A gravitációs vonzóerő az anyag tömegétől függ. Lehet-e tudni, hogy ez egy végtelen tulajdonság, vagy egy véges, idővel gyengülő, esetleg kimeríthető erő?
Ahogy előttem is írták, a gravitációt jelenleg a tér görbületének fogják fel, viszont ez nem új elmélet közel 100 éves már :D
De hogy a kérdésre is válaszoljak, bár volt időszak, mikor felbukkantak olyan elméletek is, hogy az "univerzális állandók" időben mégsem állandók, ezeket elvetették, mert nem találtak rá bizonyítékot. MA úgy gondolják, hogy létezik, egy mindent kitöltő mező, az un. Higgs mező, melynek kölcsönhatása bizonyos típusú részecskékkel tömeggel ruházza fel őket, míg más típusú részecskék nem hatnak kölcsön eme mezővel.
Az LHC-ben jelenleg is folyik a Higgs részecskének a keresése, ha meglesz az elmélet bizonyítást nyerhet.
Szvl. Nem nem változik.
Nagyon köszönöm a válaszokat!Tehát egy végtelen, kimeríthetetlen erő-tengerben élünk.
Már csak hasznosítani kéne.
LEHETNE!
Nono!
Az ilyen "kimeríthetetlen erőtenger" kifejezések használata könnyen áltudományhoz vezethet.
Tanulj, és meglátod, miket lehet hasznosítani.
Vagy legalább megtudod, miket nem lehet biztosan építeni, mert a legtöbb erőnyerő terve első/másodfajú örökmozgókat takar.
Egyetértek Nono!-al :D
Vegyünk egy példát:
Ejtsünk le h magasságból egy testet. Ekkor a test U helyzeti/potenciális energiája átalakul Ek mozgási/kinetikus energiává.
Megfelelő képleteket megtalálod nem írom le.
Viszont ez nem végtelen energia, a gravitációs mezőből csak véges energiát tudsz kinyerni, pont annyit, amennyit befestettél azzal, hogy felvitted a testet h magasságra. Szóval a mező csak annyi munkát képes végezni, amennyit te a mező ellenében elvégzel. Az már csak érdekesség, ha h magasságban vízszintesen mozogsz, akkor nem végzel munkát.
Más:
Vegyünk egy ponttöltést, és valamilyen konzervatív elektromos mezőt/teret(minden elektromos mező ilyen)
Na mármost mozgassuk a ponttöltést úgy, hogy egy zárt görbét írjon le, tetszőleges zárt görbét. Némi vektoranalízis/fizikai ismeretek után belátható, hogy konzervatív erőterek munkavégzése nem függ a pálya alakjától, csak A és B pont távolságától, szebben mondva A és B potenciálkülönbségétől. ebből már józan paraszti ésszel is belátható, ha zárt görbén nézzük W-t, akkor nullát kell kapnunk, hiszen felfoghatjuk úgy is, hogy A-ból megyünk B be, és végzünk valamilyen munkát, majd B-ből megyünk A-ba, és végzünk valamilyen munkát, de mivel A ugyanaz az A a potenciál nem változott, tehát a végzett munka nulla.
Más2:
Más szempontból megközelítve zárt rendszerben az energiamegmaradás törvénye igaz. Tehát nem tudsz több energiát a rendszerből nyerni, mint amennyivel a kezdeti állapotban a rendszer rendelkezik. A hétköznapi nyelvben sajnos sokan azt hiszik, az energiamegmaradás valamiféle tapasztalati tényező, amit jó lenne kiküszöbölni. Ugyanakkor ennek mélyebb tartalma van, mely megfogalmazható un. megmaradás tételekkel. Ebből 3 fő van az energiamegmaradás, az impulzus, és az impulzusmomentum megmaradás. Ezeket szép kerek kis képletekkel ki lehet fejezni, megint csak nem írom le, utána lehet nézni. Szóval, a megmaradástételek pont olyan részei világunknak, mint mondjuk az elektromos töltés, vagy az erő, vagy sok más fizikai fogalom nem egy tapasztalati tény, egzakt módon következnek a modellből.
Szóval azért vigyázzunk ezzel a végtelen energiával.
2. voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!