Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az idöműlását a gravitáció...

Az idöműlását a gravitáció okozza vagy befolyásolja?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 3. 21:01
1 2 3 4 5
 11/42 Mojjo ***** válasza:
61%

@10: És ennek nem is mondott ellent itt senki.

Amúgy klassz a 8 hónapos reakcióidőd :D

2017. dec. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 A kérdező kommentje:
De ne értem mi miatt van az hogy a gravitáció hatással az idõre.
2017. dec. 18. 22:31
 13/42 anonim ***** válasza:

Szia . A testek gravitációs kölcsönhatásban vannak.

Te azért nem esel le a pörgő Földről mert a Föld eredő gravitációs kölcsönhatása hatással van rád.


Ugyan ez a helyzet az idő fogalmára is . Mivel az idő az elmozduló atomokat mutatja ,triviális következménye hogy az atomok pl egy óramű is gravitációs kölcsönhatásban van mindennel tehát időt lehetetlen megmérni úgy hogy ezt a kölcsönhatást ki akarod kerülni.


A fizikája pedig hogy mikor és miért lassul egy óramű láthatod az animációimon . A magyarázat egyszerű ,nagyobb gravitációs sűrűségű térben az óraműnek nehézkesebb gyorsulnia mint egy ritkább "közegben".


Az E=mc2 törvénye miatt pedig az óramű saját gravitációja is eqvivalens azzal a helyzettel mint amikor egy másik test gravitációja lassította a hozzá képest álló órát. Ezért lassulnak azok az órák is amik szimplán nagy sebességgel haladnak és nincs is közelükben nagy tömegű bolygó. Ilyenkor az óramű saját gravitációs hullámai sűrűsödnek dopplerszerűen a haladás irányába ami atomi szinten pontosan olyan hatást eredményez mintha szimplán egy nagy tömeg mellett állna az óramű. Az óraművet elméletben fénysebességig gyorsíthatnád de ekkor már úgy összenyomódnak a saját g hullámai hogy teljesen lehetetlenné teszik a mutatók további elmozdulását ,így az óramű leáll és te nem mérsz időt . Fontos észrevenni hogy az idő fogalmát csak az ember képezi az elmozduló mutatók láttán tehát az nem valami képzeletbeli fogalom ami a fejünkben jár. Ha megérted hogy idő kapcsán csak fizikai mennyiségeket mérsz akkor nem hihetetlen ez az óralassulásosdi .

2017. dec. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 A kérdező kommentje:
Akkor idõt lehet úgy venni mint egy tér egy halmaz amiben az atomok elmozdulnak... tehát az elmozduló atomok vagy részek A-ból B való jutása rezgése bomlása bármi csak idõvel idõben valósulhat meg? Ahol lassabban telik az idõ...példa és itt több kérdésem van. Van egy bolygó ahol nagyon lassan telik az idõ mert hatással van rá egy feketelyuk ezért lasabban telik az idõ. Akkor egy külsõ szemlö számára úgy nézhetnek ki az ottani események mint egy lassított felvétel? Illetve az atomok mozgása rezgése és minden fizikai kémai folyamat belassúl?? Rádió vagy video kapcsolat jönne létre a föld meg egy ilyn bolygó között az idõ eltolódást hogyan korrigálja a természet? Lassított felvételt látnánk vagy semmit egyáltalán lehetséges?
2017. dec. 22. 21:12
 15/42 anonim ***** válasza:

Semmit nem korrigál a természet . A nagyobb tömegű bolygón a tévében egy gyorsított felvételt látnának a mi bolygónkról ,mi meg itt a tv n ken egy lassított felvételt látnánk róluk. Ők pont annyival látnának gyorsabb felvételt mint amennyivel mi lassabbat látunk így nem keletkezik okozati anomália. Időben visszafelé senki nem tud utazni mert csak saját idők léteznek.

Ha a lassú bolygóról eljönne egy ember a Földre aztán visszamenne akkor ugyan ő megvénülve térne vissza de a többiek nem lesznek fiatalabbak annál mint amikor elindult csupán nagyon lassan öregedtek. Tehát időben mindig csak előre felé haladsz .

2017. dec. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
67%

A főkérdésre:

Az idő relatív múlását a gravitáció valószínűleg nem közvetlenül okozza, hanem mindkettő következménye ill. jellemzője a téridőnek. Együtt változnak, ezért mondhatjuk, hogy ok-okozatok, de olyan, mint mondjuk egy tartálynyi gáz hőmérséklete és nyomása. Szoros kapcsolat van köztük, de ettől még mindkettő egy-egy jellemzője valaminek.

2017. dec. 25. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
83 as Nyugodj bele hogy közvetlenül okozza. Tegyél egy órát nagy g térbe és lassabban fog járni ,szintén ha gyorsítod. Egy békén hagyott órához képest. Ez az ikerparadoxon.
2017. dec. 25. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:
44-es, ha ettől jobban alszol... :D
2017. dec. 25. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 Cerevisiae ***** válasza:

Jim Al-Khalili professzor a narrátora "A gravitáció csodálatos világa" (The Amazing World of Gravity) című doku-filmnek, és ott az utolsó rész záró képsoraiban egy számomra roppant meglepő szemléletmódot mutatott be (ha jól értettem meg Al-Khalili-t).


Ugye alapvetően az a hozzáállás - amit Mojjo is preferál az #1-ben -, hogy a gravitáció az idő folyását...: "Nem okozza, de befolyásolja."


Szóval a gravitáció működését sokféleképpen próbáljuk szemléletessé tenni. Pl. a teret görbíti, és egy feszített gumilepedőn elhelyezett fémgolyó súlya ugyebár behorpasztja a gumifelületet, és a gumifelület szélétől, a nagy golyó által képzett kráter felé elgurított kisebb golyó elérve a kráter szélét, elkezd keringeni a nagy golyó körül, ahogy "zuhan" a nagy golyó felé.


Tehát a gravitáció itt nem is tömegvonzás a szó szoros értelmében, hanem inkább az objektumok kényszerű útkeresése a tér görbületét követve.


Továbbá Al-Khalili is rámutat arra, amire itt Tom Benko(#6) is: "...ahol nagyobb a gravitáció, ott lassabban telik az idő a kisebb gravitációjú helyhez képest."


Ám Al-Khalili felveti annak a lehetőségét, hogy válthatunk szemléletet is, vagyis nem a gravitáció befolyásolja az időt, hanem az objektumok tömegei keresik a helyüket az "időfolyásban" ott, ahol az adott tömeg függvényében a leglassabban telik az idő (ahol az ok-okozati láncolatok folyása lassul). Ebben az esetben olyan, hogy gravitáció, nem is létezik, már legalábbis nem úgy, ahogy eddig szemléltettük a működését, mert itt az idő működését kell "megfoghatóvá" tenni.


Valahogy úgy kellene elképzelni az időben mozgó tárgyak viselkedését, mint ahogy egy speciális összenyomható folyadékban az eltérő anyagú, tömegű tárgyak elsüllyednek, és a testek különböző átlagsűrűségei-, valamint az azokra ható felhajtóerő okán más és más magasságokon áll be a lebegésük, és az állandó energiájú folyadékáramlás sebessége (ami sodorja magával a folyadékban lévő objektumokat) csökken a folyadék egyre nagyobb mélységeiben, mivel a folyadék sűrűsége növekszik az egyre növekvő magasságú folyadékoszlop nyomása miatt (bár a valóságban a víz is összenyomható, mert a térfogata 250-300 BAR-onként kb. 1%-kal lesz kisebb).


Az utóbbi elképzelés nem Al-Khalili-tól-, hanem tőlem származik, így lehet, hogy nem helytálló hasonlat, már ha egyáltalán Al-Khalili eszmefuttatását ez ügyben jól értettem meg. Mindenesetre ez azt sugallja számomra, hogy az időnek egyfajta mélysége is lehet, nem csak egyszerűen előre mutató iránya van (egy újabb dimenzió), és nem mindegy az se, hogy mennyire mélyre "süllyedünk" a mélység-irányba.

2018. szept. 10. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 Tom Benko ***** válasza:
@Cerevisiae: Nem annyira útkeresés, bár ténylegesen a szabadon mozgó testek a geodetikus vonalakon mozognak, hanem inkább a tér görbülete a jellemző. Illetve a téridőé. Nem csak a tér, hanem az idő is görbül, az utóbbit látjuk "lassulás"-nak. És igazából, ami a leginkább zavaró a felkészületlen szemnek, a lassulás kölcsönös. Ha én zuhanok a fekete lyuk felé, akkor számomra a külvilág lassul le, a külvilágnak pedig én.
2018. szept. 12. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!