A „tudomány” miért a mechanisztikus elképzelés felé indul el a világ megértése felé vezető úton?
Ortodox elméletet vallók kérem ne olvassák el. Csak a teljesen nyitott a tudomány modern részeit is értelmezni akaró emberektől kérdezem. A tudományos paradigma zsákutcában van, abban az értelemben, hogy valóságosan nem értjük a világmindenséget. Szögezzük le azt, hogy fizikai egyenletekkel le lehet írni valamit, azonban attól még nem fogjuk megérteni mi is történik és miért így történik valójában. Példának okáért a gravitációt ma sem értjük mint jelenséget, de számolni tudunk vele. Minden korszakban másként gondolkodunk róla. A tudományos álláspont változik 100 évente, ahogy a fizika más területein is. Ez nem kártékony, sőt a fejlődés természetes velejárója az ismeretek bővülésével új értelmezést nyernek a jelenségek. Az anyag mibenlétével problémánk adódott, konrétan az hogy az nem is létezik. Útelágazódáshoz érkeztünk és innen úgy tűnik a gépiesebb, mesterséges elmélet felé megy el a tudományos mainstream. Kérdés, hogy miért nem a szellemi irányba?
A tudomány mint vizsgálódási rendszer nem azonos a világ egészében tekintett filozófiai rendszerrel. Utóbbi a filozófiai rendszer tölti meg tartalommal a zértelmünk, elképzeléseinket, világunk. Csak akkor fogod megérteni a világot, ha tudod mit jelentenek a fogalmak. Kiragadok egy példát. A spin a forgást jelenti a régebbi értelmezésben, azt hogy meghatározza a testek forgási állapotát. Viszont mint kiderült a világunkat felépítendő elemi részecskék nem is forognak, habár van spin kvantumszámuk. A materialzmus amit az akadémiai „tudomány” felépített több száz éve egy zsákutcának bizonyult. Idézőjelbe tettem a tudomány szót, mert nem az első fajta vizsgálódási rendszerről van szó,hanem a második típusú akadémiai azaz mainstream-féle álláspontról beszélhetünk. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy anyag nem létezik. A materializmus hamis. Egyszerűen egy téves paradigmára ment el több száz év. Ez mondjuk nem feltétlen rossz, mert ebből a részből is lehet sok technikai lehetőséget kiaknázni. Viszont most új irányt kell venni. Ilyenkor az ember a korábbi tapasztalataiból merít. Amit tapasztalt az ember hogy korábban jó volt – vagy annak vélt – azt az utat fogja járni később, mert abban lett megerősítve. Az ellentmondást nem érti meg az ember. Tudnillik ha helyes lettek volna korábbi tettei, most nem kellene új irányt vetni.
FELVETÉS DIÓHÉJBAN : A materializmus az, hogy minden létező tömör anyagból áll, ez a világ érzéketlen, szellemtől mentes lenne és minden eseményt mechanisztikus jellegű gépies törvények írnak le megdőlt. J.A.Wheeler kétréses kvantum kísérletei igazolták, hogy fizikai mérés nélkül pusztán megfigyeléssel beavatkozunk a világunkba. A világot köztük a jövőt alakítjuk. Tevékeny részesei vagyunk annak. A tudósok szerint maga a világ sem létezne, ha nem figyelnénk meg. Maguk a kérdéseink a világról annak természetéről formálják meg azt a jövőt amit megélünk. Valójában a minket körülvevő világ nem alakítója a sorsunknak, hanem résztvevője. A tudatunkkal mi magunk formáljuk a világunkat, olyan lesz amilyenné a gondolatainkkal tesszük. A legkisebb építőköveink is duálisak ; hullám – részecske. A keleti filozófiát adja ki a modern kvantumfizika mindenben. A keleti filozófia szerint Isten mindenhol jelen van. Ugyanígy a kvantumfizika szerint is a részecskék az egész térben vannak egy valószínűséggel normálva, ami pont ugyanazt jelenti. A modern fizika tartalma gyakorlatilag a keleti filozófiát adja ki, ezt ki lehet mondani. Estig lehetne a példákat sorolni, akit érdekel utánajárhat. Mégis a tudomány a mechanisztikus, gépi elmélet felé ment el.
Hawking szerint az agyunk egy szimulációra van kötve. Michio Kaku egy szolipszista valóságban hisz. Elon Musk, prof Nick Bostrom, Paul Davies, John D. Barrow és még sorolhatnám az elmélet híveit. Pl A németországi Bonni Egyetem kutatócsoportja Silas Beane vezetésével azt állítja, hogy bizonyíték is van erre.
A tudományos, kulturális élet képviselői mind a szellem nélküli mechanisztikus világban látják az további utat, abban hogy szimulációk vagyunk nem pedig a szellemiben. Mi lehet az oka?
# 8/19 2*Sü Bocsánat, de az egész tudomány mesterséges. Nem a fán nő. Nem igazán tudom értelmezni a „mesterséges elmélet” kifejezést."
A szimuláció mesterséges, mert megalkották a világunk. A materializmus a szellemi teremtés pedig nem mesterséges.
"Nem és nem is kell annak lennie. Ezért van szükség filozófiára is a világban"
Nem ezt mondom ? :O
"Hát akkor te min ülsz és min állsz? Az anyag. Hogy miből áll? Na igen, az arról való elképzelésünk változott az évszázadok során, de ettől még ugyanaz, ami ezer éve is volt."
Az anyagnak képzelt objektumok rezgésekből állnak és információból. Az elektromos mező tartja össze az atomokat, kötéseket. Az atomok pedig rezgő húrokból állnak, ami információt hordoz.Miért kell nekem felmondani a fizikát minden válaszolónak ? :O
"Miért a tudomány nem működik? Működik az."
Bizonyos keretek közt működik, de van igény a fejlődésre. Működött a középkori elvárásoknak is a Föld központúság nagyon is jól, de az igények emelkedtek közben
"A megfigyelés a mérés egy kevésbé számszerű, elnagyolt változata. Ha megfigyelem, hogy sokan vannak az utcán, az kvázi mérés, csak nem számszerűsített, mértékegységekkel kifejezett mérési eredménnyel. Ha megfigyeled, hogy egy kétrés kísérletben hol megy el mondjuk az elektron, akkor tulajdonképpen megmért"
Nem szükséges mérést elvégezned, elég ha megjelölöd az utat. J.A.Wheeler kísérleteit olvasd el kérlek, addig nem tudunk vitatkozni, mert nem érted
"Mond, mégis melyik tudós írt le ilyet komolyan vehető tudományos publikációban? Mert a „létezik” fogalma nagyon nem a tudomány, hanem maximum a filozófia szóhasználata. "
Rengeteg fizikus vitázik egymással ezen. wheelrtől, Wigneren át egészen Penorose ig. Olvass utána ha érdekel. Nem tudok oldalakat gépelni minden nap ide neked.
"De ez egy szabadon álló vélemény érvek nélkül, így szabadon elvethető a részemről."
Megint ismerethiányod van. https://www.youtube.com/watch?v=4M3druhbPU0
"Hát ha nagyon homályosan nézed fél szemmel és kellően távolról, akkor igen. De ennek a kijelentésnek kb. annyi realitása van, mint azt mondani, hogy mivel Jézus tudott "
Ez a kőkemény fizikai realitás. Minden vagy részecske vagy pedig hullám. Ilyen a mindenség. Már azt is tudjuk hogy ha figyeled részecske, ha nem hullám...
"Hawking, mint ismert gondolkodó sokféle filozófiai, vagy erkölcsi témában is kifejtette a véleményét. Nem is baj ez, de ez ettől még az ő véleménye, ami semmivel sem megalapozottabb, mint bármelyik másik vallásos, vagy nem vallásos vélemény"
Akkor szerinted egy kiemelkedő tudós véleménye semmit sem számít? :O
A te véleményed amit ideírogattál miért kellene számítani egyáltalán ? Hol vagy te Hawkinghoz?
"> Michio Kaku egy szolipszista valóságban hisz.
Jól írtad. Hisz benne. Nem tudja, hanem hisz benne. Más tudós meg hisz a mennyországban, meg Jézus feltámadásában. Más tudós meg hisz a karmában és a reinkarnációban"
Mi fizikusok rengeteg dolgot tanulunk, tapasztalunk. Amikor egy kiemelkedő tagunk el meri mondani azt amit leszűrt a világról, akkor arra minimum tisztelettel kell figyelni ! Ráadásul ellene megy az akadémia begyepesedett igéknek, ami persztizsveszteséggel jár. Még én sem merem nyiltan vállani a nézeteim. Gondold meg kit degradálsz le.
"Pont ez a lényege a tudománynak. Nem tekintélyelvű"
Pl akadémia -.-
" Vagy az az, ami a leginkább létező, hiszen a bolygók csak ideiglenesen veszik fel ezt a struktúrát? Személetmód kérdése, de nem értelmes kérdés a természettudományban"
Ácsi ! A materiaéizmus szerint nem csak ideiglenesen veszi fel a struktúráját. Ebben vitatkozott Einstein Bohral. Viszont ha ideiglenesen veszi fel vagy ha csak nézzük, akkor azt egészen biztosan ki tudjuk jelenteni hogy a materializmus téveszme. Nincsen anyag !
Ha megértjük miért csak akkor veszi fel ha figyeljük, közelebb kerülünk a valóság megértéséhez.
Én úgy képzelem, hogy van ugye az orosz hírgyár. A trolltanya, ahogy másképp mondják. Máshol is van (nálunk is), csak az övék a legismertebb.
Ők nem azért kapják a szép fizetésüket, hogy csak úgy a vakvilágba beszéljenek.
EZÉRT ír itt a kérdező: azt teszteli, hogy a hülye, képtelen hírek milyen fogadtatásra fognak találni.
EZÉRT beszélget ilyen szépen velünk.
Aztán ezeket a tapasztalatokat majd a hírgyártásban fogják felhasználni.
Gyerekek nagyon sok tárgyi tévedésetek, fogalomtévesztéseitek vannak vagy egyszerűen nem ismeritek a fizikát. Wheller kísérletek összes és azok következményei pl. Ne kelljen nekem ismertetnem mindet
A kérdésemet továbbra is kerülitek A „tudomány” miért a mechanisztikus elképzelés felé indul el a világ megértése felé vezető úton?
"Nem tudod miért működik, amíg az egyenletek fizikai jelentését nem ismered. Számolni valamennyire még tudsz vele, de nem érted. Soha a büdös életbe nem fogsz tovább lépni erről a szintről, ha nem érted. Olyan mintha a magolt szöveget felmondanád..."
Ha én nem érte,m, csak aki kitalálta, az elég. Ha használni tudom és működik.
Az újabb szint elérése? Nos igen, ahhoz kell bizonyos értés. Vagy nem kell, mert empirikus alapon a következő szinthez is sokszor lehet működő matematikát csinálni.
Newtonnak sem volt fingja sem arról, mi a gravitáció, mégis a mai napig tökéletes (igen, az ő vizsgálati körzetében, távolságos és sebességek esetén tökéletes) egyenleteket produkálni.
És láss csodát mégis tovább tudtunk lépni pedig Einstein is csak teóriát állított fel a térgörbületre, mégis működik a matekja. És működött már a bizonyítás előtt is, nem kellett átírnunk.
Szóval, ez az érv kuka.
"Akkor ennyi erővel nem jelentheted ki semmiről, hogy nem valós. Nem mondhatod, hogy áltudomány az asztrológia, okkultizmus, mert a tudomány nem ért semmit csak egyenleteket ír le, de nem érti hogy az egy alternatív asztrológia miatt működik úgy vagy tömegvonzás miatt. Tessék kútba esetél :XD"
A tudomány azt fogadja el valósnak, amit ellenőrizni tud illetve ideiglenesen elfogadja valószínűnek, azt, amire az eddigi biztos (ellenőrzött) tudásból következtet. Ideiglenesen, ellenőrzésig.
Az asztrológia "biztosat" állít ellenőrizetlenül, képtelen igazolni és képtelen vele helytálló előrejelzéseket tenni.
Na ki van kútban?
"Fejlődik, de ez változást jelent. A régi elméletek cáfolódnak !!
Olyan mintha nem is olvastál volna fizikát..."
A változás nem cáfolat. A bővülés is változás. A newtoni fizika kiterjesztése, kiegészítése, továbbfejlesztése nagyobb sebességekre, távolságokra, pontosabb tűrésekre az einsteini fizika. Cáfolta a newtonit? Nem. Egyszerűen megadta, milyen körben tekinthető érvényesnek és felépítette a folytatást azon a körön kívül.
Akkor ki nem tanult fizikát?
"(anyag) Nem létezik. Ez nem igazán probléma neked?"
Ez egy oltári hülye félremagyarázás, ismételgetve annak ellenére, hogy előző kommentekben cáfolva lett, pontosan erről az ignoranciáról beszéltem, ami miatt kár szórni a borsót a falra.
Megtudtuk, hogy a mi szintünkön "tömör" anyagot is szubatomi energiák alkotják, megtudtuk, hogy a tömörsége nem részecskék sűrű nyüzsgéséből, hanem erőterekből áll.
És?
Ettől miért ne lenne anyag? Definíciója azonos, továbbra is létezik, csak többet tudunk róla.
Megszűntél ember lenni, amikor kiderült, hogy félig-meddig autonóm sejtek összessége vagy?
Megint egy érv kukába.
"Anyag nem létezik."
baromság, lásd fent ezerszer részletezve.
"Megdőlt a materializmus elmélete."
A tudomány nem materializmus, ezerszer leírva, de lepereg.
A tudomány vizsgálati módszerei és eredményei nem dőltek meg, ez sima hazugság.
"Az amit anyagnak hiszel csak rezgés, információ, ami nem anyagot jelent."
Az anyag szubatomi rezgések, energiák, erőterek, alapvetően információk összessége. És ma már tudjuk, hogy ez az anyag. De, anyagot jelent.
"Lehet szimuláció vagy szellemi termék."
Lehet, de amíg erre nincs bizonyíték, sőt, még vizsgálati módszer sem, addig nem több egy teóriánál az ezernyiből és minimális vizsgálati időt, pénzt érdemel. Igenis vannak akik vizsgálják, de ez a tudomány margója, mert ezernyi fontosabb kérdés ad fontosabb választ.
"Az a kérdésem miért ment el az egyik irányba atudomány önkényesen?"
Nem ment el. Ezredszer leírva.
"Gyerekek nagyon sok tárgyi tévedésetek, fogalomtévesztéseitek vannak vagy egyszerűen nem ismeritek a fizikát."
Légy szíves végre ne youtube-ról szerezni be a "magas fizikai" ismereteidet és ne ötven évvel ezelőtti fizikusok akkoriban megválaszolatlan, de mára rég megdőlt feltételezéseire, sejtéseire hivatkozni.
Ez alapján meg mások fizika tudását megszólni a pofátlanság teteje.
Próbálj már végre kritikusan állni a SAJÁT véleményedhez.
A tudomány képes ezt folyamatosan megtenni, akkor ha támadod, a minimum, hogy ennyi hitelességi jogalapot biztosíts magadnak.
Egy ezoterikus katyvasz van a fejedben a fizikáról.
Minimum Dávid Gyula előadásait nézd végig, ha neked már csak a youtube a hiteles információforrás.
,,A kérdésemet továbbra is kerülitek A „tudomány” miért a mechanisztikus elképzelés felé indul el a világ megértése felé vezető úton?"
Mert az idealizmusra nem épül használható módszertan, ami a világ jobb megértését segítheti!
"A világos látáshoz néha elegendő a nézőpont megváltoztatása" (Antoine de Saint-Exupéry)
Márpedig kérdezőnk nem hajlandó nézőpontját változtatni, ergo esély sincs az értelmes kommunikációra (álláspont ismételgetését papagálymódszernek tartom, nem kommunikációnak - vegyük észre, az "értelmes" szót már ki is hagytam).
A tudós egyik fontos jellemzője, hogy legmegátalkodottabb ellenzőjét is meggyőzni igyekszik újabb és újabb érvekkel, látásmóddal. Aki ezt nem teszi, a vita vele fölösleges időpocsékolás, ott más dolognak van helye. Ezért nem szállok be ebbe a komédiába.
A helyzet ahhoz hasonlít, mikor valaki életében nem táncolt még, nem is látott táncot, csak festményekből, meg versekből van tudomása másoknak a táncról alkotott szubjektív, személyes élményéről. Te nem táncoltál, nem láttál táncot, de meg akarod reformálni.
> Ha kiderült, hogy ANYAG NEM LÉTEZIK, akkor miért ciki ezt kimondani ?
Ezt már lemagyaráztuk. Nem az anyag nem létezik, hanem az a naiv elképzelésed az anyagról, az hibás. Van egy elvárásod, hogy az anyagnak milyennek kellene lennie. Nem olyan, nem úgy viselkedik, tehát nem létezik.
Hadd kérdezzem meg, a pénzed a pénztárcádban miből van? Anyagból? Akkor nem létezik, tehát semmi probléma nincs abból, ha mindet odaadod, hiszen úgysem létezik. Vagy nem anyagból van? Akkor miből?
> Attól hogy nem mondják ma ki tudományosan hogy anyag nem létezik, de te még a régi könyveket olvasod, amiben még kimondták és nem érted a jelenlegi tudományos elméleteket, attól te még vakhitben élsz.
Bocsánat, de a fizika nem mondja azt, hogy az anyag létezik. Azt sem, hogy az anyag létezik. A fizika azt mondja, hogy:
F = m*a
meg azt, hogy
E[m] = 1/2 * m * v²
máskor meg azt mondja, hogy
pV = nRT
vagy
F = G*m₁*m₂ / r²
meg aztán azt is, hogy
∮[A] D*dA = ∫[V] ρ*dV = Q
Aztán jött egy paradigmaváltás, miszerint
x' = (x - vt) / √(1 - v²/c²)
később meg kiderült az is, hogy
G[μν] + Λg[μν] = - (8πR/c²) * T[μν]
A kvantumfizika is hozott egy paradigmaváltás, mert kiderült, hogy
Pl. ez utóbbira ez – [link] – már csak személyes, szubjektív, nem biztos, hogy messzemenő következtetés levonására alkalmas értelmezése, interpretációja. Amiből te meg a tudományról képet próbálsz formálni, az mind laikusoknak szánt elmesélése vázlatosan – így pontatlanul –, hogy tulajdonképpen mit is tud ma a tudomány a világról. A fenti képleteket tudja, nyilván azokban különböző összefüggések vannak megfogalmazva. De mivel te nem ismered annyira a tudományt, hogy megértsd, ezért hallasz csak mesét arról, hogy mi valójában a tudomány.
Szóval lehet vitatkozni arról, hogy a tudomány nem halad jól a világ megértésének folyamatában. Akkor tessék kritikát megfogalmazni képletek szintjén, vagy azt mondani, hogy „na jó, nem értek hozzá” – ami teljesen elfogadható álláspont –, de akkor nyilván annyit is ér mindenféle kritika, reformációs javaslat, alternatíva.
Az a baj – már ha ez baj –, hogy nemcsak azzal nem vagy tisztában, hogy pontosan mit állít a fizika, de még a fizikának, vagy a tudománynak a szerepével, működésével, céljával sem vagy tisztában. Csak hát egy kicsit akkor ez olyan, mintha valaki azt mondaná, hogy „nem tudom mire gondolsz, de nem értek veled egyet”.
Nem létezik anyag? Létezik anyag? Én sehol nem láttam sem olyan képletet, hogy:
anyag ∈ {létező dolgok}
sem olyat, hogy
anyag ∉ {létező dolgok}
Ha tudsz ilyen képletet, ami egy tudományos publikációban szerepel, akkor szólj, mert ezek szerint én lemaradtam valamiről.
~ ~ ~
Ha neked nem ezekre az összefüggéseket meghatározó képletekre van szükséged? Nos akkor azt ne is a tudományban keresd.
Attól, hogy huszadszor is leírod ugyanazt, különösebb érv nélkül, fittyet hányva minden ellenérvre, attól még nem lesz igazabb. Az, hogy az anyag nem létezik, mert neked van valami személyes kritériumod, aminek az anyag nem felel meg, hát az a te bajod, ha bajod egyáltalán. De ez kb. olyan, mintha Józsinak az lenne a kritériuma, hogy gép csak az lehet, ami mozgó alkatrészekből áll, tehát neki a számítógép nem gép. Ettől még persze a számítógép gép marad, csak Józsinak a fene tudja mi alapján felállított kritériumaiba nem fér bele. És a számítógép akkor sem kevésbé gép, ha Józsi 20-adszor írja le, hogy a számítógép nem gép.
Hát ha neked az anyag nem anyag, mint ahogy a Józsinak a számítógép nem gép? Akkor mi esetleg megpróbálhatjuk elmagyarázni, hogy mi a baj az általa önkényesen meghatározott kritériumokkal. Nálad ez nem jött be, nem értetted meg, hogy mit látsz rosszul. Van ilyen, de innen meg mi már nem sokat tehetünk, maximum további szép napokat kívánva rád tudjuk hagyni az egészet.
~ ~ ~
> Megdőlt a materializmus elmélete.
Megint beidézed a materializmust. Annak mi köze a tudományokhoz, a fizikához? A materializmus sok különböző világkép, ideológia gyűjtőneve, amiknek az a közös vonásuk, hogy világ működéséről azt vallják, hogy azt elsősorban – szélsőséges esetben kizárólagosan – az anyag, az anyagi működés az elsődleges, az határoz meg minden mást. A fizika nem állít ilyet, a fizika egyszerűen csak az anyagi világ működésének a vizsgálati módszertana, és annak mentén feltárt összefüggések halmaza. A fizika nem materialista, hanem a matériával foglalkozik.
Ez kb. olyan, mintha lenne egy „vasizmus” nevű ideológia, ami azt vallaná, hogy a vas az elsődleges építőanyaga az embernek, mindent vasból kellene csinálni. A kovács „vasiszta”? Nem illetve nem feltétlenül. Egyszerűen ő csak a vassal foglalkozik, a vas megmunkálásáról van tudása, ezt a tudást próbálja elmélyíteni, megtanulni, használni. Ő a vassal foglalkozik, de az ő foglalkozásának közvetlen módon nincs semmi összefüggése a „vasizmussal”, amit nevezhetünk valamiféle filozófiai irányzatnak, értékrendnek, világképnek.
Valahogy annyira éreztem, hogy a kérdező elegánsan ignorálni fogja a neki feltett kérdésemet... Itt hagytam reggel az asztal szélén egy 100 Ft-ost, azzal, hogy ha mégis válaszolna, akkor gondolkodás nélkül kidobom a szemetesbe. Na ennyire kiszámíthatóak vagytok, kedves kérdező.
Újra felteszem a kérdést, hátha csak nem vetted észre, átsiklottál felette:
Nevezd meg kérlek, hogy mikor fordult elő olyan, hogy egy új felfedezés megkérdőjelezte az egész arra épülő területet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!