Mikor alakul ki a tudat?
#20
Ebben egy szót sem irnak arról hogy a születés előtt alakulna ki a tudat.
Szerintem ez a tükörteszt amúgy csak egy kognitív lépcső amit elér az adott élőlény.
Lehet konkrétan nincs tisztában a jelentésével a saját testének, ha nem megy át a tükörteszten... de pl egy állat pontosan tisztában van a környezetével, a saját végtagjaival, és használja is őket magasszintű tervezés után.
Pl egy macska felderíti a környéket, elhelyezi magát időben térben, megtervezi az emlékei alapján az élelem megszerzését.
Lehet a tükörben nem ismeri fel magát, de ennek az is lehet az oka, hogy az állatnak nincs elég magas szinten a kognitív képessége, hogy megértse összefüggésében mi az a tükörkép és hogy magát látja benne.
A tükörtesztet emiatt is éri sok kritika. Nem egyértelmű.
A humán idegrendszerben nagyon korán kialakulnak a magasszintű asszociációs képességek, pl a tükörkép megértéséhez kell.
Tehát szerintem a lényeg, az öntudat (egy élőlény belső állapota, a tudata, a környezetben való elhelyezése, "belső mozi") egy macskánál is ugyan úgy felépül, ahogy a babánál. Bizonyos halaknál például nincsenek meg a pályarendszerek amik ezért felelősek. Tehát lehet ösztönös lény is.
Az énkép, éntudat pedig egy nem egzakt fogalom, csak egy következmény a kognitív fejlődésben.
A kettőt külön kell választani.
#23:
Igaz, és éppen azért igaz, mert a tudatosság nem van vagy nincs, hanem fokozati kérdés.
"pl egy állat pontosan tisztában van a környezetével, a saját végtagjaival, és használja is őket magasszintű tervezés után"
Ez működhet úgy is, ha nincsen tudata. Nem tudja, hogy ez az ő teste, csak azt tudja, hogyan viselkedik. Ez alapján már lehet tervezni.
A gondolkodás alacsonyabb szintű tevékenység, mint a tudat,
Ezek csak fogalmi kérdések!
Egyébként én szerintem egészen másról beszélek még mindig... és ez főként a homályos definíciók miatt van. Ezért is csak félig tudományos, inkább filozófiai kérdés.
Öntudatnak, tudatnak én azt tartom amit most is megélünk. Térben és időben el tudod helyezni azt a belső mozit.
Továbbá azt a csodálatos dolgot, ami azt jelenti hogy egy magasabb szintű entitás keletkezett sejtek együttműködéséből!
Csak és kizárólag erről beszélek, és a neurobiológiában a "consciousness" alatt erről van szó.
A gerincvelő reflexes gyors reagálása csak egy gyors válasz. gépies neurális kisülés.
Ez itt valami több, valami sokkal magasabb rendű, és ezt lehetetlen tudományosan igazolni, mert csak és kizárólag ÉN tudhatom biztosan, hogy élek és van önálló tudatom.
Ebben sok vita zajlik, de ez a magasabb rendű tudati viselkedés a kérdés, hogy ez létezik-e egy kutyánál, macskánál vagy csimpánznál... és mi az a szint ahol ezt a megmagyarázhatatlan jelenség történik.
Az egy teljesen más kérdés, hogy ez a tudat tisztában van-e a saját létével... (éntudat) de ez számít valamit?
Filozófiai és tudományos értelemben szerintem mindegy.
Tehát mi az a neurobiológiai szerveződés, idegpálya komplexitás amiből egyszerű atomokból felépül ez a magasabb rendű nevezhető szerveződés?
Ott tudom bizonyítani a definícióbeli különbséget, hogy az öntudat/tudat egyszerűen szétesik, szétkapcsol az alvás egyes fázisaiban, vagy eszméletvesztéskor!
Neurobiológiai műszeres méréssel igazolható hogy szétesik a tudat működése. Állatoknál egy fentanyl injekció teljesen kiüti a neurális működést. Még a spontán aktivitás is megszűnik, amíg be nem adod a naloxone-t.
Ez az öntudat.
Az éntudat amiről itt szó van, teljesen más téma és ezért nem szeretem ha keverjük, mert elbeszélünk egymás mellett. Az éntudat csak egy kognitív szintje a tudat fejlettségének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!