében már próbálgatni fogják az aszteroidák megközelítését és befogását bányászati célokból, legalább csak kísérleti jelleggel...
Már akkor mindenkinek leesett hogy ez sima ígérgetés minden realitás nélkül, és lám, így lett.
Amíg a magánszektor nem kezd nyitni efelé a terület felé, addig semmire nem kell számítani. Bár néha még Musk is leígéri a csillagokat az égről...
Szerintem ez nem tudáson, meg technológián, meg éppen aktuális politikán múlik. Ameddig egy kiló vas/platina/nikkel/arany/titánium földi kibányászása és feldolgozása olcsóbb lesz, mint ugyanezen anyagok egy kilogramjának aszteroidából történő kitermelése és hazaszállítása plusz feldolgozása, addig senki nem fogja ezt csinálni.
A piac a profitban méri azt hogy mibe érdemes invesztálni, mibe nem. Valóban jól mutatna hogy a Mars-Jupiter közti sávban bányászgatjuk a vezetőkbe a rezet meg az aranyat, de egyszerűen nem érné meg.
És tekintve hogy a fenntarthatóság ma már a fő szlogenje a technikai fejlesztéseknek (legalábbis a marketingben jól hangzik ha valami zöldebb mint az előző széria), szerintem az újrahasznosításba fogja a nagyobb pénzt fektetni a piac. Értsd: Hogyan tudjuk minél könnyebben a fémeket kinyerni a millió tonna szám évről évre termelődő elektronikai hulladékból.
Így igaz.
Kísérlet lehet, hogy lesz, meg esetleg 1-2 olyan anyag, ami itt nagyon ritka.
He3, meg ilyesmi.
Mást csak úgy fognak bányászni, ha ott helyben fel is használják.
Az ilyen tippek jellemzően találgatások a maguk pontatlanságaival.
De mára más helyzet állt elő, ugyanis az űrtechnológiába is belépett az üzleti szektor és eredményesen. Az ami a NASA-nak 15 évébe tellett, az üzleti szektorban 5 év alatt lett meg.
Űrbányászat inkább a Holdon és Marson valószínű, ezek felé van orientáció, mennek többen is és ezek folyamatban vannak. Most a 20 év reálisabb tipp, mint bármikor eddig volt, de ettől még a szokásos csúszásokkal biztos lehet számolni.
A Lunar Reconnaissance Orbiter szonda a Hold erőforrásait kutatta és vizet keresett, valamint leszállóhelyek feltérképezése volt a feladata a későbbi emberes holdküldetések számára. Közben már ott tartunk, hogy a Holdon találtak vizet. Ki tudnak nyerni kőzetekből és a talajból vizet, oxigént és hélium3-at ami nagy energiaforrás. Tehát összeállt a kép, lehetne tartósan a Holdon lenni és Mars küldetések előkészítésére is tervezik. Közben már tesztelik a hold bányász technológiákat is és az ESA 2025-re tervez Hold bányászatot.
Vannak fejlemények, de még megy a kutatás és odébb van a dolog. Meglátjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!