Milyen típusú feladatok vannak a Mensa IQ-teszten?
Rendben, köszönöm a segítséget! 18 éves vagyok amúgy.
Kipihenten? Az érdekes lesz, mert éjjeli 2-3 előtt hiába akarok, nem tudok elaludni. :D De szerencsére nem reggel van a tesztírás, úgyhogy ezzel talán nem lesz gond.
> Kipihenten?
Értsd, nem másnaposan, nem egy átvirrasztott éjszaka után. Úgy tűnik bagoly típus vagy, de hogy mikor alszol el, az lényegtelen, ha eleget alszol.
"Az éles teszt csak 135 -ig mér? Ezt nem is tudtam. Azt hittem magasabb értékig. Én olyanokat töltöttem eddig, amelyek 150- ig mértek és alig fértem bele a skálába."
IQ-ra ugyanúgy több skála létezik, mint mondjuk hosszmérésre. Ha azt mondom, hogy a magasságom 100, nagyon nem mondegy, hogy centiméter vagy pedig inch.
Az IQ tesztek esetén az ilyen "mértékegység" az egy szóráshoz tartozó pontérték (röviden: szórás). Ez így bonyolultan hangzik, de a lényeg az, hogy az IQ tesztek mindig 100+X alakúak, ahol X a szórás. Egy 15-ös szórású teszten a 115 (100+15) ugyanannyit ér, mint egy 24-es szórású teszten a 124 (100+24). Vagyis ha a te 150-ed egy 24-es szórású teszten volt mérve, akkor a 15-ös szórású teszten kb 131 lennél. Ettől nem lesz kisebb az IQ-d, mint ahogy nem leszel kisebb attól, hogy a magasságodat átváltod cm-ből inch-be.
A Mensa tesztek általában két szórás környéki, de kicsit magasabb értékig mérnek, azaz pl 135 (15-ös szórás) vagy 155 (24-es szórás) de ugye ez nagyjából ugyanaz az IQ.
> Az éles teszt csak 135 -ig mér? Ezt nem is tudtam. Azt hittem magasabb értékig. Én olyanokat töltöttem eddig, amelyek 150- ig mértek és alig fértem bele a skálába.
Ahogy az előző válaszoló írta, az IQ értelmezhetetlen a szórás nélkül. A teszteredmények egy gauss-görbét rajzolnak ki, és azt az eredményt, aminél ugyanannyian írtak jobbat, mint rosszabbat, ahhoz rendeljük hozzá a 100-as IQ-t. (Hogy miért, arra most ne térjünk ki, ennek történelmi oka van, a gyerekek IQ méréséhez kapcsolódik, ahol kicsit máshogy néz ki az IQ fogalma. De amúgy a 100 az olyan jó szám. Kerek szám, nem túl nagy, nem túl kicsi.) Viszont hogy a gauss-görbe többi pontjához milyen értéket rendelünk, az kvázi szabadon, önkényesen meghatározható. Célszerű egy jól kezelhető értéket rendelni az egy szórásnyi távolsághoz, régebben voltak, akik ezt 15-ben, 16-ban, és voltak, akik 24-ben határozták meg. Ma általánosan elfogadott a 15-ös szórás, a Mensa próbatesztje is, és az éles teszt is 15-ös szórású eredményt ad.
A 150-es IQ egy 24-es szórású skálán nem olyan hihetetlenül magas, egy 15-ös szórásnál az egy 131,25-ös IQ-nak felel meg. Viszont ha 15-ös szórásnál nézünk egy 150-es IQ-t, az már jóval magasabb érték. Ez jobb eredmény, mint amit az emberek 99,9571%-a elér. Azaz 2331 ember közül csak egyetlen ember ér el egy ilyen eredményt. Ergo minimum 2331 véletlenszerűen kiválasztott embernek meg kellett írni a tesztet, hogy lehessen látni, hogy ki esik a 150+n tartományban. De itt még a véletlenszerű fluktuációval is számolni kell, lehet, hogy valaki véletlenül tippelte be a helyes válaszokat. Még ha ennek a kiküszöbölésére a tesztet 23 310 emberre is sztenderdizálták, akkor is van még jelentős pontatlansága. És ezt a 23 310 embert véletlenszerűen kell kiválasztani nem, társadalmi helyzet, anyagi helyzet, vallási hovatartozás, stb. szerint, méghozzá úgy, hogy ez tükrözze a társadalomban előforduló valós arányokat. Extra nehézség, hogy ha egy teszt nem korrigál az életkorral, akkor fabatkát sem ér. Ergo ha nem is konkrét életkorral, csak életkor sávokkal dolgozol, mondjuk 5-el – ami elég kevés –, akkor máris 116 550 embernek kell kitölteni a tesztet, hogy azt lehessen mondani, a teszt sztenderdizálva lett. És nem, az nem jó, ha feldobod a netre, mert akkor máris torz a kép, hiszen a nettel nem rendelkezők 100%-ig alulreprezentáltak lesznek a sztenderdizálás folyamatában, azaz nincs normálisan sztenderdizálva a teszt.
Tehát gyanítom, hogy az a teszt, amin te 150-es eredményt kaptál, az légből kapott, hasraütéssel megállapított eredményt ad, aminek nem sok köze van az valódi IQ-dhoz. Ilyen alapon én is tudok írni egy tesztet:
Mennyi 1+1?
a) 2 → Gratulálok a te IQ-d 200 felett van.
b) krumpli → Sajnos az IQ-d csak 90.
> Ezt a tesztet már több ezer ember töltötte ki
Az eredmény szempontjából nem a kitöltők száma, hanem azok reprezentatív jellege számít, mint ahogy azt ecseteltem fentebb. A #16 válaszom végén kiötölt „IQ-teszt” attól nem lesz önmagában pontosabb, ha több ezer ember tölti ki. Pontos attól lenne, ha kitöltők reprezentálják különböző szempontokból a világ népességét, és az általuk elért eredmény (helyes válaszok száma) alapján állapítanám meg az IQ-t (mint értéket).
Amúgy most már én is kíváncsi lennék, hogy milyen tesztről van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!