Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az elektromágneses és gravitác...

Az elektromágneses és gravitációs mező erősségét befolyásolja az adott anyag hőmérséklete?

Figyelt kérdés

2014. nov. 18. 22:52
 1/7 anonim ***** válasza:
a gravitációét nem, de az elektromágneses mezőét lehet, attól függ minek a hőmérséklete
2014. nov. 18. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az elektromágnesest nem, de a gravitációst igen. Mivel a gravitáció a tér görbülete, amit az energia-impulzus tenzor határoz meg. Tehát ha valaminek nagyobb az energiája (mert meleg), akkor nagyobb gravitációt hoz létre.
2014. nov. 18. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
:D
2014. nov. 18. 23:55
 4/7 Wadmalac ***** válasza:

1. Melegebb anyag hősugárzása magasabb frekvenciájú, kisebb hullámhosszú. Amennyiben ezt figyelembe vesszük, bár ez nem EM mező, csak sugárzás, akkor igen.

2. A gravitációs mezőt csupán a benne lévő tömeg mértéke befolyásolja. Az meg függ az anyag energiatartalmától, vagyis hőmérsékletétől is. Persze iszonyatosan kis mértékben és ennek megfelelően az ebből származó tömeg- és ezzel gravitáció-változás is elenyésző mértékű. Még abban sem lennék biztos, hogy csillagászati mértékeknél lenne jelentősége.


Ha ezt figyelembe vesszük, elsőnek és másodiknak is igaza van. :D

2014. nov. 19. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Wadmalac:


"Hazugság az több lehet, de nincs két igazság" :)


A tér görbületét (azaz a gravitációt) meghatározó egyenletben nem a tömeg szerepel, hanem az energia-impulzus tenzor, ami egy 16 komponensű tenzor, és 4 olyan mennyiséget tartalmaz, amit klasszikusan különféle mennyiségekként ismerünk. Ezek az energiasűrűség, az impulzussűrűség, a nyomás és a nyírófeszültség. Ezeknek mindegyike beleszól a gravitációba. Vagyis ha pl. extrém nagy a nyomás egy gázban, már attól is más gravitációs teret hoz létre. Vagy egy megcsavart rúd is más gravitációt okoz, mint egy feszültségmentes.


Az, hogy laikusan a gravitációt még az ált. rel. után is a tömeghez kapcsoljuk, annak köszönhető, hogy a spec. relben az energia és a tömeg közt fennáll egy egyszerű arányosság (a mindenki által ismert egyenlet). A specrelben ez még valamennyire indokolt és használható, mert egy skalár mennyiséget (az energiát) egy másik, a hétköznapi életben jobban ismert mennyiséggé (tömeggé) alakít.


De ha gravitáló tömegről van szó, akkor ez az egyszerű átváltás már nem megy, mert ha a 16 komponensű tenzorból egy egykomponensű tömeget csinálunk, elvész az információ nagy része. Ugyanaz az 1 kg-os test másféle gravitációt fog létrehozni, ha nyomás uralkodik benne, mást, ha meleg, és megint mást, ha pl. forog. Tehát pusztán a tömegéből nem fogjuk tudni megmondani, hogy pontosan milyen a gravitációja, hogyan görbíti a téridőt.


Ezért nem igazán szerencsés azt mondani, hogy a gravitációt a tömeg határozza meg.

2014. nov. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2014. nov. 19. 16:47
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

"Ugyanaz az 1 kg-os test másféle gravitációt fog létrehozni, ha nyomás uralkodik benne, mást, ha meleg, és megint mást, ha pl. forog. Tehát pusztán a tömegéből nem fogjuk tudni megmondani, hogy pontosan milyen a gravitációja, hogyan görbíti a téridőt.


Ezért nem igazán szerencsés azt mondani, hogy a gravitációt a tömeg határozza meg."


Jogos. :)

Kevésbé pongyola megfogalmazáshoz olyan területre kellett volna merészkednem, ahol én sem vagyok rutinos. :)

2014. nov. 20. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!