Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi 1 xorzási négyzetgyöke?

Mi 1 xorzási négyzetgyöke?

Figyelt kérdés

Vagyis mi az a (nem valós) szám, amit önmagával xorozva 1-et kapunk?

Ui.: Légyszi ne tegyétek át a házi feladatok kategóriába, mert ilyet nem tanítanak egyetemen se, főleg nem adnak ilyen házi feladatot. Köszi!



2019. márc. 29. 11:02
 1/6 2*Sü ***** válasza:
78%

A xor művelet ugye igaz/hamis, illetve 0/1 bitekre van értelmezve:


0 xor 0 = 0

0 xor 1 = 1

1 xor 0 = 1

1 xor 1 = 1


Azaz

b∈{0,1}

esetén:

ha b=0, akkor:

b xor b = 0 xor 0 = 0


ha b=1, akkor:

b xor b = 1 xor 1 = 0


Azaz minden b-re:

b xor b = 0


~ ~ ~


Na most ha itt fixpontos számábrázolás esetén bitenkénti xor műveletet nézzük, akkor ez minden bitre igaz, azaz:

a ∈ ℤ

a xor a = 0


Bármilyen „a” esetén.


Pont ezért lehet pl. xor művelettel egy egyszerű titkosítást végezni.


Pl. van egy „a” adatunk, meg egy „k” kulcsunk, akkor:


p = a xor k

ahol p lesz a „titkosított” adatunk. A dekódoláshoz ugyanezt kell csinálni:


p xor k = (a xor k) xor k = a xor (k xor k) = a xor 0 = a


Mert ugye

1 xor 0 = 1

0 xor 0 = 0

azaz

b xor 0 = b

így

a xor 0 = a

2019. márc. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Kedves 2*Sü! Megtisztelő, hogy egy 85%-os segít nekem, köszönöm, hogy ezeket leírtad.

Viszont a zárójelben ott van, hogy nem valós. Elgondolkodtál már, hogy nem valós egységvektorokra lehet-e olyan interpretációt találni, hogy legyen olyan szám, amire x xor x az nem 0?

Senkitől nem várom el, hogy jártas legyen a Cayley-Dickson terekben, de annyit hadd áruljak el - hátha pont ez ihlet meg valakit -, hogy ott a egységvektorok szorzata az indexek xorzata. Vagyis pl. a kvaternióknál i[1] * i[2] = i[3], mert 1 xor 2 = 3. De akkor mi lenne két ilyen egységvektor xorzata... az indexek szorzata? Akkor i[2] xor i[2] = i[4], ami nem nulla. De mint később kiderül, ez is ellentmondásra vezet, az egységek xorzata nem lehet az indexek szorzata. De jó ötlet.

2019. márc. 29. 12:13
 3/6 anonim ***** válasza:
94%
Nem is a házi feladatok kategóriába kéne áttenni ezt, hanem az ezotériába. Vagy nyitni neked egy külön kis gumiszobát ahova írkálhatod a napi baromságaidat.
2019. márc. 29. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
47%

> Megtisztelő, hogy egy 85%-os segít nekem, köszönöm, hogy ezeket leírtad.


:-) Ez úgy hangzott, mintha valami társadalmi rang lenne a 85%-os. :-)


> Viszont a zárójelben ott van, hogy nem valós. Elgondolkodtál már, hogy nem valós egységvektorokra lehet-e olyan interpretációt találni, hogy legyen olyan szám, amire x xor x az nem 0?

> Senkitől nem várom el, hogy jártas legyen a Cayley-Dickson terekben, de …


Nos. Hát a Cayley-Dickson terekben valóban nem vagyok járatos. De a kérdésből akkor hiányzik, hogy itt pontosan milyen algebráról, milyen axiómarendszerről van szó. Nyilván van a xor-nak, mint műveletnek egy ismert és konszenzusos jelentése a logikában, illetve az informatikában, így a mögötte meghúzódó Boole-algebrában. Nyilván ez utóbbi miatt – így kontextust hiányában – a nem valósról az ember a „nem lebegőpontos” számábrázolásra gondol.


De nyilván én csak hobbiból foglalkozok matematikával, van egy csomó dolog, amiben nem vagyok járatos, maximum találkoztam már vele. Viszont én sehol nem találkoztam még eddig azzal, hogy a xor műveletének bármilyen más algebrában, akár a valós, de nem egész számok halmazán lenne konszenzusos értelmezése. Vektoroknál, komplex számoknál, kvaternióknál, meg magasabb kiterjesztéseknél én még sehol nem találkoztam a xor művelettel – és hirtelen rákeresve sem találok ilyet –, tehát élek a gyanúval, hogy ha lehet is definiálni ezt a műveletet, az nem egy általánosan ismert vagy konszenzusos jelentéssel bíró művelet a logikán és a Boole-algebrán kívül. Az összeadás, szorzás művelete nyilván általában értelmezve szokott lenni a legtöbb ilyen algebrában, de a xor művelet… Hát én tényleg nem találkoztam még ilyennel, meg is lepődnék, ahol ennek lenne különösebben értelme.


Ha mégis van olyan algebra, ahol van konszenzusos értelmezése a xor műveletnek, akkor az valami nagyon speciális ága lehet az algebrának, amellyel kapcsolatos kérdésekre igen nagy eséllyel nem itt a gyakorikerdesek.hu-n fogsz választ kapni.

2019. márc. 29. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Cayley-Dickson terekben ... egységvektorok szorzata az indexek xorzata"

Ehhez linkelnél valamilyen leírást?

2020. máj. 3. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Javaslom Dr. Bales W. John cikkeit, ami letölthető pl. a ResearchGate-n: [link] - jobb fent a kék gomb, aztán az 5. oldal 5. pont, itt ír ilyen csoportról. De az arxiv is, meg csomó folyóirat leközli a cikkeit, volt szerencsém levelezni is vele.

A CD bionok (konstrukciók) is olyan csoportok, ahol a bázisegységek szorzata az indexek xorzata; a nagy kérdés persze az előjel, az az, ami nem olyan egyértelmű.

Remélem ezután rátérhetünk az én kérdésemre is. :)

2020. máj. 3. 18:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!